Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Οχτώ χρόνια και συνεχίζουμε...

Μακάι

Η ομάδα του Μονάχου που έχει να νικήσει από το 1998 (!) την Σάλκε στο Γκέζελκιρχεν, βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τα γρήγορα γκολ των Λέβενκραντς (13') και Κομπιασβίλι (20'). Ωστόσο η καρδιά και η ποίότηταν των πρωταθλητών μίλησαν στην συνέχεια με τον Ότλ να μειώνει στο 45- σε 1-2 και τον Ροί Μακάι να ισοφαρίζει στο 52'.

Στο άλλο ματς της ημέρας ο Τακαχάρα με γκολ έδωσε την νίκηστην Φρανκφούρτη επί της Γκλάντμαχ. Με την Άιντραχτ έπαιξαν για 90 λεπτά, τόσο ο Κυργιάκος όσο και ο Αμανατίδης.

Την Παρασκευή ο Φάνης Γκέκας έλαμψε ξανά αφού σκόραρε, αυτήν την φορά, στην νίκη (0-2) της Μπόχουμ με αντίπαλο το Αννόβερο και μάλιστα εκτός έδρας. Σήμερα η Κότμπους έκανε την μεγάλη έκπληξη και πήρε ισοπαλία από την Βέρντερ που έχασε μεγάλη ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά από τις Μπάγερν και Σάλκε.

Όπως η Κότμπους έτσι και η Μάιντς πήρε σημαντική ισοπαλία σε μία δύσκολη έδρα, αφού προηγήθηκε μέσα στην "Μπάι Αρένα" με 1-0 αλλά η Λεβερκούζεν ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Έκπληξη παραλίγο και στο Ντόρτμουντ, αφού η τοπική ομάδα ισοφάρισε (1-1) στις καθυστερήσεις του αγώνα, την Μπίλεφελντ.

Σημαντική νίκη της Στουτγκάρδης μέσα στο Άαχεν με 4-2. Η "vfb" βρίσκεται πλέον δύο βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Στην τρίτη θέση, μαζί με Σάλκε και Μπάγερν, ανέβηκε η Χέρτα. Η ομάδα του Βερολίνου επικράτησε 2-1 της Νυρεμβέργης, με τον Πάντελιτς να σημειώνει δύο τέρματα και έφτασε τους 16 βαθμους.