X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, Παναθηναϊκός και Αστέρας Τρίπολης αναδείχτηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ και όλα για τους Αρκάδες σε ότι έχει να κάνει με την δεύτερη θέση θα κριθούν την Κυριακή κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ισόπαλη χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Αστέρα Τρίπολης στο ματς που διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης στην Λεωφόρο.

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς με το τριφύλλι να παραμένει αήττητο και αλώβητο καθώς για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι δεν δέχτηκε γκολ ενώ οι "Αρκάδες" πήραν έναν πολύτιμο βαθμό και τώρα έχουν μπροστά τους τον τελικό της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να ανεβάζουν την απόδοση τους στο δεύτερο μέρος όταν και είχαν ευκαιρίες για να βάλουν γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τα παιχνίδια τους κόντρα σε ΠΑΟΚ και Ατρόμητο καθώς ο μεν Παναθηναϊκός είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση για τον δε Αστέρα πρωτίστης σημασίας είναι το ματς της Κυριακής και όχι αυτό της Λεωφόρου.

Το τριφύλλι παρατάχθηκε με τον Κοτσόλη κάτω από τα γκολπόστ, τον Μαρινάκη στα δεξιά και τον Νάνο αριστερά ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούνταν από τους Ταυλαρίδη, Τριανταφυλλόπουλο. Μπροστά από την τετράδα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Κουτρουμπής, Λαγός και στα χαφ οι Δώνης, Ατζαγκούν ενώ το επιθετικό δίδυμο ήταν αυτό των Μπεργκ, Μαυρία.

Όσο για τους Αρκάδες κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο με τον Θεοδωρόπουλο κάτω από τα γκολπόστ, τους Ζησόπουλο, Παντελιάδη στα δυο άκρα και τους Σανκαρέ, Αλόκο στο κέντρο της άμυνας. Οι Μουνάφο, Ιγκλέσιας και Φερνάντες ήταν μπροστά τους και στην επίθεση έπαιξαν οι Τσοκάνης, Γιαννιώτας στα άκρα και Σκούρτης στην κορυφή της επίθεσης.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς πολλές φάσεις και χωρίς ρυθμό, χωρίς φαντασία λόγω και των πολλών απουσιών από πλευράς πράσινων στο χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα το θέαμα να είναι μέτριο και να υπάρξουν μόλις τρεις τελικές και για τις δυο ομάδες. Μάλιστα από κάποια στιγμή και μετά στο πρώτο μέρος κυριάρχησε η ένταση, το πάθος και τα σκληρά μαρκαρίσματα ανάμεσα στους παίκτες των δυο ομάδων.

Στο δεύτερο 45λεπτο είδαμε σαφώς καλύτερο θέαμα και από τις δυο πλευρές με τον Αστέρα να μπαίνει πιο δυνατά στο ματς και να απειλεί αρχικά τους πράσινους οι οποίοι ανέβασαν την απόδοση τους μετά το 65' και τις αλλαγές που έκανε ο Γιάννης Αναστασίου.

Καμία ομάδα όμως δεν μπόρεσε να κάνει γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε και έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ με τους Παναθηναϊκό και Αστέρα να μοιράζονται τους βαθμούς και τους Αρκάδες να είναι φυσικά ικανοποιημένοι ενόψει και του τελικού.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Απόστολος Νικολαϊδης

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Αλέξ. Γρεβένης (Χαλκιδικής), Πολυχ. Κωσταράς (Αιτ/νιας)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ): Κοτσόλης, Μαρινάκης, Ταυλαρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Λαγός (80' Νίνης), Κουτρουμπής, Δώνης (60' Ζέκα), Ατζαγκούν, Μαυρίας (68' Καρέλης), Μπεργκ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΒΕΡΓΕΤΗΣ): Θεοδωρόπουλος, Ζησόπουλος, Αλόκο, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Τσοκάνης, Ιγκλέσιας (90' Παπαχρήστος), Φερνάντες (66' Μουκάμ), Μουνάφο, Γιαννιώτας (58' Ρόλε), Σκούρτης.

Γκολ:

Κίτρινες: 27' Ταυλαρίδης, 34' Κουτρουμπής, 81' Μαρινάκης, 90' Νίνης, /19' Παντελιάδης, 34' Σκούρτης, 37' Μουνάφο, 78' Ιγκλέσιας

Κόκκινες: 90' Ταυλαρίδης

Δείτε εδώ το Live της αναμέτρησης

Χωρίς ρυθμό το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης πήρε τα ηνία του ματς, είχε την κυκλοφορία και την υπεροχή αλλά στα 3/4 του γηπέδου καθώς οι Μπεργκ, Μαυρίας ήταν αποκομμένοι καθώς χωρίς Νίνη, Ζέκα, Πράνιτς στην ενδεκάδα δεν υπήρχε κάποιος πράσινος να τους τροφοδοτήσει.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους πράσινους ήρθε στο 18' όταν ο Ατζαγκούν με μια πολύ ωραία έμπνευση έβγαλε τετ α τετ τον Μπεργκ με τον Θεοδωρόπουλο αλλά ο Σουηδός καθυστέρησε να πλασάρει και σούταρε πάνω στον γκολκίπερ της ομάδας της Τρίπολης.

Έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Σουηδός βρέθηκε σε θέση βολής από πλάγια δεξιά, δεν περίμενε την κίνηση του Μαυρία αλλά επιχείρησε το σουτ το οποίο πέρασε έξω από την εστία του Θεωδορόπουλου.

Το μοναδικό σουτ του Αστέρα Τρίπολης προς την εστία του Κοτσόλη στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 27' όταν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο το οποίο εκτέλεσε ο Φερνάντες αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα πάνω από την εστία του Κοτσόλη.

Χτύπησε άθελα του τον Γιαννιώτα ο Λαγός

Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάποια άλλη φάση μέχρι την ανάπαυλα και το μόνο που έμεινε ήταν ο τραυματισμός του Γιαννιώτα όταν ο Λαγός τον βρήκε στη μύτη κατά λάθος με το γόνατο και ενώ πριν του είχε κάνει ένα σκληρό μαρκάρισμα ο Νάνο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για 2-3 λεπτά και ο Έλληνας διεθνής να αποχωρήσει γεμάτος αίματα στην μπλούζα αλλά αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες επέστρεψε το ματς.

Η φάση αυτή "άναψε τα αίματα" και υπήρξαν διαπληκτισμοί ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων και εν συνεχεία ένταση μέχρι το τέλος του αγώνα και αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα.

Μπήκε πιο δυνατά ο Αστέρας Τρίπολης

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 55' έχασαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδια όταν ο Γιαννιώτας μπήκε από τα δεξιά και έπιασε ένα συρτό σουτ το οποίο έφυγε έξω.

Στο επόμενο λεπτό οι παίκτες του Αστέρα έκλεψαν την μπάλα και ο Τσοκάνης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, γύρισε έκανε το σουτ το οποίο όμως έπιασε ο Κοτσόλης.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και στο 57' βρέθηκε στην επίθεση με τον Μαυρία μέσα στην περιοχή, αυτός έπεσε μετά από ένα μαρκάρισμα αλλά πρόλαβε να δώσει στον Ατζαγκούν ο οποίος σούταρε απευθείας με την μπάλα να φεύγει έξω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

Οι Αρκάδες είχαν μια ακόμα καλή στιγμή στο 72' όταν ο Παντελιάδης από τα αριστερά έφτασε μέχρι έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον αριστεροπόδαρο μπακ να εξαπολύει ένα κεραυνό αλλά την μπάλα να περνάει έξω από την εστία του Κοτσόλη.

Τρεις κλασικές ευκαιρίες με τον Μπεργκ

Η είσοδος στο παιχνίδι των Ζέκα, Καρέλη ανέβασαν τον Παναθηναϊκό που μετά το 70' έπαιξε καλύτερα και βρήκε κλασικές ευκαιρίες για κάποιο γκολ με τον Μπεργκ.

Στο 73' ο Καρέλης έφυγε από τα αριστερά και έκανε την σέντρα αλλά ο Μπεργκ δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και η μπάλα έφυγε έξω.

Δυο λεπτά αργότερα ο Ατζαγκούν τροφοδότησε τον Καρέλη και πάλι στα αριστερά. Ο επιθετικός των πράσινων αυτή τη φορά γύρισε συρτά προς τον Σουηδό ο οποίος και πάλι με προβολή προσπάθησε να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο ο οποίος όμως έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 79' ο Κουτρουμπής έξω από την περιοχή ύψωσε όμορφα στον Ζέκα με τον Πορτογάλο να κάνει με την μία την μπαλιά προς τον Μπεργκ αλλά ο Σουηδός από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Αστέρας είχε τον τελευταίο λόγο

Η τελευταία καλή στιγμή άνηκε στον Αστέρας Τρίπολης καθώς στο 87' ο Ιγκλέσιας έκανε το σουτ το οποίο έδιωξε ασθενώς ο Κοτσόλης και ο Σκούρτης από κοντά παρά το γεγονός ότι έκανε την προβολή έστειλε την μπάλα άουτ.

Η φάση του αγώνα

Ο τραυματισμός του Γιαννιώτα. Ο παίκτης του Αστέρα έπεσε κάτω μετά από μαρκάρισμα του Νάνο και κατά λάθος ο Λαγός τον βρήκε με το γόνατο στην μύτη. Ευτυχώς ο Έλληνας διεθνής δεν έπαθε κάτι το σοβαρό και αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες συνέχεια να αγωνίζεται.

Ο διαιτητής

Ο Μιχάλης Κουκουλάκης. Καλή η διαιτησία του διεθνούς ρέφερι ο οποίος δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και είχε σωστές αποφάσεις. Ακόμα και στις κάρτες που έδειξε ήταν σωστός.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης

Ο Σανκαρέ. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Σανκαρέ με τον αμυντικό του Αστέρα να είναι πανταχού παρών και να κόβει κάθε απειλητική στιγμή προς την εστία της ομάδας του ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα ο Σανκαρέ ήταν και πολύ καθαρός στις επεμβάσεις του.

Μας άρεσε

Η παρουσία του κόσμου. Το απόγευμα της Τετάρτης κοντά στους 8.000 φίλους του Παναθηναϊκού βρέθηκαν στο γήπεδο σε ένα ματς που δεν είχε ουσιαστικά ιδιαίτερη σημασία για το τριφύλλι και αυτό ήταν πολύ θετικό. Μάλιστα η διοίκηση των πράσινων μετά το τέλος του αγώνα ευχαρίστησε τον κόσμο για την συμπαράσταση του όλη τη χρονιά.