Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

PREMIER LEAGUE

Τζέραρντ, ο λυτρωτής!

Λίβερπουλ-Μπόρο

Συγκλονιστικό ματς στο "Άνφιλντ", με τη Λίβερπουλ να επικρατεί της Μίντλεσμπρο με 2-1 χάρη σε γκολ του Τζέραρντ στο 94'

Ο Μίντο στο 60' πήρε τη θέση του Αφόνσο Άλβες και στο 70' έβαλε τη Μίντλεσμπρο μπροστά στο σκορ με αριστερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, "παγώνοντας" την κατάμεστη έδρα της Λίβερπουλ. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν κατάφεραν να κρατήσουν την σπουδαία νίκη και να "σπάσουν" την αρνητική παράδοση στο "Άνφιλντ", όπου έχουν να κερδίσουν από το 1976!
Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ "λύγισε". Στο 86', η Λίβερπουλ ισοφάρισε σε 1-1 με αυτογκόλ του Εμάνουελ Πόγκατετς, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (!), οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική επαναφορά, με δεξί σουτ του αρχηγού των "κόκκινων", Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος για μία ακόμα φορά λύτρωσε την ομάδα του.

Σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Σισέ

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής, τα οποία διεξήχθησαν το Σάββατο (23/8), ξεχώρισε η σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Σάντερλαντ επί της Τότεναμ, που μετράει δύο ήττες σε ισάριθμα ματς. Οι "μαύρες γάτες" πέρασαν με νίκη από το "Γουάιτ Χαρτ Λέιν", επικρατώντας της Τότεναμ με 2-1. Ο Κίεραν Ρίτσαρντσον με δεξί ασύλληπτο σουτ έκανε το 1-0 στο 55', με τους "πετεινούς" να ισοφαρίζουν με κοντινό πλασέ του Τζερμέιν Τζένας στο 73'.

Ο Τζιμπρίλ Σισέ, όμως, στο 83' με κεφαλιά "έγραψε" το 2-1, σκοράροντας στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Σάντερλαντ. Ο Γάλλος επιθετικός, που αποκτήθηκε ως δανεικός από τη Μαρσέιγ, στο 65' είχε αντικαταστήσει τον σκόρερ του πρώτου γκολ, Ρίτσαρντσον. Να σημειωθεί πως ο Χουάντε Ράμος άφησε εκτός αποστολής τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοβ, ο οποίος αποτελεί "ξένο σώμα" για την Τότεναμ, καθώς πιέζει για μεταγραφή.

"Γκέλα" για την Άρσεναλ στο "Κρέιβεν Κότατζ", καθώς ηττήθηκε με 1-0 από τη Φούλαμ, χάρη στο γκολ του Νορβηγού αμυντικού, Μπρέντε Χάνγκελαντ. Οι "κανονιέρηδες", που αγωνίστηκαν για ακόμα μία φορά με πολλές απουσίες, είχαν κακή απόδοση, όπως και στην πρώτη αγωνιστική, παρά τη νίκη τους επί της Γουέστ Μπρόμιτς.

Μεγάλη νίκη σημείωσε η νεοφώτιστη Στόουκ Σίτι επί της Άστον Βίλα με 3-2 χάρη στο γκολ του Μαμαντού Σιντιμπέ στις καθυστερήσεις με κεφαλιά, ενώ η έτερη νεοφώτιστη, Χαλ, απέσπασε "χρυσό" βαθμό εκτός έδρας από την Μπλάκμπερν (1-1).

Με τέρμα του Μάικλ Όουεν (στο 53' πήρε τη θέση του Ομπαφέμι Μάρτινς) στο 71', η Νιούκαστλ έκαμψε την αντίσταση της Μπόλτον (έχασε πέναλτι με τον Κέβιν Νόλαν στο 58', το οποίο απέκρουσε ο Σέι Γκίβεν), ενώ την πρώτη της νίκη στο φετινό αγγλικό πρωτάθλημα πέτυχε η Έβερτον, που επιβλήθηκε της Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον με 2-1 στο "Χόθορνς".

Γκολ από την Premier League

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο (23/8):

Γουέστ Μπρόμιτς Άλμπιον-Έβερτον 1-2 (89' πεν. Μπέντναρ-65' Όσμαν, 76' Γιακούμπου)
Λίβερπουλ-Μίντλεσμπρο 2-1 (86' αυτ. Πόγκατετς, 90'+ Τζέραρντ-70' Mίντο)
Μπλάκμπερν-Χαλ 1-1 (38' Ρόμπερτς-40' Γκαρσία)
Νιούκαστλ-Μπόλτον 1-0 (71' Όουεν)
Στόουκ Σίτι-Άστον Βίλα 3-2 (30' πεν. Λόρενς, 80' Φούλερ, 90'+ Σιντιμπέ-63' Κάριου, 84' Λάουρσεν)
Τότεναμ-Σάντερλαντ 1-2 (73' Τζένας-55' Ρίτσαρντσον, 83' Σισέ)
Φούλαμ-Άρσεναλ 1-0 (21' Χάνγκελαντ)