X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός 0-0: Χαμένοι και οι δύο στους "Ζωσιμάδες"

SUPERLEAGUE 2023-2024 / ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός, σε ένα ματς που ήθελαν και οι δύο το τρίποντο, κόλλησαν στο 0-0 κάτι που άφησε τις δύο ομάδες στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Πριν από τη σέντρα ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός καίγονταν για το τρίποντο, όμως το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες καλές στιγμές, αλλά ο Καπίνο κράτησε ανέπαφη την εστία του. Ο Παναιτωλικός έμεινε με δέκα παίκτες στο 82', όμως μπόρεσε να φύγει με τον βαθμό από τα Γιάννενα.

Τα xGoals του ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός από την Opta

Στην επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίζεται στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Παναιτωλικός θα υποδεχθεί τον Πανσερραϊκό στο Αγρίνιο.

Το ματς: Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εκείνος που είχε τον έλεγχο της μπάλας στα πρώτα λεπτά με τον Παναιτωλικό να έχει ξεκάθαρα περισσότερο αμυντικό προσανατολισμό.

Η πρώτη μεγάλη φάση του ματς ήρθε στο 13ο λεπτό. Ο Ροσέρο με ωραία πάσα έβγαλε τον Τζίμα απέναντι από τον Καπίνο (μέσα στην περιοχή και δεξιά), όμως ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού είχε βγει έγκαιρα και απέκρουσε. Οκτώ λεπτά αργότερα ξανά ο Καπίνο ήταν εκείνος που επενέβη στο σουτ του Μπάλαν για να κρατήσει το 0-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναιτωλικός άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο. Μάλιστα, έφτασε κοντά στο γκολ μετά από κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε με τον Σόρια να διώχνει πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Το πρώτο ημίχρονο είχε μία ακόμα σημαντική στιγμή που θα ήταν καλύτερη εάν ο Ροσέρο δρούσε καλύτερα. Ο παίκτης του ΠΑΣ μετά από πάσα στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού μπήκε στην περιοχή και αντί να σουτάρει προσπάθησε να κάνει ακόμα μία ντρίπλα με αποτέλεσμα ο Μλάντεν να τον κόψει. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 0-0.

Ελάχιστες καλές στιγμές

Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο ΠΑΣ είχε την κατοχή της μπάλας, ο Παναιτωλικός ήταν απειλητικός στην κόντρα, ωστόσο οι καλές στιγμές ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Στο 54' μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ροσέρο έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Επτά λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός είχε την καλύτερή του στιγμή.

Ο Φεντερίκο Ντουάρτε έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στη μεγάλη περιοχή, την κατέβασε και έκανε το σουτ με το αριστερό. Η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία, αλλά ο Κλέιμαν κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 69' ο ΠΑΣ βρήκε γκολ με τον Μπάλαν, όμως ο επόπτης σήκωσε τη σημαία του για οφσάιντ του Παμλίδη, κάτι που επιβεβαίωσε και το VAR.

Έμεινε με δέκα παίκτες ο Παναιτωλικός, τον κράτησε ο Καπίνο

Ο Παναιτωλικός έμεινε με δέκα παίκτες στο 82ο λεπτό αφού ο Χάρης Μαυρίας είδε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε δύο λεπτά και αποβλήθηκε.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΣ Γιάννινα να αυξήσει την πίεσή του. Ουσιαστικά η μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ να πάρει το ματς ήταν στο 90+2 με τον Ροσέρο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Καπίνο να λέει και πάλι όχι κρατώντας το 0-0.

Τα στατιστικά του ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός από την Opta

ΠΑΣ: Κλέιμαν, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος, Γκίνο, Παμλίδης, Ροσέρο, Τζίμας (64' Μπαμπτίστ), Μπάλαν

Παναιτωλικός: Καπίνο, Μλάντεν (70' Σενγκέλια), Ντουάρτε, Μάλης, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης, Μπαλτασάρα (75' Πέρες), Χουάνπι, Λιάβας, Πέδρο (75' Καρέλης), Ντούαρτε (70' Μαυρίας), Αλμέιδα