Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Εθνικός Κατερίνης-Άρης 0-3

Άρης

Στους "8" του κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Άρης, που νίκησε τον Εθνικό Κατερίνης με 3-0 εκτός έδρας

Στο Δημοτικό Στάδιο Κατερίνης, ο Ντούσαν Μπάγεβιτς είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε κάποιους αναπληρωματικούς παίκτες, καθώς η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν δεδομένη. Συν τοις άλλοις, ο Εθνικός Κατερίνης είχε το μειονέκτημα της δίμηνης αγωνιστικής παραξίας, καθώς είχε διακοπεί το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής (το οποίο επαναρχίζει).
Έτσι, ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε άνετη νίκη-πρόκριση. Οι Θεσσαλονικείς από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ανέλαβαν την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 27' πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Χαβίτο με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λαζαρίδη, ο οποίος φέρει ευθύνη για το τέρμα που δέχθηκε, καθώς κάλλιστα θα μπορούσε να είχε καλύτερη αντίδραση.

Στην επανάληψη, ο Βλάνταν Ίβιτς ήταν αυτός που "σφράγισε" το εισιτήριο του Άρη για την προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Ο Σέρβος μέσος, που στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος έδωσε σπουδαία νίκη στην ομάδα του εναντίον του ΟΦΗ (πέτυχε με δεξί σουτ το 1-0 στο Παγκρήτιο Στάδιο), ανέλαβε δράση και στο 53' με σουτ "έγραψε" το 2-0, μετά την ασίστ του Τόνι Κάλβο.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 78', πάλι από τον Ίβιτς, ο οποίος με νέο σουτ έκανε το 3-0, μετά την πάσα του Σιστόν. Ο Άρης χωρίς να δυσκολευτεί, πήρε μία εύκολη πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εθνικός Κατερίνης (Θανάσης Κωτσιόπουλος): Λαζαρίδης, Τσιμόπουλος, Δημητρουλόπουλος, Συμπεθέρης, Μπαγγέας, Τριανταφύλλου (75' Σαμανίδης), Δημητρίου, Ανδρονικίδης (80' Νουανμπούνε), Σαββίδης, Τσίκου, Ευσταθιάδης (75' Παππάς).

Άρης (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Κέλεμεν, Παπαδόπουλος, Βανγκέλι, Νεμπεγλέρας, Κάλβο (66' Φελίπε), Σιστόν (85' Κολτσίδας), Καράμπελας, Ίβιτς (81' Πρίττας), Γιάχιτς, Χαβίτο, Γκουγκουλιάς.

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Τζούνας (Κοζάνης), Σταματόγλου (Καβάλας)

Τέταρτος διαιτητής: Γκόλιας (Θεσσαλίας)

Κίτρινες κάρτες: Δημητρόπουλος, Ευσταθιάδης (Εθνικός Κατερίνης), Παπαδόπουλος (Άρης)

Κόκκινες κάρτες: -

1' Έναρξη αγώνα
14' Ευκαιρία Αρης : Παπαδόπουλος
Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα καταλήγει στον Παπαδόπουλο, ο οποίος σουτάρει, αλλά ο Λαζαρίδης αποκρούει
27' Γκολ Αρης : Χαβίτο
Ο Γκουγκουλιάς βρίσκει με παράλληλη μπαλιά τον Χαβίτο στο ύψος του πέναλτι, ο Ισπανός σουτάρει και "στέλνει" την μπάλα στα δίχτυα του Λαζαρίδη
29' Κίτρινη κάρτα Εθνικός Κατερίνης : Δημητρουλόπουλος
32' Ευκαιρία Αρης : Χαβίτο
Ο Χαβίτο παίρνει την μπάλα από τον Γκουγκουλιά, επιχειρεί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα περνάει μόλις άουτ.
34' Κίτρινη κάρτα Εθνικός Κατερίνης : Ευσταθιάδης
35' Ευκαιρία Αρης : Γκουγκουλιάς
Σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Γκουγκουλιά, ο οποίος "πιάνει" το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Λαζαρίδης διώχνει σε κόρνερ
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
50' Κίτρινη κάρτα Αρης : Παπαδόπουλος
53' Γκολ Αρης : Ίβιτς
Ο Κάλβο βρίσκει με ωραία κάθετη μπαλιά τον Ίβιτς, ο οποίος πλασάρει επιτυχώς τον Λαζαρίδη
67' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Σανσόν στη θέση του Κάλβο
75' Αλλαγή παίκτη Εθνικός Κατερίνης
Ο Παππάς στη θέση του Ευσταθιάδη
Ο Σαμανίδης στη θέση του Τριανταφύλλου
77' Κίτρινη κάρτα Αρης : Νεμπεγλέρας
78' Γκολ Αρης : Ίβιτς
Κάθετη μπαλιά του Βανγκέλι στον Ίβιτς, ο Σέρβος πλάσαρε και "έγραψε" το 0-3
80' Αλλαγή παίκτη Εθνικός Κατερίνης
Ο Νουανμπούνε στη θέση του Ανδρονικίδη
81' Αλλαγή παίκτη Αρης
Ο Πρίττας στη θέση του Ίβιτς
86' Αλλαγή παίκτη Αρης