X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πανσερραϊκός - ΑΕΚ 1-3: "Τσέκαρε" το εισιτήριο στους "4" με άνετη νίκη με Μάνταλο και Μαχαίρα

Ο Θεοδόσης Μαχαίρας πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε INTIME

Η ΑΕΚ νίκησε και το δεύτερο ματς με τον Πανσερραϊκό, επικρατώντας 3-1 στις Σέρρες, χάρη στα δύο γκολ του Μάνταλου και το υπέροχο γκολ του Μαχαίρα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Κατσαντώνη στο 49ο λεπτό.

Η πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet είχε κριθεί ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι στην OPAP Arena. Η ΑΕΚ τσέκαρε το εισιτήριο στους "4" του θεσμού, επικρατώντας 3-1 στις Σέρρες με δύο γκολ του Μάνταλου και ένα Μαχαίρα, με τον Κατσαντώνη να ισοφαρίζει προσωρινά για τον Πανσερραϊκό.

Οι κιτρινόμαυροι είναι η πρώτη ομάδα που προκρίνονται στους "4" και περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Άρης. Η δεύτερη μονομαχία των δύο θα γίνει την Τετάρτη στις 19:30.

Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο ματς και βρήκε το γκολ στο 20ο λεπτό με τον Πέτρο Μάνταλο. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα συνδυάστηκαν πολύ ωραία και ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα στον Μάνταλο, ο οποίος από κοντά μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανσερραϊκός έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Κατσαντώνη. Ο Σαίντ έκανε μια σέντρα από τα δεξιά που πέρασε από την άμυνα της ΑΕΚ και ο Κατσαντώνης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μάνταλος δεν άργησε να απαντήσει για την ΑΕΚ, καθώς τής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα δύο λεπτά μετά. Ο Σιντιμπέ έκανε μια γλυκιά σέντρα από τα αριστερά και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαχαίρας στο 80ο λεπτό με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή. Έτσι η Ένωση έκλεισε την πρόκριση με συνολικό σκορ (6-1).

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά του ματς η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα την βάλει σε θέση ισχύος, με τον Γκατσίνοβιτς να ψάχνει εναγωνίως το γκολ. Ο Πανσερραϊκός περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Κολομπίνο στο 38', το οποίο πέρασε άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι απείλησαν για πρώτη φορά στο όγδοο λεπτό. Ο Φερνάντες με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα προς την εστία και ο Κατσίκας απομάκρυνε σε κόρνερ. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Τσούμπερ με κεφαλιά από κοντά, έπειτα από κεφαλιά πάσα ου Σιντιμπέ και ο Κατσίκας μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Σιντιμπέ ήταν δημιουργός και στο 13ο λεπτό για τον Γκατσίνοβιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου από το ύψος της περιοχής πέρασε εκτός εστίας. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Φαν Βέερτ, η οποία πέρασε άουτ στο 19ο λεπτό.

Μετά το 1-0 του Μάνταλου ο Γκατσίνοβιτς ήταν αυτός που δοκίμασε να απειλήσει τα καρέ του Κατσίκα, αλλά ανεπιτυχώς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες πέτυχαν γρήγορα από ένα γκολ. Ο Κατσαντώνης ισοφάρισε προσωρινά 1-1 στο 49' και δύο λεπτά μετά ο Πέτρος Μάνταλος έκανε το 2-1 στο 51'.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα δεν σταμάτησαν εκεί και συνέχισαν να απειλούν με τις τελικές του Ραντόνια στο 51' και του Φερνάντες στο 57'.

Στο 71ο λεπτό ήταν η σειρά του Μιχάλη Κοσίδη να απειλήσει. Ο Σιντιμπέ που τα πήγε πολύ καλά στο επιθετικό κομμάτι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο νεαρός φορ με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία και ο Κατσίκας απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Μαχαίρας βρήκε ένα ακόμα γκολ στο Κύπελλο και ουσιαστικά έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα στο 80ο λεπτό και στα εναπομείναντα λεπτά, ο Κατσίκας σταμάτησε τις τελικές προσπάθειες των Κοσίδη στο 88ο λεπτό και Αραούχο στο 90+3', με το 3-1 να είναι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Γιανναράκης (61' Θυμιάνης), Παντεκίδης, Στάικος, Κολομπίνο (73' Στίνα), Σοφιανός (82' Σιόντης), Κατσαντώνης, Μούργος (73' Μασκανάκης), Σαίντ (61' Κανίς).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος (66' Φράνσον), Μάνταλος, Φερνάντες (61' Μαχαίρας), Γκατσίνοβιτς (66' Αραούχο), Τσούμπερ, Φαν Βέερτ (66' Κοσίδης).

Το πρόγραμμα των δεύτερων αγώνων

Τετάρτη 25 Ιανουαρίου

• Πανσερραϊκός - ΑΕΚ 1-3 (49' Κατσαντώνης - 21', 51' Μάνταλος, 80' Μαχαίρας)
  • 19:30 Άρης - Ολυμπιακός

Πέμπτη 26 Ιανουαρίου

• 17:30 Λαμία - Απόλλων Παραλιμνίου
  • 19:30 Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων των "8"

• Απόλλων Παραλιμνίου - Λαμία 1-2 (41' Ελέζι - 28' Τζανδάρης, 78' πεν. Τσιλούλης)
  • ΑΕΚ - Πανσερραϊκός 3-0 (55' Μάνταλος, 67' Γκαρσία, 89' Πινέδα)
  • Ολυμπιακός - Άρης 1-0 (30' Ροντρίγκες)
  • ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-0 (Τόμας 52', Τάισον 72')