X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

FOOTBALL LEAGUE

Επισκοπή - ΑΕΚ 0-2

Η ΑΕΚ, χάρη σε δύο γκολ του Χρήστου Αραβίδη, νίκησε με 2-0 την Επισκοπή στο Ρέθυμνο και συνεχίζει το σερί της.

Δίχως να εντυπωσιάσει - άλλωστε ήταν αδύνατο σε τέτοιο αγωνιστικό χώρο - αλλά δίχως επ' ουδενί να στερηθεί ουσίας, η Ένωση δεν είχε κανένα πρόβλημα να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Επισκοπής, την οποία νίκησε με 2-0 χάρη σε ισάριθμα γκολ του Χρήστου Αραβίδη.

Οι ποδοσφαιριστές του Τραϊανού Δέλλα παρουσίασαν το γνώριμό τους ώριμο πρόσωπο και δεν άφησαν σε καμία περίπτωση να αμφισβητηθεί η καθολική υπεροχή τους.

Η ΑΕΚ παραμένει κάτι παραπάνω από ένα χρόνο αήττητη, μιας και η τελευταία που γνώρισε ήταν στις 22 Φεβρουαρίου του παρελθόντος έτους.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Γκολ από τα αποδυτήρια

Γκολ με το "καλημέρα" για την ΑΕΚ στο Ρέθυμνο με τον Αραβίδη να ανοίγει το σκορ - δύο λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης - μετά τη σέντρα εκ δεξιών του Μπακάκη.

'Υστερα από τέσσερα λεπτά ο Πέτρος Μάνταλος επιχείρησε τη σέντρα-σουτ με τον Γουναρίδη να μπλοκάρει. Ο Έλντερ Μπαρμπόζα συνέχισε τον επιθετικό μονόλογο της Ένωσης, αλλά η μπάλα ύστερα από κόντρα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της κρητικής ομάδας.

Επιθετικός μονόλογος

Ίδια η κατάληξη και στο σουτ του Αραβίδη στο 21ο λεπτό, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Μάνταλου, μετά από σέντρα του Σοϊλέδη πέρασε πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

Η πρώτη ευκαιρία της γηπεδούχου ομάδας ήρθε ένα λεπτό πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Πάλλας έκανε το σουτ, αλλά ο Ανέστης δεν είχε κανένα πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν deja vu του πρώτου, με την ΑΕΚ να ελέγχει πλήρως το ρυθμό, ανεβοκατεβάζοντας κατά βούληση την έντασή του.

Στο 54ο λεπτό, ο Σοϊλέδης έκανε ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε δυνατά λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Γουναρίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Με το ρυθμό να παρουσιάζει φθίνουσα πορεία, με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η ΑΕΚ έφτασε στη μεγαλύτερη της ευκαιρία στο 69ο λεπτό, όταν το το σουτ που επιχείρησε ο Μάνταλος από πλάγια θέση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δοκάρι και... γκολ

Και αυτό ήταν προειδοποίηση, όπως αποδείχθηκε. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Αραβίδης βρέθηκε στη σωστή θέση, πήδηξε στο σωστό χρόνο και διπλασίασε με κεφαλιά τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο κι αυτά της ομάδας του.

Στο 89ο λεπτό, ο Κρισάντους έστρωσε στον Ζόριτς, αλλά το σουτ του Μαυροβούνιου πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γουναρίδη.

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Γουναρίδης, Αργυρίου, Πετράκος (72' Μανουσάκης), Δελήμπασης, Πιθαρούλης, Βιγιαφάνε, Λάμπρου, Βιτώρος (85' Δρακάκης), Βουρβαχάκης, Νικολακάκης, Πάλλας.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Γιόχανσον, Ανάκογλου (80' Ντούνης), Πλατέλλας΄(64' Κρισάντους), Μάνταλος, Μπαρμπόζα (75' Ζόριτς), Αραβίδης.

Το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής της Football League:

Νότιος Όμιλος

Ερμιονίδα - Φωστήρας 2-1 (Παβίσεβιτς 39', 86'/ Γκατσέσα 56')

Επισκοπή - ΑΕΚ 0-2 (Αραβίδης 2', 76')

Παναχαϊκή - Πανηλειακός 3-0 (α.α.)

Απόλλων Σμύρνης - Ηρακλής Ψαχνών 15:00 (2/3)

Άλιμος - Αχαρναϊκός 15:00 (2/3)

Παναιγιάλειος - Χανιά 16:00 (2/3)

Βόρειος Όμιλος

Εθνικός Γαζώρου - Ηρακλής 0-1 (Καρασαλίδης 25')

Πιερικός - Τύρναβος 1-1 (78' Τσιώμης / 68' Γκούρτσας)

Φωκικός - Απόλλων 1926 1-2 (Χαλιώτης 29' / Ευαγγελίδάκης αυτ. 39', 85' Τσούτσης)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Ζάκυνθος 1-1 (70' Τζέκος / Μπλέτσας 60')

ΑΕΛ - Αιγινιακός 15:00 (2/3)

Ολυμπιακός Βόλου - Λαμία 18:00 (2/3)