Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

FOOTBALL LEAGUE

Σπουδαία "διπλά" για τρεις, εκμεταλλεύτηκε την έδρα του ο Αχαρναϊκός

Παναιγιάλειος INTIME SPORTS

Ημέρα των φιλοξενούμενων η 16η αγωνιστική, με τους Παναιγιάλειο, Πανελευσινιακό και Κέρκυρα να παίρνουν σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας εκτός έδρας νίκες. Τρίποντο για τον Αχαρναϊκό στο Μενίδι.

Στην... εξάποντη μάχη ανάμεσα σε Ζάκυνθο και Παναιγιάλειο, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη, χάρη σε τέρμα του Λινάρδου στο 63ο λεπτό.

Σπουδαία "διπλά" πέτυχαν και ο Πανελευσινιακός κόντρα στην Καλλιθέα -αν και βρέθηκε από το 4' πίσω στο σκορ- όπως και η Κέρκυρα κόντρα στον Κισσαμικό. Ισόπαλοι δίχως τέρματα αναδείχθηκαν Αγροτικός Αστέρας και Παναχαϊκή, ενώ ο Αχαρναϊκός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και επικράτησε με σκορ 1-0 της Λαμίας. Ο Πανσερραϊκός ουσιαστικά είχε ρεπό, καθώς στο πρόγραμμα ήταν να αντιμετωπίσει τον Εργοτέλη που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Αναλυτικά:

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ - ΛΑΜΙΑ 1-0

Ο Αχαρναϊκός φιλοξένησε την Λαμία για την 16η αγωνιστική της Football League. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο που έληξε δίχως τέρματα, με τις δυνατές μονομαχίες να πρωταγωνιστούν σε αυτό το διάστημα.

Οι γηπεδούχοι με υπομονή έψαξαν ένα γκολ στο δεύτερο μέρος και το βρήκαν στο 63ο λεπτό, με τον Ομπράντοβιτς να φεύγει στην κόντρα και να τροφοδοτεί τον Μπέλιτς, που με όμορφο πλασέ σημείωσε το 1-0 για τον Αχαρναϊκό.

Η Λαμία προσπάθησε να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, είχε ένα ακυρωθέν τέρμα του Νεόφυτου που υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει καταστάσεις μπροστά από την εστία του Παγούδη.

Ο Παγώνης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τους γηπεδούχους στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, χωρίς να αλλάξει τίποτα όμως στο ματς και ο Αχαρναϊκός κατέκτησε ένα σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγούδης, Μήλιος (46' Ματσούκας), Ομπράντοβιτς (83' Ρεπετσάς), Παγώνης, Μαρής, Παβίσεβιτς, Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος, Πολίμος, Εμέκα, Μπέλιτς (64' Καλογερόπουλος).

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Παπαργυρίου (83' Καραλής), Καραγιάννης, Πίντο (52' Νεόφυτος), Σιατραβάνης, Λεάντρο, Μπαλού, Κοτσώνης, Τζόκιτς (64' Νατσιόπουλος), Μίλιεβιτς.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ - ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-1

Δύο ομάδες με στόχο την σωτηρία είναι Ζάκυνθος και Παναιγιάλειος, που αναμετρήθηκαν για την 16η αγωνιστική της Football League. Εξάποντο παιχνίδι, δεδομένη η πίεση και για τους δύο, επομένως ήταν μάλλον αναμενόμενο ότι δεν θα υπάρξει ιδιαίτερο θέαμα στην αναμέτρηση, αφού σκοπός ήταν το αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα, με κακό ρυθμό και ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες. Στο δεύτερο μέρος ο Παναιγιάλειος ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, με τον Ομάρ να δίνει στον Λινάρδο και αυτός με δυνατό σουτ να νικάει τον Πολίτη για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος, φεύγοντας με ένα υπερπολύτιμο τρίποντο από τη Ζάκυνθο, γεγονός που θα τους δώσει βαθμολογική αλλά κυρίβς ψυχολογική ώθηση.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Βάνια Ραντίνοβιτς): Πολίτης, Γραικός (74' Κουρέλλας), Κυριακίδης, Πεχλιβανόπουλος, Κάρδαρης, Καμπούρης (λ.τ. 32' Ταυταρίδης), Ναζίμ, Ορφανίδης, Ζαϊρί, Μεντούρ, Καραμαλίκης.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Ομάρ, Κρισμάρεβιτς, Πέρεθ, Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Λινάρδος (67' Μπουρλάκης), Ζουνίνιο, Κολόκας, Σκαρτσίλας.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 1-2

Ορμητικά μπήκε η Καλλιθέα στην αναμέτρηση και μόλις στο 4ο λεπτό ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Λεβέντης από δεξιά έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Φράγκος μπήκε στην πορεία της μπάλας, σημειώνοντας το 1-0 με κεφαλιά.

Ωστόσο η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, καθώς στο 8' έφεραν το ματς στα ίσα έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Πλαβούκου. Ο Πανελευσινιακός μάλιστα έφτασε στην ολική ανατροπή του σκορ, όταν στο 37ο λεπτό ο Πλαβούκος τσίμπησε την μπάλα αριστερά για τον Κατσούλη και ο τελευταίος βρήκε δίχτυα για το 1-2, αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες μετά τα πρώτα 45 λεπτά.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Κατούλης, Λεβέντης, Σταύρου, Πίκολο, Μουκτάρης, Γκίνης, Κατσικογιάννης (52' Μπέλης), Αρναρέλλης, Μπούζας (70' Τσίπρας), Σμυρλής (57' Τζάκσον), Φράγκος.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θ. Δημόπουλος): Μανιάτης, Ανδρίκος, Βουρβαχάκης, Τσίγκρος, Παληγεώργος, Κακαράς, Κωνσταντινίδης, Κορνελάτος (81' Δημόπουλος), Βάιζερ, Γιαννιτσάνης (62' Τσολακίδης), Πλαβούκος (70' Κασνέτσης).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 0-0

Δεν πρόσφερε συγκινήσεις η αναμέτρηση ανάμεσα σε Αγροτικό Αστέρα και Παναχαϊκή, με τις δύο ομάδες να έχουν ως βασικό στόχο την αποφυγή της ήττας. Κλειστό το παιχνίδι, χωρίς ρυθμό και συνολικά λίγες αξιόλογες φάσεις.

Οι γηπεδούχοι στο 90ο λεπτό είχαν την ευκαιρία να πάρουν το τρίποντο, ωστόσο η απευθείας εκτέλεσε φάουλ του Μρντάκοβιτς σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Στρέζου. Ο Αγροτικός στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά ήταν πιο δραστήριος από την Παναχαϊκή, όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το μηδέν στην άμυνα και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκόραν Στεφάνοβιτς): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Ντόσης, Καπίας, Κνέζεβιτς, Μακρυδημήτρης (56' Βελλίνης), Τσεμπερίδης, Γιάντσης (56' Τοπούζης), Νταβίντοφ, Καθάριος (79' Θεοδωρίδης), Μρντάκοβιτς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Στάθης Σταθόπουλος): Στρέζος, Χούσα, Ασίγκμπα, Λαμπρόπουλος Γ., Λαμπρόπουλος Ι., Πινδώνης, Τρίγκας, Μουκίδης, Χαρτσιάς, Ρόκας (73' Παπανικολάου), Πέδρο.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ 0-1

Η Κέρκυρα πέρασε από μια δύσκολη έδρα όπως αυτή του Κισσαμικού, έστω κι αν χρειάστηκε να βάλει το... πόδι του ένας αντίπαλος. Ο Σουάνης στο 11ο λεπτό επιχείρησε μια σέντρα από δεξιά και στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα, ο Γιαννίτσης την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Με το σκορ στο 0-1 πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε μακρινό σουτ του Ανδρεόπουλου, ενώ ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε τετ-α-τετ στο 78'. Ο Κισσαμικός είχε την κατοχή μπάλας σε αυτό το διάστημα, όμως δεν βρήκε τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Κουτζοβασίλη, με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει μέχρι την λήξη του αγώνα.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Σταθάκης, Γιαννίτσης, Τσικουδάκης (75' Μάντζης), Πότσι, Μάνιας, Ν' Γκουέμ (55' Λώττας), Βαττής (69' Ποσίνκοβιτς), Τσοντάκης, Σαπαλίδης.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ιωάννου, Γκομές, Ντιόγκο, Μακρίδης, Ντουαλά (90+3' Ντατίδης), Κόντος (70' Μακρίδης), Ανδρεόπουλος, Νίκιτς, Σουάνης (90' Βλάχος).

Θυμηθείτε ΕΔΩ το live των αναμετρήσεων

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Σάββατο 23 Ιανουαρίου

ΑΟ Χανιά - ΑΕΛ 0-0

ΑΟ Τρίκαλα - Απόλλων Σμύρνης 0-1 (75' Φατιόν)

Κυριακή 24 Ιανουαρίου

Καλλιθέα - Πανελευσινιακός 1-2 (4' Φράγκος / 8' Πλαβούκος, 37' Γιαννιτσάνης)

Αχαρναϊκός - Λαμία 1-0 (63' Μπέλιτς)

Αγροτικός Αστέρας - Παναχαϊκή 0-0

Κισσαμικός - Κέρκυρα 0-1 (11' αυτ. Γιαννίτσης)

Ζάκυνθος - Παναιγιάλειος 0-1 ( 63' Λινάρδος)

Ολυμπιακός Βόλου - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-3 (8' Τζέκος, 11' Μπλέντι, 29' Σκαθαρούδης)

Πανσερραϊκός - Εργοτέλης 3-0 (α.α.)