X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Πόρτο - Ρόμα 3-1: Στο 117' με πέναλτι την πρόκριση οι Δράκοι

Η Πόρτο προκρίθηκε στους "8" του Champions League σε παιχνίδι - θρίλερ στο Ντραγκάο κόντρα στη Ρόμα. Με πέναλτι του Τέλες στο 117', το οποίο δόθηκε μετά τη χρήση VAR, οι "Δράκοι" πέρασαν στα προημιτελικά. (VIDEO)

Σπουδαία αναμέτρηση διεξήχθη στην Πορτογαλία. Η Πόρτο νίκησε 3-1 τη Ρόμα στο Ντραγκάο, ανέτρεψε το εις βάρος της 2-1 του πρώτου αγώνα, και πέρασε στα προημιτελικά του Champions League. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (2-1 η κανονική διάρκεια) και στο 117' ο Τέλες με πέναλτι σημείωσε το τρίτο γκολ που αποδείχθηκε καθοριστικό. Απερίσκεπτη ενέργεια του Φλορέντσι που "κρέμασε" τους "τζαλορόσι" σε ένα κρίσιμο σημείο.

H Πόρτο παρατάχθηκε με διάταξη 4-4-2, ενώ η Ρόμα με 3-4-3, ένα σχήμα που δεν συνηθίζει να επιλέγει ο Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο. Έχοντας ηττηθεί 2-1 στο πρώτο παιχνίδι στο Ολίμπικο, η ομάδα της Πορτογαλίας ξεκίνησε δυναμικά με σκοπό να φτάσει σε γρήγορο γκολ, κάνοντας επιθέσεις κυρίως από αριστερά, με τον Μεξικανό Χεσούς Κορόνα. Αυτός άλλωστε απείλησε για πρώτη φορά στο 3', προειδοποίησε στο 21' με νέα καλή ευκαιρία και τελικά ήταν μέσα και στο γκολ που σημείωσαν οι "Δράκοι". Ο Μανωλάς έχασε τη μπάλα από τον Μαρεγκά, o Κορόνα έφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε στον Μαρεγκά, αυτός πλάσαρε στον Σοάρες, ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ (1-0).

Η Ρόμα δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα και οι γηπεδούχοι είχαν υψηλό ποσοστό κατοχής μπάλας. Ένα αντικανονικό μαρκάρισμα του Μιλιτάο στον Περότι, ωστόσο, είχε ως αποτέλεσμα να καταλογιστεί πέναλτι υπέρ των "τζαλορόσι" και να έρθει η ισοφάριση, δίχως προηγουμένως οι Ιταλοί να φτάσουν σε άξια αναφοράς τελική. Ο Ντε Ρόσι ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και έγραψε το 1-1. Λίγο μετά, βέβαια, ο αρχηγός της Ρόμα τραυματίστηκε και στο 45'+4' στη θέση του πέρασε ο Πελεγκρίνι.

Το ίδιο δυναμικά μπήκαν οι Πορτογάλοι και στο δεύτερο μισό. Στο 49' ο Σοάρες και ο Μαρεγκά στο 51' έφτασαν κοντά στο 2-1, το οποίο τελικά ήρθε στο 52'. Από σέντρα του Κορόνα από δεξιά, ο Μαρεγκά που ήταν αφύλαχτος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή. Δίκαια μπροστά στο σκορ η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο, σε ένα διάστημα που οι Ρωμαίοι αδυνατούσαν να κρατήσουν τη μπάλα και έπαιζαν διαρκώς άμυνα.

Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων είδε ότι ο Κάρσντορπ αδυνατεί να αντιμετωπίσει τον Κορόνα και έκανε αλλαγή τον Ολλανδό, περνώντας στον αγώνα τον Φλορέντσι. Όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο καλύτερα πατούσε στο γήπεδο η Ρόμα, αν και οι "Δράκοι" έχασαν πολύ σημαντική ευκαιρία να σκοράρουν για τρίτη φορά, όταν στο 77' ο Μπραχιμί έκανε το σουτ και ο Όλσεν "έβγαλε" με τα πόδια. Πέπε και Τζέκο έδωσαν πολλές μονομαχίες, ο Βόσνιος έκανε και ένα... μυθικό θέατρο σε... τετ α τετ με τον Πορτογάλο στόπερ, ενώ στο 90' η εκτέλεση φάουλ του Κολάροβ από εξαιρετικό σημείο, ειδικά για τα πόδια του Σέρβου, πέρασε ανεκμετάλλευτη. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Roma forward Edin Dzeko runs with the ball away from Porto midfielder Hector Herrera, right, during the Champions League round of 16, 2nd leg, soccer match between FC Porto and AS Roma at the Dragao stadium in Porto, Portugal, Wednesday, March 6, 2019. (AP Photo/Luis Vieira) AP

Με την έναρξη της παράτασης η Πόρτο έχασε νέα ευκαιρία να σκοράρει, όταν από σέντρα του Μιλιτάο στο 94', ο Μαρεγκά από θέση βολής έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Πάνω κάτω η μπάλα στο πρώτο μέρος της παράτασης. Οι δύο ομάδες ναι μεν πρόσεχαν τα μετόπισθεν, αλλά δεν δίσταζαν να βγουν μπροστά για να κυνηγήσουν γκολ. Και οι δύο προπονητές έκαναν χρήση των νέων κανονισμών και πραγματοποίησαν και τέταρτη αλλαγή.

Για τη Ρόμα ο Σικ (έγινε αλλαγή στην αλλαγή ο τραυματίας Πελεγκρίνι) και για την Πόρτο ο Ερνάνι, ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού). Οι Ιταλοί έχασαν δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να σκοράρουν, και τις δύο με τον Τζέκο. Στο 111' το σουτ του Βόσνιου πέρασε πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 112' το σκαφτό του πλασέ "έβγαλε" ο Πέπε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Η Ρόμα πλήρωσε ακριβά την αστοχία της. Στο 114' ο ο Φλορέντσι τράβηξε από τη φανέλα τον Φερνάντο, ο Τσακίρ έκανε χρήση του VAR και καταλόγισε πέναλτι υπέρ των Δράκων. Ο Άλεξ Τέλες στο 117' επέδειξε ψυχραιμία, νίκησε τον Όλσεν και έκανε το 3-1, που χάρισε στους γηπεδούχους τη μεγάλη πρόκριση.