X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Κ17: Κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 1-0 ο Παναθηναϊκός, στον τελικό με Ολυμπιακό

FINAL 4 K17 NEOI / ÐÁÏ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με γκολ του Μαυρουδή στο 57' ο Παναθηναϊκός κέρδισε 1-0 τον ΠΑΟΚ στον δεύτερο ημιτελικό του Final-4 και πήρε τη πρόκριση για τον μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη τον Ολυμπιακό. (PICS)

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος σε επίπεδο εφήβων μετά την επικράτηση του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ με 1-0 στον δεύτερο ημιτελικό του Final-4 που διεξήχθη την Δευτέρα το βράδυ στο Αγρίνιο.

Οι πράσινοι που ήταν ανώτεροι για 60-65 λεπτά από τους αντιπάλους τους πήραν τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Μαυρουδής στο 57' της αναμέτρησης με ωραία κεφαλιά. Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε μετά το 65' όταν έψαξε το γκολ της ισοφάρισης αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΕ ΤΗ ΜΠΑΛΑ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και προσπαθούσε με σωστό ποδόσφαιρο να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του ΠΑΟΚ.

Από την άλλη η ομάδα της Θεσσαλονίκης περίμενε τους πράσινους και έκλεινε τους χώρους ενώ επιστράτευσε τη δύναμη στο παιχνίδι της για να μπορέσει να αντεπεξέλθει. Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία μπροστά από τις δυο εστίες παρά τα κόρνερ που κέρδισαν και οι δυο.

Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να απειλήσει στο 18' με τον Σερπέζη αλλά ο επιθετικός του τριφυλλιού έκανε κακό κοντρόλ και δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά τη φάση.

Στο 30' το τριφύλλι βγήκε σωστά στην επίθεση από τα δεξιά με τον Τζαβίδα να κάνει πολύ ωραία ενέργεια και την παράλληλη μπαλιά, η μπάλα κόντραρε αλλά ο Ταλιχμανίδης δεν δυσκολεύτηκε να σώσει τη μπάλα. Αυτή μάλιστα ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος.

Οι δυο ομάδες μπήκα χωρίς αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό όμως να διατηρεί την υπεροχή στην αναμέτρηση. Στο 47' ο Βαγιαννίδης έκλεψε τη μπάλα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά αλλά ο Σερπέζης δεν μπόρεσε να βγει στην πορεία της μπάλας. Οι πράσινοι απείλησαν ξανά στο 56' όταν ο Σερπέζης έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Αθανασακόπουλο ο οποίος μέσα από την περιοχή και δεξιά έκανε ένα πολύ κακό σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω.

ΣΚΟΡΑΡΕ ΜΕ ΜΑΥΡΟΥΔΗ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Στο επόμενο λεπτό όμως το τριφύλλι άνοιξε το σκορ. Ο Τζαβίδας είδε τη κίνηση του Μαυρουδή στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ και ο νεαρός χαφ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι πράσινοι είχαν μια ακόμα καλή στιγμή για να κάνουν το 2-0 στο 61' όταν ο Βιαγιαννίδης βγήκε πανέμορφα στην επίθεση από τα δεξιά έκανε και την παράλληλη μπαλιά με τον Αθανασακόπουλο να επιχειρεί με τακουνάκι να κερδίσει τον Ταλιχμανίδη που όμως μπλόκαρε τη μπάλα.

ΑΝΕΒΗΚΕ Ο ΠΑΟΚ

Όπως ήταν λογικό ο ΠΑΟΚ ανέβηκε μετά το γκολ που δέχθηκε προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση ενώ σε αυτό βοήθησαν και οι αλλαγές που έγιναν. Μάλιστα και ο Παναθηναϊκός οπισθοχώρησε δίνοντας χώρο στον "δικέφαλο" του Βορρά.

Στο 77' μάλιστα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε κοντά στο γκολ της ισοφάρισης όταν ο Σαπουντζής εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Χατζηγιανάκη να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Θεοδωρίδης με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα αρκετά πάνω από την εστία του γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

Οι πράσινοι απείλησαν ξανά στο 82' με τον Ζαγαρίτη σε μια περίεργη φάση που μετά από κόντρα ο Ταλιχμανίδης μπλόκαρε τη μπάλα και δεν αιφνιδιάστηκε. Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να τελειώσει το ματς στο 87' όταν ο Τσιμπόκας από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και αντί να πασάρει παράλληλα στον Σαμαρά που ήταν σε καλή θέση επιχείρησε το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Η τελευταία καλή στιγμή άνηκε στον ΠΑΟΚ και ήρθε στο 94' της αναμέτρησης όταν ο Γροσδής από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή έκανε και το σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος):Χατζηγιανάκης, Βαγιαννίδης, Παρασκευόπουλος, Καραγιάννης (89' Αναστόπουλος), Σαντικάι, Μαυρουδής, Τζαβίδας (60' Ζαγαρίτης), Αλεξανδρόπουλος (77' Σπίνος), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος (72' Τσιμπόκας), Ηλιάδης (55' Σαμαράς).

ΠΑΟΚ (Α. ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ):Ταλιχμανίδης, Καραμπέρης (75' Σαπουντζής), Βουτσάς, Ατμαζίδης (68' Καλουτσικίδης), Πουρναράς (63' Τάχατος), Μουτζούρης, Βρακάς (63' Τσιάκαλος), Γρόσδης, Κορέας, Θεοδωρίδης, Σπαρτιάτης (63' Αβεντισιάν).

Γκολ: 57' Μαυρουδής

Κίτρινες: 74' Μαυρουδής, 76' Αλεξανδρόπουλος, 90' Χατζηγιαννάκης/51' Σπαρτιάτης, 75' Καραμπέρης,