X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΓΓΛΙΑ

Τσέλτεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Δυσκολεύτηκε, αλλά προκρίθηκε με ανατροπή

Ο Φιλ Φόντεν πανηγυρίζει το γκολ του Τσέλτεναμ - Μάντσεστερ Σίτι Ⓒ 2021 NICK POTTS/ASSOCIATED PRESS

Η Μάντσεστερ Σίτι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του FA Cup επικρατώντας της Τσέλτεναμ με σκορ 1-3, με τους Πολίτες να κάνουν την ανατροπή με τρία γκολ στο 81, στο 84' και στο 90+4'.

Την πρόκριση της στην επόμενη φάση του FA Cup πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτι. Θεωρητικά οι Πολίτες είχαν μία εύκολη αποστολή απέναντι στην Τσέλτεναμ, ομάδα της League 2, όμως επικράτησαν δύσκολα με 3-1, ενώ χρειάστηκαν να ανατρέψουν το σκορ με τρία γκολ στο 81' και στο 84' και στο 90+4'.

Η Τσέλτεναμ στο πρώτο ημίχρονο κράτησε αντίσταση και άφησε την εστία της ανέπαφη. Οι Πολίτες είχαν κάποιες στιγμές, όμως οι κεντρικοί αμυντικοί και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν πάντα εκεί. Η Σίτι μάλιστα χρειάστηκε να αμυνθεί σε στημένα της Τσέλτεναμ.

Στο 54' ο λεπτό η Σίτι έχασε ευκαιρία με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς. Ωστόσο, η Τσέλτεναμ ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα γέμισμα με πλάγιο στην περιοχή των Πολιτών, ο Μέι έγινε αποδέκτης της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 81ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με σουτ από κοντά, έπειτα από σέντρα του Ζοάο Κανσέλο. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα κατάφερε να πετύχει την ανατροπή στο 84ο λεπτό με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος έκανε ένα ωραίο γυριστό σουτ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φεράν Τόρες στο 90+4'.

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ: Γκρίφιθς, Μπόιλ, Τόζερ, Ράγκλαν, Μπλερ, Αζάζ (81' Γουίλιαμς), Τόμας, Κλέμεντς (89' Αντάι), Φρίστοουν, Λόιντ (69' Λονγκ), Μέι

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Στέφεν, Χάργουντ-Μπίλις (68' Ζιντσένκο), Γκαρθία, Λαπόρτ, Μεντί (77' Κανσέλο), Μαχρέζ, Ντόιλ (68' Γκιουντογκάν), Φερναντίνιο, Φόντεν, Τόρες, Ζεσούς

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ:

Σαουθάμπτον - Άρσεναλ 1-0 (24' Γκάμπριελ αυτ.)

Μπράιτον - Μπλακπουλ 2-1 (27' Μπισούμα, 58' Αλζάτε / 45+1' Μαντίν)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Πλίμουθ 2-1 (39' Μπάσαμ, 47' Σαρπ / 75' Καμαρά)

Γουέστ Χαμ - Ντονκάστερ 4-0 (2' Φορνάλς, 32' Γιαρμολένκο, 53' Μπάτλερ αυτ., 78' Αφολάγιαν)

Σουόνσι - Νότιχγαμ Φόρεστ 5-1 (7', 67' Κούλεν, 29', 61' Γκράιμς, 84' Κούπερ / 56' Νόκερτ)

Μπάρνσλεϊ - Νόριτς 1-0 (56' Κάλουμ Στάιλς)

Μίλγουολ - Μπρίστολ Σίτι 0-3 (32' Ντιεντίου, 57' Γουέλς, 72' Σεμένιο)

Τσέλτεναμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (59' Μέι / 81' Φόντεν, 84' Ζεσούς, 90+4' Τόρες)

Photo credits: ⓒ 2021 Nick Potts/Associated Press