Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CHAMPIONS LEAGUE

Μπαρτσελόνα - Άρσεναλ 3-1

UEFA CHAMPIONS LEAGUE. LIGA DE CAMPEONES. OCTAVOS DE FINAL. PARTIDO DE VUELTA. PABLO PUEYO

Η Άρσεναλ σκόραρε χωρίς να κάνει τελική προσπάθεια σε όλο το ματς και προβλημάτισε την Μπαρτσελόνα, η οποία όμως νίκησε με 3-1 στο "Καμπ Νόου" και ανατρέποντας το 2-1 του Λονδίνου προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League (videos)

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ με το εξαιρετικό γκολ του Μέσι, αλλά ισοφαρίστηκαν από το αυτογκόλ του Μπουσκέτς στο 53'.

Τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Ρόμπιν φαν Πέρσι για τους Άγγλους οι οποίοι δεν άντεξαν με 10 παίκτες και "λύγισαν" από τα γκολ των Τσάβι στο 69' και Μέσι ξανά με πέναλτι στο 71'.

Η "Μπάρτσα" πέρασε στους "8" τους Ευρώπης για 4η συνεχόμενη χρονιά, ενώ ο Λιονέλ Μέσι με αυτά τα 2 γκολ έφτασε στα 8 φέτος στην διοργάνωση και πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερς, αφήνοντας στην 2η θέση τους Ετο'ό, Ανελκά και Μάριο Γκόμεζ με 7.

Σκόρερς: 45'+3 και 71' πέν. Μέσι, 69' Τσάβι / 53' αυτ. Μπουσκέτς

Γήπεδο: "Καμπ Νόου", Βαρκελώνη

Διαιτητής: Μάσιμο Μπουζάκα (Ελβετία)

Επικίνδυνη για πρώτη φορά φάνηκε η Μπαρτσελόνα στο 4', με τον Πέδρο να τροφοδοτείται από τον Τσάβι, αλλά μετά το σουτ του μέσα από την περιοχή πρόλαβε και έβαλε την κόντρα ο Κοσιελνί.

Ο Πέδρο ήταν αυτός που έκανε και το πρώτο σουτ στο ματς που δεν ανέκοψε η άμυνα, πλασάροντας στο 28' με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, αλλά ήταν αρκετά άστοχος.

Στο 32' οι Καταλανοί ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μέσι, ενώ στην επόμενη φάση ο Βίγια έφυγε από δεξιά, αλλά το διαγώνιο σουτ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Αλμούνια, ο οποίος είχε περάσει στο 19' στο ματς αντί του Στσέζνι που αποχώρησε τραυματίας.

Από πάσα του Βίγια ο Αντριάνο μέσα από την περιοχή έκανε την δυνατή σέντρα-σουτ και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Αλμούνια στο 36'.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου το παιχνίδι ξέφυγε, καθώς ο Αμπιντάλ έπιασε από το λαιμό εκτός φάσης τον Φαν Πέρσι, χωρίς να τιμωρηθεί, ενώ εν συνεχεία ο Ολλανδός στην διεκδίκηση μπάλας έσπρωξε στο πρόσωπο τον Ντανιέλ Άλβες και είδε κίτρινη κάρτα.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέσι πέρασε τους πάντες αλλά πλάσαρε άσχημα και μπλόκαρε ο Αλμούνια, αλλά ο Ισπανός πορτιέρο δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Αργεντινό στην επόμενη φάση.

Ο Λιονέλ Μέσι άνοιξε λοιπόν το σκορ στο 45'+3 (5' καθυστερήσεις στο 1ο ημίχρονο) από πάσα του Ινιέστα, πλασάροντας από κοντά σε κενό τέρμα, αφού πρώτα πέρασε την μπάλα πάνω από τον Αλμούνια!

Το δεύτερο ημίχρονο

Η Άρσεναλ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 53', χωρίς να έχει κάνει καμία τελική προσπάθεια στο ματς (!), καθώς το 1-1 ήρθε με αυτογκόλ του Σέρχιο Μπουσκέτς.

Ο Σαμίρ Νασρί εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και στο πρώτο δοκάρι ο Μπουσκέτς στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βίκτορ Βαλντές με καρφωτή κεφαλιά.

Η χαρά των Άγγλων για την ισοφάριση μετριάστηκε στο 56', όταν και αποβλήθηκε ο Ρόμπιν φαν Πέρσι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ολλανδός βγήκε μόνος με τον Βίκτορ Βαλντές, αλλά ήταν σε θέση οφ-σάιντ, δεν άκουσε το σφύριγμα του διαιτητή (όπως υποστήριξε) και σούταρε, για να του δείξει την 2η κίτρινη ο Ελβετος διαιτητής, Μάσιμο Μπουζάκα, όπως προβλέπει ο κανονισμός.

Λίγο πριν την αποβολή ο Αλμούνια είχε σταματήσει τον Νταβίντ Βίγια σε τετ-α-τετ, όπως έκανε και στο 58' σε προσπάθεια του Ισπανού, ενώ στο 60' το σουτ του Ντανιέλ Άλβες από το ύψος του πέναλτι ήταν άστοχο.

Αφού ο Αλμούνια απέκρουσε ξανά τετ-α-τετ του Βίγια, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα κάνοντας το 2-1 στο 69' με τον Τσάβι.

Ο Ινιέστα έκανε την προσπάθεια από τον άξονα και την πάσα με τον Βίγια αμέσως να κάνει πάσα στον Τσάβι, με τον τελευταίο να πλασάρει πριν τον προλάβει ο Σανιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό μόλις αργότερα ο Πέδρο κέρδισε πέναλτι από τον Κοσιελνί, ο Μέσι το εκτέλεσε εύστοχα στο 71' και έκανε το 3-1 για τους "μπλαουγκράνα" αποκλείοντας έτσι το ενδεχόμενο της παράτασης.

Η Μπαρτσελόνα με τους Βίγια, Μέσι και Άφελαϊ έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν πέτυχε το γκολ που θα σφράγιζε την πρόκριση και παραλίγο να το πληρώσει, καθώς στο 88' από πάσα του Γουΐλσιρ ο Μπέντερ βγήκε τετ-α-τετ με τον Βαλντές, αλλά έκανε κακό κοντρόλ και με την βοήθεια του τάκλιν του Μαστσεράνο ο Ισπανός μπλόκαρε την μπάλα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντανιέλ Άλβες, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Αντριάνο (90' Μάξουελ), Μαστσεράνο (88' Σεϊντού Κεϊτά), Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο, Μέσι, Βίγια (82' Άφελαϊ).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέζνι (19' Αλμούνια), Σανιά, Κοσιελνί, Ντζουρού, Κλισί, Ντιαμπί, Γουΐλσιρ, Ροζίτσκι (74' Αρσάβιν), Φάμπρεγκας (78' Μπέντνερ), Νασρί, Φαν Πέρσι.