X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

FOOTBALL LEAGUE

''Διπλό'' η Παναχαϊκή, με Πάγκαλο ο ΑΟΧ

Η Παναχαϊκή, πήρε το πελοποννησιακό ντέρμπι, καθώς νίκησε 4-2 τον Πανηλειακό. Ο ΑΟΧ στα Χανιά επιβλήθηκε 1-0 του Παναιγιάλειου, νίκη και κορυφή στο 93' η Λαμία. VIDEOS από όλη την αγωνιστική και στους δύο ομίλους.

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε στον Πύργο η Παναχαϊκή με το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Πανηλειακό. Μόλις στο 1' βρέθηκε να χάνει με 1-0, ύστερα από γκολ του Τσίτα, με κεφαλιά ύστερα από αδράνεια της άμυνας, αλλά εν συνεχεία πάτησε γκάζι, έβαλε τέσσερα γκολ και εντέλει επιβλήθηκε με 4-2.

Όλα άλλαξαν στο 34'. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μαζιώτη στον Στεργίδη, φάση κατά την οποία ο παίκτης του Πανηλειακού είδε και την κόκκινη κάρτα. Ο Ντα Κόστα ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-1. Στο 45' έγινε το 1-2 με πλασέ του Στεργίδη, ενώ το 1-3 σημειώθηκε με κεφαλιά του Μπαλού από κόρνερ του Ντα Κόστα στο 49΄.

Στο 61' ο Πατινιώτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι ''κοκκινόμαυροι'' ήταν να μειώσουν με τον Τσίτα στο 74' Μάλιστα οι παίκτες του Ηλία Φυντάνη έμειναν με εννέα παίκτες, εξαιτίας αποβολής του Χατζόγλου στο 90'+3'. Ο Πανηλειακός έχει έντονα παράπονα από τη διαιτησία του Κοσικίδη.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Ηλίας Φυντάνης): Γκίνης, Γραικός, Αρμένης, Χατζόγλου, Μπαξεβάνος, Γεωργόπουλος (88' Κυριακάκης), Μαζιώτης, Εμμανουήλ, Τσίτας, Μπουντόπουλος, Πούρνος (84' Κωτάτης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Κάργας, Άλμπι, Πατινιώτης, Μπαλού, Γκαντιάγκα, Ντα Κόστα (64' Αναστασόπουλος), Χαρτσιάς (84' Κοντοχρήστος), Μαρουκάκης, Στεργίδης, Ασίγκμπα (59' Χούσα).

Διαιτητής: Κοσικίδης (Αθηνών)

Βοηθοί: Κουτσόγιαννος (Αθηνών), Λάμιας (Μεσσηνίας)

ΑΟ ΧΑΝΙΑ - ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-0

Με κεφαλιά στο 45' ο Πάγκαλος, έπειτα από πάσα του Κοντέων, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σταυριανού. Αυτό το γκολ ήταν αρκετό για τον ΑΟΧ να επιβληθεί με 1-0 του Παναιγιάλειου και να σκαρφαλώσει στη 2η θέση του νοτίου ομίλου της Football League. Οι Αιγιώτες προσπάθησαν πολύ για να ισοφαρίσουν, αλλά τίποτα δεν άλλαξε έως το τέλος. Στο 68' σημειώθηκε δεκάλεπτη διακοπή λόγω μπλακ άουτ στα Χανιά και το ματς ξεκίνησε ύστερα από δέκα λεπτά καθυστέρησης.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Σταύρος Παπανδρέου):Σικαλιάς, Παγώνης, Γκότοβος, Κοντέων, Μανωλάς, Εσόνο, Σιλιγαρδάκης, Οικονομόπουλος (92' Καμινιώτης), Καραλής (73' Καραγιάννης), Πάγκαλος, Κρητικός (80' Γκούμας)

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Μουράτ Σεροπιάν): Σταυριανός, Σπίνουλας, Τζημογιάννης, Ιωάννου (56' Σταμόγιαννος), Γκοτσούλιας, Νάστος (73' Μίλιεβιτς), Τσατσαρής, Μπούνας, Σκαρτσίλας, Ουρτάδο, Σεχολάρι (46' Πόνσε

Διαιτητής: Ι. Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Πάτρας (Μακεδονίας), Κουράκης (Ηρακλείου)

ΛΑΜΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 2-1

Στην κορυφή του 2ου ομίλου βρίσκεται η Λαμία μετά την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ολυμπιακού Βόλου. Σε ένα ματς με πολλή ένταση και προειδοποίηση από το διαιτητή ακόμα και για διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένων, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του Διαμαντόπουλου. Ωστόσο, με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βασιλόγιαννης με δυνατό σουτ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Το φινάλε ήταν δραματικό, αφού στο 88ο λεπτό οι Βολιώτες έμειναν με 10 παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Μπιτάνγκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων κρίθηκε ο αγώνας, όταν η Λαμία κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα πάνω στον Γκούρμα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, ο οποίος βρήκε στόχο και χάρισε μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γιενγκά (85' Χαϊκάλης), Μουμίν (64' Αντωνόπουλος), Νεόφυτος (56' Φράγκος), Γκούρμα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γιώργος Κούτσης): Κασμερίδης, Ζέρης, Μαργαρίτης, Γιαλούσης, Μακρυδημήτρης, Μπιτάνγκ, Μέζα (89' Μπάρμπας), Μαρτίνεθ (75' Κορνελάτος), Διαμαντόπουλος, Θέος (64' Κούτσι), Ρόκας

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

1ος όμιλος

Παρασκευή 5 Δεκεμβρίου

Ηρακλής Ψαχνών - Απόλλων Σμύρνης 2-1 (14' Παλαιολόγος, 53' αυτ. Κοτσώνης - 57' Κυβελίδης)

Κυριακή 7 Δεκεμβρίου

Φωστήρας - Ερμιονίδα 1-1 (2' Ράμα - 52' Συμελίδης)

ΑΕΚ - Επισκοπή 7-0 (12', 39', 82' Μάνταλος, 22', 75' Μπρέσεβιτς, 24' Μπαρμπόζα, 57' Πλατέλλας)

Αχαρναϊκός - Άλιμος 0-0

Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου

Πανηλειακός - Παναχαϊκή 2-4 (1', 74' Τσίτας - 36' Ντα Κόστα, 45' Στεργίδης, 49' Μπαλού, 61' Πατινιώτης)

ΑΟ Χανιά - Παναιγιάλειος 1-0 (45' Πάγκαλος)

Ρεπό: Καλλιθέα

2ος όμιλος

Ηρακλής - Εθνικός Σερρών 0-0

Ζάκυνθος - Αναγ. Καρδίτσας 5-1 (8' Οικονόμου, 34', 53', 82' Βαρέλα, 86' Παπαδημητρίου - 88' Μπουντούρης)

Τύρναβος - Πιερικός 0-0

Αιγινιακός - ΑΕΛ 0-1 (29' Πινδώνης)

Απόλλων 1926 - Φωκικός 0-0

Λαμία - Ολυμπιακός Βόλου 2-1 (54' Βασιλόγιαννης, 90'+3 πεν. Γκούρμα - 5' Διαμαντόπουλος)

Ρεπό: Αγροτικός Αστ.