Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΓΑΛΛΙΑ

Σατορού - Παρί 1-3: Τα χρειάστηκε για την πρόκριση στους 32 του Κυπέλλου

Ο Μαρκίνιος μετά την αναμέτρηση της Παρί απέναντι στην Μπενφίκα 2022 AP PHOTO/ARMANDO FRANCA

Η Παρί τα χρειάστηκε στην έδρα της Σατορού, όμως με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο πήρε τη νίκη 3-1 και την πρόκριση από τη φάση των 64 του Coupe de France.

Τι κι αν τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες; Η Σατορού έβαλε δύσκολα στην Παρί, αλλά τελικά οι πρωταθλητές πήραν την εκτός έδρας νίκη με 3-1 και προκρίθηκαν από τη φάση των 64 του Coupe de France.

Η αποστολή έμοιαζε εύκολη για τους φιλοξενούμενους, αν και παρατάχθηκαν με πολλές ρεζέρβες και παίκτες από τη β' ομάδα. Ο Ουγκό Εκιτικέ άνοιξε το σκορ στο 13', όμως στη συνέχεια επαναπαύτηκαν και το πλήρωσαν. Ο Τιό Ντογιά στο 37' (με τη βοήθεια κόντρας) νίκησε τον Κέιλορ Νάβας και ισοφάρισε σε 1-1.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με δοκάρι των γηπεδούχων έπειτα από σέντρα του Μπεντζαλούντ Γιουσούφ και απόκρουση του Νάβας, όμως στη συνέχεια οι Παριζιάνοι πίεσαν για να βρουν το γκολ της πρόκρισης.

Ο Πολ Ντελκρουά έκανε ορισμένες σωτήριες επεμβάσεις μέχρι το 78', όταν ένας από τους χειρότερους παίκτες σε ακόμα ένα παιχνίδι της Παρί, ο Κάρλος Σολέρ, έκανε το 2-1 για την Παρί. Οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν και δέχθηκαν τρίτο γκολ με τον Χουάν Μπερνάτ στις καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 64

• Στρασμπούρ - Ανζέ 4-5 πέν. 0-0 κ.α.
  • Πο - Μονπελιέ 2-1 (25' Μπασουαμινά, 81' Τζορτζ / 70' Ζερμέν)
  • Παρί ΦΚ - Βαλενσιέν 3-1 (28' πέν. Καντί, 49' Σαϊρί, 69' Γκιλαβογκί / 16' πέν. Μπερτομιέ)
  • Γκρενόμπλ - Νιμ 1-0 (88' Σανιάνγκ)
  • Σατορού - Παρί 1-3 (40' Ντογιά / 13' Εκιτικέ, 78' Σολέρ, 90+1' Μπερνάτ)