Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROPA LEAGUE

Απίστευτη πρόκριση ΑΠΟΕΛ στη Σερβία

αποελ

Μέρες δόξας για το κυπριακό ποδόσφαιρο! Ο ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε την τριάδα των προκρίσεων, παίρνοντας την πρόκριση στην παράταση από τον Ερυθρό Αστέρα με 3-3 με παίκτη λιγότερο!

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 2-0, του Ερυθρού Αστέρα στο "Μαρακανά", όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Οι Σέρβοι ισοφάρισαν σε 2-2, με το δεύτερο γκολ να αμφισβητείται εντόνως από τους Κύπριους και το ματς να οδηγείτε στην παράταση, καθώς το 2-2, ήταν το αποτέλεσμα και του αγώνα της Κύπρου.
Στο 100' ο Διονύσης Χιώτης, είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, καθώς υπέπεσε σε πέναλτι. Οι Σέρβοι μετέτρεψαν το πέναλτι σε γκολ, όμως ακόμα και με παίκτη λιγότερο ο ΑΠΟΕΛ, είχε απάντηση. Έτσι στο 117ο λεπτό, ο Μιροσάβλιεβιτς, ισοφάρισε χαρίζοντας αυτή τη μεγάλη πρόκριση στην κυπριακή ομάδα. Τα δύο τέρματα της κανονικής διάρκειας είχαν πετύχει οι Κοσόφσκι και Πίντο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Κυπέλλου UEFA:

Λοκομοτίβ Σόφιας (Βουλγαρία)-Μπόρατς Τσάτσακ (Σερβία) 1-1 (0-1)
Νόρντζελαντ (Δανία)-Κουίν οφ Σάουθ (Σκωτία) 2-1 (2-1)
Ομόνοια (Κύπρος)-ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 2-2 (1-0)
Σλάβεν Κοπρίβνιτσα (Κροατία)-ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 2-0 (0-1)
Μπεσίκτας (Τουρκία)-Σιρόκι Μπρίγεγκ (Βοσνία) 4-0 (2-1)
Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 2-3 (1-4)
Γκρασχόπερς (Ελβετία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 0-0 (0-6)
Ζρίνσκι (Βοσνία)-Μπράγκα (Πορτογαλία) 0-2 (0-1)
Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Βοϊβοντίνα (Σερβία) 3-0 (0-0)
Χάποελ Κιριάτ Σμόνα (Ισραήλ)-Λίτεξ Λόβετς (Βουλγαρία) 1-2 (0-0)
Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)-Λα Κορούνια (Ισπανία) 0-2 (0-0)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 3-3 (2-2)
Νάπολι (Ιταλία)-Βλάζνια (Αλβανία) 5-0 (3-0)
Τσέρνο Μόρε (Βουλγαρία)-Μακάμπι Νετάνια (Ισραήλ) 2-0 (1-1)
Βασλούι (Ρουμανία)-Μέταλουργκς Λιέπαγιας (Λετονία) 3-1 (2-0)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Ζυρίχη (Ελβετία) 1-1 (1-1) * Προκρίθηκε η Ζυρίχη με 4-2 στα πέναλτι
Γκιόρ (Ουγγαρία)-Στουτγκάρδη (Γερμανία) 1-4 (1-2)
Ζίλινα (Σλοβακία)-Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) 2-1 (2-1)
FK Μόσχας (Ρωσία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 2-0 (2-1)
Μπελιντσόνα (Ελβετία)-Ντνίπρο (Ουκρανία) 2-1 (2-3)
Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία)-NK Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) 1-0 (2-0)
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Σούντουβα (Λιθουανία) 0-1 (4-1)
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)-Τζουργκάρντεν (Σουηδία) 5-0 (1-2)
Κάλμαρ (Σουηδία)-Γάνδη (Βέλγιο) 4-0 (1-2)
Μίντιλαντ (Δανία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 0-1 (1-0) * Προκρίθηκε η Μάντσεστερ Σίτι με 4-2 στα πέναλτι
Βίκινγκ (Νορβηγία)-Χόνκα (Φινλανδία) 1-2 (0-0)
Μπρόντμπι (Δανία)-Χάκα (Φινλανδία) 2-0 (4-0)
Ρεν (Γαλλία)-Στάμπαεκ (Νορβηγία) 2-0 (1-2)
Λίλεστρομ (Νορβηγία)-Κοπεγχάγη (Δανία) 2-4 (1-3)
Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)-Έλφσμποργκ (Σουηδία) 2-1 (2-2)
Άστον Βίλα (Αγγλία)-Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία) 1-1 (4-1)
Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)-WIT Τιφλίδας (Γεωργία) 2-0*

Ο πρώτος αγώνας μεταξύ της WIT Τιφλίδας και της Αούστρια Βιέννης ματαιώθηκε, λόγω του πολέμου στη Γεωργία. Η πρόκριση κρίθηκε σε μονό παιχνίδι, που διεξήχθη στην αυστριακή πρωτεύουσα