X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

SERIE A

Ανατροπή στη Γένοβα η Γιουβέντους

Η Τζένοα προηγήθηκε 2-0 στο 7ο λεπτό, αλλά η Γιουβέντους νίκησε 4-2 στη Γένοβα, έχοντας μάλιστα ολοκληρώσει την ανατροπή απ'το 62'. Χατ-τρικ ο Πάουλο Ντιμπάλα (videos)

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς της Serie A πήρε η Γιουβέντους, αν και ο Τζανλουίτζι Μπουφόν στο 7ο λεπτό είχε δεχτεί δύο γκολ απ'την Τζένοα!

Το αυτογκόλ του Πιάνιτς στο 1ο λεπτό και η εκτέλεση πέναλτι του Γκαλαμπίνοφ στο 7ο έδωσαν προβάδισμα με 2-0 στους γηπεδούχους, αλλά μείωσε ο Ντιμπάλα στο 14' και ο ίδιος ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι.

Ο Χουάν Μανουέλ Γκουαρδάδο ολοκλήρωσε την ανατροπή με εξαιρετικό πλασέ στο 62', ενώ στο 92' ο Πάουλο Ντιμπάλα διαμόρφωσε το τελικό 2-4, συμπληρώνοντας το χατ-τρικ του.

photos: Juventus FC twitter

Οι συνθέσεις

ΤΖΕΝΟΑ (3-5-1): Περίν, Μπιράσκι, Ροσετίνι, Χεντιλέτι, Μπερτολάτσι, Μιγκέλ Βελόζο, Λάζοβιτς, Λασάλτ, Πάντεβ (78' Λαπαντούλα), Τααράμπτ (51' Παλαντίνο), Γκαλαμπίνοφ (72' Σεντουριόν).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (74' Μπαρτζάλι), Ρουγκάνι, Κιελίνι, Αλέξ Σάντρο, Κεντίρα (58' Ματουιντί), Πιάνιτς (81' Μπεντανκούρ), Κουαδράδο, Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Μπέλετς, Βενούτι, Λουτσιόνι, Αντρέα Κόστα, Ντι Κιάρα (87' Καραμοκό Σισέ), Κατάλντι, Ντελ Πίντο (81' Βιόλα), Τσιτσιρέτι, Ντ'Αλεσάντρο, Κόντα, Τσεράβολο (58' Πούσκας).

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μιράντε, Τοροσίδης (46' Εμπάιγ), Ντε Μαϊό, Μαϊέτα (21' Χελάντερ), Μαζινά, Ντόνσα (70' Κρίζετιγκ), Ταϊντέρ, Πόλι, Βέρντι, Ντι Φραντσέσκο, Ντέστρο.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπενεβέντο - Μπολόνια 0-1 (55' Ντόνσα)

Τζένοα - Γιουβέντους 2-4 (1' αυτ. Πιάνιτς, 7' πέν. Γκαλαμπίνοφ / 14', 45'+3 πέν. και 92' Ντιμπάλα, 62' Κουαδράδο)

Ρόμα - Ίντερ 1-3 (15' Τζέκο / 67' και 77' Ικάρντι, 87' Βεσίνο)