X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΙΤΑΛΙΑ

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Με Κλάεζον η Σουηδία, νίκες για Ιταλία, Γερμανία και Αγγλία

Ο Κλάεζον πανηγυρίζει γκολ της Σουηδίας κόντρα στη Γαλλία Ⓒ 2020 FRANCOIS MORI/ASSOCIATED PRESS

Η Σουηδία βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου της Εθνικής αφού επικράτησε 1-0 της Γεωργίας. Η Γερμανία επικράτησε 3-0 της Ισλανδίας, η Ιταλία πέρασε με 2-0 το εμπόδιο της Βόρειας Ιρλανδίας και η Αγγλία νίκησε 5-0 το Σαν Μαρίνο.

Η Σουηδία επικράτησε 1-0 της Γεωργίας για την 1η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου για τον 2ο όμιλο, στον οποίο βρίσκεται και η Εθνική μας ομάδα και βρίσκεται στην κορυφή, εξαιτίας της ισοπαλίας της Ελλάδας απέναντι στην Ισπανία.

Η Γεωργία αν και μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να βάλει δύσκολα στους Σουηδούς, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν μπροστά στο σκορ. Η σέντρα έγινε για τον Ιμπραχίμοβιτς μέσα στην περιοχή, ο Ζλάταν γύρισε καταπληκτικά για τον Κλάεζον που στο 35' έγραψε το 1-0.

Το σκορ έμεινε έτσι μέχρι το φινάλε, με τους γηπεδούχους ωστόσο να "παίζουν" με τη φωτιά, αφού η Γεωργία επιχείρησε να φτάσει στην ισοφάριση χάνοντας και ευκαιρία στο 82'.

Η Ιταλία πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία για τον 3ο όμιλο. Η σκουάντρα Ατζούρα "καθάρισε" από το πρώτο μέρος, αφού στο 14' ο Μπεράρντι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 39΄ο Τσίρο Ιμόμπιλε έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Νωρίτερα, η Ελβετία πήρε το διπλό κόντρα στη Βουλγαρία.

Η Γερμανία επικράτησε 3-0 της Ισλανδίας για τον 7ο όμιλο. Μέσα σε λίγα λεπτά η Μάνσαφτ πήρε σοβαρό προβάδισμα. Στο 2' ο Γκορέτσκα έκανε το 1-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κάι Χάβερτς έγραψε επίσης το όνομά του στον πίνακα τον σκόρερ. Στο 56ο λεπτό, ο Ιλκάι Γκιουντογκάν έγραψε το τελικό 3-0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου, η Αρμενία πήρε το διπλό στο Λίχτενσταϊν με 1-0, ενώ η Ρουμανία δύσκολα επικράτησε 3-2 της Βορείου Μακεδονίας, η οποία έκανε επιστροφή από 2-0, σε 2-2.

Στον 9ο όμιλο, η Αγγλία είχε ένα εύκολο πέρασμα κόντρα στο Σαν Μαρίνο. Στο 14' άνοιξε το σκορ ο Γουόρντ-Πράουζ, στο 21' ο Κάλβερτ-Λιούιν σημείωσε το 2-0, ενώ στο 31' ο Στέρλινγκ έγραψε το 3-0. Ο Κάλβερτ-Λιούιν βρήκε ξανά δίχτυα στο 53', ενώ ο Ουότκινς διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Με το δεξί μπήκε στον όμιλο και η Αλβανία επικρατώντας 1-0 της Ανδόρας εκτός έδρας με τον Λενιάνι στο 41'. Σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ Ουγγαρία - Πολωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3.

Τέλος, στα παιχνίδια του 6ου ομίλου υπήρξαν δύο ισοπαλίες, αφού 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Μολδαβία και Φερόε, ενώ 2-2 έληξε και το ματς μεταξύ της Σκωτίας και της Αυστρίας. Νωρίτερα, η Δανία επικράτησε 2-0 εκτός έδρας του Ισραήλ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ (25/3):

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ισπανία - Ελλάδα 1-1 (33' Μοράτα / 57' πεν. Μπακασέτας)

Σουηδία - Γεωργία 1-0 (35' Κλάεζον)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Βουλγαρία - Ελβετία 1-3 (46' Ντεσπότοφ / 7' Εμπολό, 10' Σεφέροβιτς, 12' Ζούμπερ)

Ιταλία - Βόρεια Ιρλανδία 2-0 (14' Μπεράρντι, 38' Ιμόμπιλε)

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Ισραήλ - Δανία 0-2 (13' Μπρέιθγουεϊτ, 67' Γουίντ)

Μολδαβία - Νησιά Φερόε 1-1 (9' Νικολαέσκου / 83' Όλσεν)

Σκωτία - Αυστρία 2-2 (71' Χάνλεϊ, 85' ΜακΓκιν / 55', 80' Κάλαϊτζιτς)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Γερμανία - Ισλανδία 3-0 (2' Γκορέτσκα, 7' Χάβερτς, 56' Γκιουντογκάν)

Λίχτενσταϊν - Αρμενία 0-1 (83' Φρόμελτ αυτ.)

Ρουμανία - Βόρεια Μακεδονία 3-2 (28' Τανάσε, 50' Μιχαΐλα, 85' Χάτζι / 82' Αντέμι, 83' Τρακόβσκι)

9ος ΟΜΙΛΟΣ

Ανδόρα - Αλβανία 0-1 (41' Λενιάνι)

Αγγλία - Σαν Μαρίνο 5-0 (14' Γουόρντ-Πρόουζ, 21', 53' Κάλβερτ-Λιούιν, 31' Στέρλινγκ, 83' Ουότκινς)

Ουγγαρία - Πολωνία 3-3 (6' Ρ. Σάλαι, 52' Ζαλάι, 78' Ορμπάν / 60' Πιάτεκ, 61' Γόσβιακ)

Photo credits: ⓒ 2020 Francois Mori/Associated Press