X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CLAUSURA

Φοβερό γκολ ο Ρικέλμε

Ο Χουάν Ρομάν Ρικέλμε σκόραρε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ και οδήγησε την Μπόκα Τζούνιορς στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κολόν Σάντα Φε (videos)

Ο έμπειρος άσος πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 61' με εκτέλεση φάουλ από δεξιά της περιοχής, ενώ όλοι περίμεναν σέντρα.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη μόλις για την Μπόκα, η οποία έχει ακόμη μία ισοπαλία και 4 ήττες.

"Τίγρης" ο Στρακουαλούρσι

Η Τίγκρε του Ροδόλφο Αρουαμπαρένα απέφυγε την εντός έδρας ήττα από την Γοδόι Κρους χάρη σε δύο γκολ του Ντένις Στρακουαλούρσι, με την ισοφάριση σε 2-2 να έρχεται στο 92'.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 28' με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μαριάνο Ντόντα και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 45'+1 με την κεφαλιά του Άλβαρο Ναβάρο.

Ο Στρακουαλούρσι, ο οποίος έφτασε τα 5 γκολ και είναι στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερς μαζί με άλλους 5 παίκτες, μείωσε στο 63' και ισοφάρισε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αδικία για Ιντεπεντιέντε

Η Μπάνφιλντ πήρε ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Ιντεπεντιέντε, αλλά με γκολ οφ-σάιντ του Κριστιάν Γκαρσία, ενώ νωρίτερα είχε χάσει σπουδαία ευκαιρία ο Φακούντο Πάρα για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Κίλμες 0-0

Εστουντιάντες - Ολ Μπόις 3-0 (19' αυτ. Νικολάς Καμπιάσο, 24' αυτ. Κριστιάν Βέλα, 54' Λεάντρο Γκονσάλες)

Σάββατο

Ουρακάν - Χιμνάσια Λα Πλάτα 2-0 (9' Ροντρίγκο Μπατάγκλια, 18' Χαβιέρ Κάμπορα)

Ολίμπο - Σαν Λορένσο 0-1 (74' Χουάν Σαλγκέιρο)

Λανούς - Ράσινγκ Κλουμπ 4-1 (60' Μάριο Ρεγκέιρο, 69' Σέσαρ Καράνσα, 85' Κάρλος Ισκιέρδος, 93' Χούιδο Πισάρο / 29' Πατρίσιο Τοράνσο)

Ρίβερ Πλέιτ - Νιούελς Ολντ Μπόις 2-1 (35' και 73' Λεάντρο Καρούσο / 41' Μαουρίσιο Σπερντούτι)

Κυριακή

Τίγκρε - Γοδόι Κρους 2-2 (63' και 92' Ντένις Στρακουαλούρσι / 28' Μαριάνο Ντόντα, 45'+1 Άλβαρο Ναβάρο)

Ιντεπεντιέντε - Μπάνφιλντ 1-1 (8' Εντουάρντο Τούτσιο / 42' Κριστιάν Γκαρσία)

Κολόν Σάντα Φε - Μπόκα Τζούνιορς 0-1 (Χουάν Ρομάν Ρικέλμε)

Βέλες Σάρσφιλντ - Αρσενάλ Σαραντί 3-0 (25' Σαντιάγκο Σίλβα, 36' Ρικάρντο Άλβαρες, 64' Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες)