Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΒΕΛΓΙΟ

Νίκη με πέναλτι στο 98' η Μπριζ

Club Brugge's Jelle Vossen, left, celebrates after scoring a goal during the Group D Europa League soccer match against FC Midtjylland at Arena Herning, Denmark, Thursday Dec. 10, 2015. (Jens Dresling/POLFOTO via AP) DENMARK OUT JENS DRESLING/POLFOTO VIA AP

Ο Γέλε Βόσεν μπήκε αλλαγή στο 91' και στο 98' ευστόχησε στο πέναλτι που έδωσε τη νίκη στη Μπριζ εις βάρος της Λόκερεν.

Συγκλονιστικό φινάλε είχε η αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής στην Pro League μεταξύ Μπριζ και Λόκερεν στο "Γιαν Μπρεϊντέλ". Οι πρωταθλητές έφτασαν στη νίκη με 2-1 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γέλε Βόσεν στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Βέλγος επιθετικός πέρασε στον αγώνα στο 91' κι ενώ το σκορ ήταν 1-1, με μοναδικό σκοπό να σημειώσει το γκολ της νίκης. Ο για χρόνια αντίπαλος της Μπριζ και αρχηγός της Άντερλεχτ, Ολιβιέ Ντεσχάχτ, ανέτρεψε στη μεγάλη περιοχή μία άλλη αλλαγή του Ίβαν Λέκο, τον Λουά Οπεντά, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ο Βόσεν το εκτέλεσε εύστοχα και "λύτρωσε" την ομάδα του στο 98'.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί μόλις στο 8ο λεπτό με τον Τζόρτζε Γιοβάνοβιτς, ωστόσο η Μπριζ είχε ισοφαρίσει με τον Μπενουά Πουλέν στο 2ο ημίχρονο, μέχρι ο Βόσεν να ολοκληρώσει την ανατροπή στο τέλος.

Η σύνθεση της Μπριζ (5-3-2): Λέτιτσα, Ντιατά (67' Βλίετινκ), Πουλέν, Μεσέλ, Ντένσβιλ, Γκρούνεφελντ, Φόρμερ, Ριτς (90+1' Βόσεν), Βάνακεν, Ρεζαεΐ (74' Οπεντά), Γουέσλεϊ