X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΕΛΓΙΟ

Πάντα στο +9 η Μπριζ

Η Μπριζ νίκησε με ανατροπή τη Ζούλτε Βάρεχεμ και διατήρησε την απόσταση εννέα βαθμών από την Άντερλεχτ. Νίκη με γκολ του Εμποκού για τη Σταντάρ.

Η Μπριζ έκανε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε αυτό που άξιζε απέναντι στη Ζούλτε Βάρεχεμ. Η νίκη με 3-2 στο "Γιαν Μπρεϊντέλ" τη διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας, σε απόσταση ασφαλείας από την Άντερλεχτ.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ δύο φορές, όμως η ομάδα του Ίβαν Λέκο είχε τις ευκαιρίες όλο αυτό το διάστημα και ισοφάρισε στο 80' με τον Γουέσλεϊ, κάνοντας την ανατροπή στο 88' με τον Αντονί Λιμπόμπ.

Η νίκη αυτή τη διατηρεί εννέα βαθμούς μπροστά από την Άντερλεχτ, η οποία είχε εύκολο έργο απέναντι στην πρώην ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, Κόρτραϊκ. Το... πάρτι άρχισε από το 1ο λεπτό, όταν ο Γεβγένι Μακαρένκο σημείωσε αυτογκόλ και ολοκληρώθηκε στο 4-0 με το γκολ του Χαμντί Χαρμπαουί.

Γκενκ και Σταντάρ Λιέγης συνεχίζουν τα σκαμπανεβάσματα, με την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο να παίρνει την εκτός έδρας νίκη με 2-0. Ο Πολ Ζοζέ Εμποκού με φάουλ έδειξε τον δρόμο για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 1-0 στο 15ο λεπτό, με τον Ούτσε Άγκμπο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Νίκος Καρέλης έβγαλε για πρώτη φορά 90λεπτο για τους γηπεδούχους μετά από τον σοβαρό τραυματισμό του.

Η σύνθεση της Μπριζ...

Ιμπέρ, Πουλέν, Μέχελε, Ντένσβιλ (77' Ντένις), Κουλς, Φόρμερ, Νακαμπά, Λιμπόμπ, Βανάκεν, Βόσεν (61' Γουέσλεϊ), Ντιαμπί (67' Κλάζι)

Η σύνθεση της Άντερλεχτ...

Μπουξ, Μπρουνό, Ζοζουέ Σα, Σπάγιτς, Ντέσχαχτ, Κουμς (50' Τρεμπέλ), Ντέντονκερ, Χέρκενς (63' Απιά), Χανί (81' Μπέριτς), Ονιεκούρου, Χαρμπαουί

Η σύνθεση της Σταντάρ Λιέγης...

Οτσόα, Καβαντά, Λουγινταμά, Λαΐφης, Φε, Μάριν, Άγκμπο, Εντμίλσον, Καρλίνιος (87' Σολτς), Εμποκού (70' Λούτσκεβιτς), Ορλάντο Σα (72' Εμόν)

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γάνδη - Μουσκρόν 3-1 (29' πέν. Σιμόν, 39' Κούμπο, 74' Μπρον / 33' Αβονίγι)

Σάββατο

Άντβερπ - Μέχελεν 0-0

Οστάνδη - Όιπεν 1-0 (58' Εζκάν)

Σιντ-Τρούιντεν - Λόκερεν 0-0

Βάασλαντ-Μπέβερεν - Σαρλερουά 0-2 (66' Χέντριξ, 77' Ρεζάεϊ)

Κυριακή

Γκενκ - Σταντάρ Λιέγης 0-2 (15' Εμποκού, 81' Άγκμπο)

Άντερλεχτ - Κόρτραϊκ 4-0 (1' αυτ. Μακαρένκο, 15' Χανί, 73' Τρεμπέλ, 79' Χαρμπαουί)

Μπριζ - Ζούλτε Βάρεχεμ 3-2 (48' Μέχελε, 80' Γουέσλεϊ, 87' Λιμπόμπ / 29' Λεγιά, 72' Ντε Πάου)