Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

"Greeks Are Back"

Οι Έλληνες λεγεωνάριοι δήλωσαν παρών το διήμερο στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (videos)

Για του λόγου το αληθές απλά να σας πούμε πως ο Γκέκας που τόσα άκουσε στις αρχές της φετινής περιόδου πέτυσχε άλλα δύο γκολ και πλέον βρίσκεται μόλις τρία μακριά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα που περσι κατέκτησεάνετα. Ο ηγέτης της Μπενφίκα, Κώστας Κατσουράνης σαν "από μηχανής θεός" χάρισε σπουδαία νίκη στην ομάδα του με γκολ στα τελευταία λεπτά.
Οι Σεϊταρίδης, Μπασινάς, Ελευθερόπουλος και πολλοί άλλοι ήταν βαρόμετρα για τις ομάδες τους, ενώ είχαμε και κάποιες σημαντικές απουσίες. Ας δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα και υπομονή ως το επόμενο σου-κου για ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες.

Φάνης Γκέκας: Η Μπάγερν Λεβερκούζεν μπορεί πλέον να καυχιέται πως έβαλε στη μηχανή της το πολυτιμότερο γρανάζι της περσινής budesliga. Μπορεί να άργησε λίγο ο Φάνης να προσαρμοστεί στα δεδομένα της νέας του ομάδας, αλλά πλέον δεν το σταματά κανείς. Με δύο πολύ όμορφα γκολ ήταν ο πρωταγωνιστής της νίκης της
Λεβερκούζεν απέναντι στην Αρμίνια με το εμφατικό 4-0, που έφερε την ομάδα του στην έκτη θέση.

Κώστας Κατσουράνης: Η Μπενφίκα τα βρήκε σκούρα με αντίπαλο την Πάκος Φερέιρα και ήταν ισόπαλη με σκορ 1-1 ως τα τελευταία λεπτά του αγώνσα. Τότε, ανάλαβε δράση ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της ομάδας. Ο
"Κατσούρ" με δικό του γκολ χάρισε τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στους Αετούς της Λισσαβώνας που πίνουν νερό στο όνομα του Έλληνα άσου.

Γιάννης Αμανατίδης: Άλλη μια σπουδαία εμφάνιση πρόσθεσε στο βιογραφικό του ο διεθνής επιθετικός. Αγωνίστηκε σε όλο τον αγώνα της Άιντραχτ κόντρα στη Μπάγερν, όντας από τους πρωταγωνιστές της ισοπαλίας απέναντι στο ακλώνητο φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα στη Γερμανία.

Γιούρκας Σεϊταρίδης: Ο ρυθμός του αγώνα ανάμεσα στην Ατλέτικο και τη Βιγιαρεάλ ήταν για υπεραθλητές. Ο Γιούρκας έπαιξε σε όλο τον αγώνα για λογαριασμό των "ροχιμπλάνκος" και ομολογουμένως ήταν συγκλονιστικός στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Στο τέλος, όλη η ομάδα είχε κουραστεί και δυστυχώς για τον ίδιο γνώρισε την ήττα με σκορ 4-3.

Άγγελος Μπασινάς: Βασικός για μια ακόμα φορά, έδειξε να κουράζεται στο δεύτερο ημίχρονο και δίκαια αντικαταστάθηκε στον αγώνα που η Μαγιόρκα γνώρισε την ήττα από τη Βαλένθια με 2-0.

Δημήτρης Ελευθερόπουλος: Ο "Elle" δε βγαίνειπλέον από την ενδεκάδα της Σιένα. Ήταν από τους κορυφαιους ξανά στην ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην Πάρμα.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος: Η Κόβεντρι νίκησε με 3-1 τη Στόουκ εκτός έδρας έχοντας ως φύλακα άγγελο τον Δημήτρη Κωνσταντόπουλο, ο οποίος επανήλθε στο βασικό σχήμα, έτοιμος να μείνει...

Στάθης Ταυλαρίδης: Σε όλο τον αγώνα της Σεντ Ετιέν με τη Λανς αγωνίστηκε ο Ταυλαρίδης, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να αποφύγει την ήττα με σκορ 3-2.

Ανέστης Αγρίτης: Ο πρώην επιθετικός του Αιγάλεω αγωνίστηκε σε όλο τον αγώνα της Όφενμπαχ με τη Γκρόιτερ Φιρτ που η ομάδα του έχασε με σκορ 2-1.

Βαγγέλης Μόρας: Για περίπου τριανταπέντε λεπτά αγωνίστηκε ο πρώην αμυντικός της ΑΕΚ, βηθώντας τη Μπολόνια να πάρει τη νίκη με σκορ 2-1 απέναντι στη Μόντενα.

Γιώργος Κυριαζής: Η Τριεστίνα έχασε με σκορ 5-1 από την Αλμπινολέφε, με τον Έλληνα στόπερ στη σύνθεση της.

Βαγγέλης Νάστος: Βασικός και ο Νάστος σην ήττα της Βιτσέντζα από την Πίζα με σκορ 3-1.

Γιάννης Αναστασίου: Ο Έλληνας επιθετικός δεν ήταν καλός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο του αγώνα της Όμνιβορλντ με την Τσβόλε (1-3).

Μανώλης Κροντήρης: Για πέντε λεπτά αγωνίστηκε στην ήττα της ομάας της Άαχεν από την άουε με σκορ 2-1.

Τσάρλι Κωνσταντινίδης: Η τύχη τον έφερε στον αγωνιστηκό χώρο στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά η ομάδα του η Μονς γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από τη Σερκλ Μπριζ.

Δεν έπαιξαν: Στέλιος Γιαννακόπουλος, Σωτήρης Κυργιάκος, Λεωνίδα Καμπάνταης, Χρήστος Καρυπίδης, Μασμανίδης, Νίκος Νάκας, Βαγγέλης Νέσος, Πέτρος Βούης, Νταβίντ Τριανταφυλλίδης.

To φοβερό ματς του Βιθέντε Καλντερόν Ατλέτικο-Βιγιαρεάλ 3-4

Το γκολ του Κατσουράνη που χάρισε τη νίκη στη Μπενφίκα

Η ομάδα του Αμανατίδη έμεινε όρθια στο Αλιάνζ Αρίνα με τη Μπάγερν

Ο Ταυλαρίδης είδε την ομάδα του να προηγείται με 0-2 στο Μπολάρ, αλλά να μην αντέχει στην επανάληψη για το τελικό 3-2 σε ένα ριπλέι της περσινής χρονιάς όταν οι λανσουά είχαν ανατρέψει τότε το 0-3 σε 3-3.

Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος ήταν παρών στη μεγάλη νίκη της Κόβεντρι επί της Στόουκ