X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

CONFERENCE LEAGUE

Conference League: Η Φιορεντίνα απέκλεισε την Σίβασπορ των Γούτα - Χαρίση, στα προημιτελικά και η Λεχ

Ο Καμπράλ πανηγυρίζει γκολ του στο Σίβασπορ - Φιορεντίνα 2023 AP PHOTO/FRANCISCO SECO

Η Φιορεντίνα επικράτησε 4-1 της Σίβασπορ των Γούτα και Χαρίση μέσα στην Τουρκία και με συνολικό σκορ 5-1 πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Conference League. Στους οκτώ η Λεχ και η Βασιλεία.

Η Φιορεντίνα βρίσκεται στα προημιτελικά του Europa Conference League. Οι Ιταλοί επικράτησαν 4-1 της Σίβασπορ και με συνολικό σκορ (5-1) τσέκαραν την πρόκριση στους 8.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τον Χάρη Χαρίση στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής στην προσπάθειά του να προλάβει να κόψει μία μπαλιά γύρισε το πόδι του και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Η Σίβασπορ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με ένα εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής από τον Γεσίλγιουρτ.

Η Φιορεντίνα ανέβασε ρυθμό και στο 44ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει και να αποκτήσει ξανά προβάδισμα πρόκρισης. Οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενουμένων άλλαξαν ωραία την μπάλα και ο Καμπράλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά την αρχική απόκρουση του Βουράλ.

Η Φιορεντίνα σφράγισε την πρόκριση στο 62ο λεπτό. Ο Μαντραγόρα εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Καμπράλ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Στο 78' ο Γούτας προσπάθησε να γυρίσει με το κεφάλι, αλλά έβαλε αυτογκόλ. Στο 89ο λεπτό ο Καστροβιλί διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 81', καθώς ο Αρσλάν κλώτσησε στο πρόσωπο τον αντίπαλό του.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ: Βουράλ, Παλουλί (75' Γιαταμπαρέ), Απιντανγκογέ, Γούτας, Τσιφτσί, Αρσλάν, Κοφί (35' Τζέιμς), Χαρίσης, Σάιθ (75' Γκοκάι), Καϊσέδο (66' Εντζί), Γεσιλιούρτ

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες, Μαντράγκορα, Αμραμπάτ (84' Μπιάνκο), Μποναβεντούρα (84' Καστροβιλί), Ικονέ, Καμπράλ (83' Κουαμέ), Γκονσάλες (83' Σαμπονάρα)

Πρόκριση για Λεχ, χρειάστηκε τα πέναλτι η Βασιλεία

Η Λεχ Πόζναν πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά μετά το 3-0 απέναντι την Τζουγκάρντεν. Οι Πολωνοί είχαν το προβάδισμα με 2-0 από το πρώτο παιχνίδι και ουσιαστικά στη Σουηδία σφράγισαν την πρόκριση.

Τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα για την Τζουγκάρντεν, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 44', όταν ο Ντάνιελσον αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Μαρκίβσκι άνοιξε το σκορ στο 77', ενώ οι Κβεκβεσκίρι (90+1') και Σκοράς (90+2') ανέβασαν τον δείκτη του σκορ.

Η Βασιλεία πέτυχε μία ηρωική πρόκριση στην Σλοβακία. Επέστρεψε από το 2-0, έκανε το 2-2 κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας και με 4-1 στην διαδικασία των πέναλτι πήρε το εισιτήριο για τους 8.

Ο Αμπουμπακάρι (10') και ο Κούτσκα (17') έβαλαν τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού. Ο Καλαφιόρι μείωσε στο 63', ενώ η Βασιλεία κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με γκολ στο 90+3' από τον Αμπντουνί. Οι δύο ομάδες δεν έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση και χρειάστηκε να επιστρατευθεί η διαδικασία των πέναλτι. Εκεί επικράτησε 4-1.

• Βασιλεία

* Η κλήρωση των προημιτελικών, ημιτελικών και τελικού θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή στις 15:00 στα γραφεία της UEFA στη Νιόν.