Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Πρωταγωνιστής ο Αμανατίδης στο Κότμπους

Αμανατιδης

Η Φρανκφούρτη με δυο γκολ του Γιάννη Αμανατίδη αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Κότμπους για την 8η αγωνιστική

Στο Κότμπους, Ένεργκι και Αϊντραχτ μοιράστηκαν απο ένα ημίχρονο με συνέπεια το τελικό αποτέλεσμα να είναι 2-2 και τον Γιάννη Αμανατίδη να είναι απο τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι με τον Μπόγιαν Πράσνικαρ στον πάγκο ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 στο 20ο λεπτό, με δυο γκολ του Ρανγκέλοφ (8', 18').
Εκεί που όλα έδειχναν οτι η Κότμπους θα πανηγυρίσει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, η Φρανκφούρτη ξεκίνησε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και με "μπροστάρη" τον Γιάννη Αμανατίδη κατάφεραν οι "αετοί" να φθάσουν στην ισοφάριση.

Στο 49' ο Τουρκ βρήκε χώρο και επιχείρησε σουτ, ο Πίπλιτσα απομάκρυνε την μπάλα αλλά εκείνη έφθασε στα πόδια του Γιάννη Αμανατίδη που με σουτ απο τα 10 μέτρα μείωσε σε 2-1. Με την πάροδο του χρόνου οι δυο ομάδες άρχισαν να ρισκάρουν, με αποτέλεσμα στο 79' ο Τουρκ να βρει χώρο και να μπει στην περιοχή των γηπεδούχων, ο Μιτρέσκι τον ανέτρεψε και ο Τόρστεν Κινχόφερ έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Γιάννης Αμανατίδης ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 και έφθασε τα τρια γκολ στο πρωτάθλημα.

Σουλτζ vs Ισιάκου: 1!

Στο Αννόβερο, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Κρίστιαν Σουλτζ επιβλήθηκαν 2-1 της Ντούισμπουργκ και "σκαρφάλωσαν" στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο 24χρονος μέσος, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Χούσζτι.

Η απάντηση απο τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 20ο λεπτό, όταν ο Τίφερτ τροφοδότησε τον Ισιάκου και αυτός απο κοντινή απόσταση διαμόρφωσε το 1-1, φθάνοντας τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα.

Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση έγινε στο 63'. Ο Χούσζτι τροφοδότησε τον Σουλτζ, εκείνος ελίχθηκε ωραία, ο Ταραράκε άργησε να πάει κοντά του και ο αμυντικός του Αννόβερο με σουτ απο τα 20 μέτρα έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Στάρκε για να διαμορφώσει το τελικό 2-1.