X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ατρόμητος-Παναιτωλικός 2-0

Με γκολ των Φυτανίδη και Μπρίτο ο Ατρόμητος νίκησε με 2-0 τον Παναιτωλικό και στον δεύτερο αγώνα του Κυπέλλου και προκρίθηκε στα προημιτελικά. Δοκάρι ο Παναιτωλικός με τον Νταλμά.

Με δύο νίκες με το ίδιο σκορ (2-0) ο Ατρόμητος πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος αφήνοντας εκτός τον Παναιτωλικό.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου στην ρεβάνς της Γ' φάσης πήρε τη νίκη-πρόκριση με τα γκολ που σημείωσαν οι Φυτανίδης και Μπρίτο.

Στην προημιτελική φάση η ομάδα του Περιστερίου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο πρώτο του ματς νίκησε με 4-0 τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Παναιτωλικός ήταν λίγο καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο έχοντας τέσσερις τελικές έναντι δύο του Ατρομήτου, αλλά δεν ήταν εύστοχος στην τελική προσπάθεια.

Αντίθετα ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μέρος και με δύο γκολ πήρε τη νίκη επί της ομάδας του Αγρινίου και το εισιτήριο για την 4η φάση. Ο Παναιτωλικός ήταν και άτυχος καθώς είχε δοκάρι με τον Νταλμά.

Δείτε εδώ το LIVE της αναμέτρησης

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Δημοτικό στάδιο Περιστερίου

Καιρός: Ασθενής βροχή

Διαιτητής: Γιάχος (Χίου)

Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορίνθου), Φαντόπουλος (Πειραιά)

Ατρόμητος (Παράσχος): Σηφάκης, Φυτανίδης, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης (81' Παπουτσογιαννόπουλος), Φάμπιο, Μπάλλας, Μπρίτο (81' Ουμπίδες), Πίτου Γκαρσία, Γεωργίου, Ναπολεόνι (73' Δημούτσος).

Παναιτωλικός (Χάβος): Στεφανάκος, Καλί, Κούσας, Μπικέ, Μελισσάς, Γοδόι, Μπακάκης (61' Κουτρουμάνος), Πασσάς (39' Σφιακιανάκης), Παπουτσογιαννόπουλος, Νταλμά Μπόγιοβιτς (57' Μπούντιμιρ).

Κίτρινες κάρτες: Φάμπιο (67', Ατρόμητος)

Γκολ: Φυτανίδης (50', Ατρόμητος), Μπρίτο (80', Ατρόμητος)

Ανασκόπηση αγώνα

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά με τις ομάδες να ανεβάζουν την απόδοσή τους μετά το 15'. Στο 17' ο Φάμπιο δοκίμασε ένα σουτ με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Στεφανάκου.

Δύο λεπτά αργότερα (19') ήταν η σειρά του Παναιτωλικού να απειλήσει με τον Μπόγιοβιτς να κάνει το σουτ από πλάγια θέση και τον Λαζαρίδη να διώχνει πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Στο 31' ο Παναιτωλικός είχε μια ακόμη καλή ευκαιρία με τον Μπακάκη να κάνει το δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Σηφάκη να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου πάλι ο Παναιτωλικός έγινε απειλητικός, όταν ο Μπακάκης δοκίμασε το συρτό σουτ με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη.

Στο 42' από σέντρα του Γιαννούλη, ο Ναπολεόνι έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να μην βρίσκει τον στόχο.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου με τον Παναιτωλικό να είχε πιο πολλές ευκαιρίες για ένα γκολ.

"Καθάρισε" ο Φυτανίδης

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος ανέβηκε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 50' κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να "κλειδώσει" την πρόκριση.

Ο Φυτανίδης εκτέλεσε φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα κατέληξε στο βάθος της εστίας του Στεφανάκου για το 1-0.

Στο 56' Ο Μπόγιοβιτς δοκίμασε ένα σουτ για τον Παναιτωλικό το οποίο ήταν άστοχο, ενώ την ίδια τύχη είχε η μπάλα και στο σουτ του Φάμοιο στο 64'.

Στο 74' ο Παναιτωλικός έφτασε κοντά στο γκολ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Νταλμά έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.

Τρία λεπτά αργότερα (77') ο Γεωργίου ήταν αυτός που δοκίμασε το σουτ με τον Στεφανάκο να διώχνει σε κόρνερ.

Λίγο αργότερα όμως ο Μπρίτο ήταν πιο εύστοχος. Στο 80' ο Βραζιλιάνος έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το φαλτσαριστό σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας το 2-0 για τον Ατρόμητο που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.