X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Τι κάνει στον πρώτο του αγώνα στο πρωτάθλημα μετά από τη διακοπή του Σεπτεμβρίου

Ο Κώστας Φορτούνης PHOTO CREDITS: GEORGIA PANAGOPOULOU / TOURETTE PHOTOGRAPHY

Το SPORT24 συνέλεξε όλα τα αποτελέσματα του Ολυμπιακού τα τελευταία 19 χρόνια μετά την διακοπή του πρωταθλήματος τον Σεπτέμβριο.

Ο Ολυμπιακός μετράει 16 νίκες και μόλις τρεις ισοπαλίες στις τελευταίες 19 σεζόν, στο πρώτο του παιχνίδι στο πρωτάθλημα μετά τη διακοπή του Σεπτεμβρίου, λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων -έχει 11 νίκες και δύο ισοπαλίες τις τελευταίες 13 περιόδους.

Η τελευταία φορά που οι «ερυθρόλευκοι» στραβοπάτησαν ήταν πριν από 20 χρόνια, όταν ηττήθηκαν 1-0 εκτός έδρας από την Προοδευτική, στις 13/9/2003.

Μέσα σε αυτή την εικοσαετία, η πειραϊκή ομάδα έδωσε δύο ντέρμπι στο ξεκίνημα περιόδου ή μετά από την διακοπή του πρωταθλήματος τον πρώτο μήνα του φθινοπώρου και τα κέρδισε και τα δύο.

Το πρώτο ήταν εναντίον του ΠΑΟΚ, τον οποίο ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 στο Καραϊσκάκης, στις 9/9/2006 και το δεύτερο ήταν κόντρα στην ΑΕΚ, στο τελικό του Κυπέλλου, στο Βόλο, στις 12/9/2020, όπου οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν 1-0 κατακτώντας το τρόπαιο.

Ο Ολυμπιακός έχει πάλι μπροστά του την ΑΕΚ, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα στη Νέα Φιλαδέλφεια, την Κυριακή (17/9, 21:30, COSMOTE SPORT 1, LIVE από το SPORT24) και θέλει να φύγει με θετικό αποτελέσματα, στο πρώτο εν Ελλάδι ντέρμπι του Ντιέγκο Μαρτίνεθ.

Υπενθυμίζεται, ότι η πειραϊκή ομάδα είχε μία νίκη (3-1) και μία ισοπαλία (0-0) την περασμένη σεζόν στην κανονική διάρκεια και στα play offs του πρωταθλήματος αντίστοιχα στην OPAP Arena και είχαν ηττηθεί (0-3) στο πρώτο ματς Κυπέλλου.

Αναλυτικά, τι έχει κάνει ο Ολυμπιακός τα τελευταία 13 χρόνια στον πρώτο του αγώνα στο πρωτάθλημα, μετά από την διακοπή του Σεπτεμβρίου:

• Ο Ολυμπιακός την περασμένη σεζόν (2022-23), κέρδισε 2-0 τον Ατρόμητο Αθηνών στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» (2/10), με δύο τέρματα του Μπακαμπού (45΄, 68΄).
  • Πρόπερσι (2021-22), οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο 0-0 με αντίπαλο τον Ατρόμητο στο Φάληρο, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος (12/9).
  • Η πειραϊκή ομάδα, τη σεζόν 2020-21, είχε ανοίξει τις υποχρεώσεις της με τον τελικό Κυπέλλου της προηγούμενης περιόδου, που είχε πάει πιο πίσω, επικρατώντας 1-0 της ΑΕΚ, στον Βόλο (12/9), με το γκολ του Ραντζέλοβιτς (9΄), από ασίστ του Μαντί Καμαρά. Ακολούθησε η νίκη 3-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στο πρωτάθλημα (18/9) στο Φάληρο, με τα τέρματα των Φορτούνη (59΄) και Μασούρα (64΄, 88΄).
  • Ο Ολυμπιακός την περίοδο 2019-20, επικράτησε 5-0 του Βόλου στο Καραϊσκάκης (14/9), με σκόρερ τους Γκιλιέρμε (12΄), Ελ Αραμπί (71΄), Γκερέρο (79΄), Βαλμπουενά (84΄) και Σουντανί (93΄).
  • Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν 2-1 του Αστέρα Τρίπολης, στο Φάληρο (16/9), την σεζόν 2018-19, με τα τέρματα του Μαντί Καμαρά (18΄) και του Νάτχο (92΄).
  • Η πειραϊκή ομάδα αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Ξάνθη (9/9), την περίοδο 2017-18, σε ένα ματς που προηγήθηκε με τον Ένχελς (12΄).
  • Τη σεζόν 2016-17, ο Ολυμπιακός συνέτριψε 6-1 τον Βόλο στο Καραϊσκάκης (11/9), με σκόρερ τους Ιντέγε (25΄, 61΄, 89΄), Σεμπά (27΄), Ελιουνούσι (41΄) και Μιλιβόγεβιτς (49΄).
  • Την περίοδο, 2015-16, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 του Πλατανιά στο Φάληρο (12/9), με τέρματα των Ντουρμάζ (11΄), Ντομίνγκες (52΄) και Μασουακού (59΄).
  • Η πειραϊκή ομάδα, τη σεζόν 2014-15, επιβλήθηκε 3-0 του ΟΦΗ στο Καραϊσκάκης (13/9), με το αυτογκόλ του Αντελέγε (22΄) και τα τέρμα των Ντουρμάζ (44΄) και Ντομίνγκες (54΄).
  • Ο Ολυμπιακός, την περίοδο 2013-14, συνέτριψε 4-0 την Ξάνθη στο Φάληρο (14/9) με τα γκολ των Σαβιόλα (4΄) και Μήτρογλου (27΄, 45΄, 73΄).
  • Τη σεζόν 2012-13, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας (15/9), με τέρματα των Μήτρογλου (60΄) και Τζεμπούρ (67΄).
  • Την περίοδο 2011-12, η πειραϊκή ομάδα επιβλήθηκε 2-1 της Ξάνθης στο Καραϊσκάκης (18/9), με γκολ των Πάντελιτς (96΄) και Τζεμπούρ (94΄).
  • Και τη σεζόν 2010-11, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 την Κέρκυρα στο Φάληρο (11/9), κεκλεισμένων των θυρών, με τέρματα των Μέλμπεργκ (29΄) και Ριέρα (86΄).

Πηγαίνοντας ακόμη πιο πίσω, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι 0-0 με την Καβάλα (2009-10) και είχαν κερδίσει 1-0 την Ξάνθη (2008-09), 6-2 τον ΟΦΗ (2007-08), 2-0 τον ΠΑΟΚ (2006-07), 5-0 τον Πανιώνιο (2005-06) και 2-1 την Καλλιθέα (2004-05).