X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΡΟΣ

Τρόπαιο με Ταραλίδη ο Ερμής

Ο Ερμής νίκησε 2-1 το ΑΠΟΕΛ χάρη σε τρομερό γκολ του Ταραλίδη με φάουλ στο 95' και κατέκτησε το Super Cup (video)

O Γιάννης Ταραλίδης χάρισε στον Ερμή τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του, καθώς με εκτέλεση φάουλ του στο 95' έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1 επί του ΑΠΟΕΛ στον τελικό του κυπριακού Super Cup.

Ο Ερμής είχε ανοίξει το σκορ στο πρώτοι λεπτό και συγκεκριμένα στο 9ο δευτερόλεπτο(!) με τον Μπελούσο και η ισοφάριση ήρθε στις καθυστερήσεις (92') με αυτογκόλ του Ζάρκοβιτς.

Στο 95' όμως ο Γιάννης Ταραλίδης δεν συγχώρησε την άμυνα του ΑΠΟΕΛ που έκανε φάουλ εκτός περιοχής, έστησε την μπάλα και με φοβερή εκτέλεση νίκησε τον Κίσσα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Αυτό λοιπόν είναι το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία του Ερμή, καθώς είχε μόνο κατακτήσεις πρωταθλήματος σε Β' και Γ κατηγορία.

Στον τελικό του Super Cup έπαιξε καθώς ήταν αυτό που έχασε από το ΑΠΟΕΛ στον τελικό του κυπέλλου (είχε κάνει νταμπλ η ομάδα του Γιώργου Δώνη).

ΑΠΟΕΛ - Ερμής 1-2