Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Νίκη στο "Wembley" για τη Μονακό

Monaco's Colombian forward Radamel Falcao (C) vies with Tottenham Hotspur's Belgian defender Toby Alderweireld during the UEFA Champions League group E football match between Tottenham Hotspur and Monaco at Wembley Stadium in north London on September 14, 2016. / AFP / GLYN KIRK (Photo credit should read GLYN KIRK/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Ο Ζαρντίμ είχε πει πως θέλει τη νίκη στο "Wembley" και έτσι έγινε, με τη Μονακό να επικρατεί με 2-1 της Τότεναμ, ενώ Λεβερκούζεν και ΤΣΣΚΑ Μόσχας αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 (videos)

Δεν έφερε γούρι το "Wembley" στην Τότεναμ, καθώς στην πρεμιέρα του Champions League ηττήθηκε από τη Μονακό με 1-2.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ το είχε πει στην συνέντευξη τύπου πως στόχος είναι το "διπλό" και το πήρε χάρη στα γκολ των Μπερνάρντο Σίλβα και Λεμάρ.

Εντυπωσιακή ήταν η εξέλιξη στο άλλο ματς του ομίλου, με την Λεβερκούζεν να έχει προηγηθεί 2-0, αλλά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίρνει την ισοπαλία, με το 2-2 να διαμορφώνεται στο 38'.

Τότεναμ - Μονακό 1-2

Σκόρερς: 45' Αλντερβάιρελντ / 15' Μπερνάρντο Σίλβα, 31' Λεμάρ

Γήπεδο: "Wembley Stadium", Λονδίνο

Διαιτητής: Τζανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Από λάθος του Έρικ Λαμέλα ο Μπερνάρντο Σίλβα έγινε κάτοχος της μπάλας (πάσα ο Φαμπίνιο) και με τρομερή ατομική προσπάθεια και σουτ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό για τη Μονακό.

Μόλις από το 5ο λεπτό ο Ντιράρ αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού από τον Λεμάρ, ο οποίος στο 31' με κοντινό σουτ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, έπειτα από σέντρα του Σιντιμπέ και αδράνεια της αγγλικής άμυνας.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η Τότεναμ κατάφερε να αντιδράσει, με τον Τόμπι Αλντερβάιρελντ να μειώνει σε 1-2 με εξαιρετική κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λαμέλα.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Μπεν Ντέιβις, Έρικ Ντάιερ (81' Μουσά Σισοκό), Άλι, Έρικσεν, Σον Χέουνγκ-Μιν (46' Μουσά Ντεμπελέ), Λαμέλα (71' Βίνσεντ Γιάνσεν), Κέιν.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Ράτζι, Γκλικ, Ζέμερσον, Σιντιμπέ, Φαμπίνιο, Μπακαγιοκό, Ζοάο Μοουτίνιο, Ντιράρ (5' Λεμάρ), Μπερνάρντο Σίλβα, Φαλκάο (81' Ζερμέν).

Tottenham Hotspur's South Korean striker Son Heung-Min (L) misses a shot on goal by Monaco's Croatian goalkeeper Danijel Subasic during the UEFA Champions League group E football match between Tottenham Hotspur and Monaco at Wembley Stadium in north London on September 14, 2016. / AFP / Ben STANSALL (Photo credit should read BEN STANSALL/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Λεβερκούζεν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-2

Σκόρερ: 9' Μεχμέντι, 15' Τσαλχάνογλου / 36' Τζαγκόεβ, 38' Ερεμένκο

Γήπεδο: "BayArena", Λεβερκούζεν

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

Με ένα αμφισβητούμενο γκολ του Μεχμέντι άνοιξε το σκορ η Μπάγερ στο 9', με την μπάλα να έχει κοντράρει στον Τσαλχάνογλου και όταν έγινε αυτό ο σκόρερ ήταν οφ-σάιντ.

Μόλις 6 λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της η Λεβερκούζεν, με σουτ του Χακάν Τσαλχάνογλου που κόντραρε και οι Γερμανοί έχασαν αρκετές ευκαιρίες για τρίτο γκολ.

Στο 36' ο Αλάν Τζαγκόεβ με καταπληκτική προσπάθεια (με κοντρόλ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Τα και πλάσαρε) μείωσε και δύο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση, με τον Ερεμένκο να κάνει το 2-2 στο 38', έπειτα από νέα εξαιρετική προσπάθεια των Ρώσων.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χέντρικς, Τα, Τοπράκ, Ουεντέλ, Λαρς Μπέντερ (51' Φόλαντ), Καμπλ, Μπραντ, Μεχμέντι, Τσαλχάνογλου (46' Αράνγκις), Χαβιέρ Ερνάντες (46' Ποχγιάνπαλο).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ακινφέεβ, Μάριο Φερνάντες, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Σενικόβ, Βέρνμπλουμ, Τζαγκόεβ, Ιόνοβ (78' Μιλάνοφ), Γκολοβίν (92' Αλεκσέι Μπερεζούτσκι), Ερεμένκο, Λασινά Τραορέ (73' Στράντμπεργκ).