X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΣΚΩΤΙΑ

Ανατροπή με Ντεμπελέ η Σέλτικ

Η Κιλμάρνοκ προηγήθηκε στο "Celtic Park", όμως στο ημίχρονο η Σέλτικ είχε κάνει ανατροπή με τέρματα του Μουσά Ντεμπελέ και τελικά επικράτησε 6-1. Ρεκόρ από τον Σκοτ Σινκλέρ (videos)

Η Σέλτικ νίκησε 6-1 την Κιλμάρνοκ, η οποία κατάφερε να προηγηθεί στο "Celtic Park" με το 4ο φετινό γκολ του Σουλεϊμάν Κουλιμπαλί με τρομερό μακρινό σουτ, όμως η ανατροπή είχε γίνει πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Ο Μουσά Ντεμπελέ ισοφάρισε στο 35' και "χτύπησε" ξανά στο 38', φτάνοντας τα 5 στο πρωτάθλημα, ενώ ένας από τους σκόρερς του δεύτερου ημιχρόνου ήταν ο Σκοτ Σινκλέρ, ο οποίος έφτασε τα 6 γκολ. Έκανε μάλιστα ρεκόρ, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Σέλτικ που σκοράρει σε 6 σερί ματς πρωταθλήματος!

Τζέιμς Φόρεστ, Λι Γκρίφιθς και Τομ Ρόγκιτς πέτυχαν τα υπόλοιπα γκολ για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, η οποία, τουλάχιστον για απόψε, είναι στην κορυφή +5, έχοντας και ματς λιγότερο.

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Ντε Φρις (46' Γκόρντον), Λούστιγκ, Σβιατσένκο, Σιμούνοβιτς, Τιέρνι, Σκοτ Μπράουν, Μπιτόν, Ρόγκιτς, Σινκλέρ (73' Ρόμπερτς), Φόρεστ, Ντεμπελέ (65' Γκρίφιθς).

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Πάρτικ Θισλ - Μάδεργουελ 1-1 (31' Έρσκαϊν / 83' ΜακΝτόναλντ)

Ινβερνές - Νταντί 3-1 (8' Ντουμπουγιά, 17' πέν. Τάνσεϊ, 51' Πόλγουορθ / 84' Λόου)

Χαρτς - Ρος Κάουντι 0-0

Σέλτικ - Κιλμάρνοκ 6-1 (35' και 38' Μουσά Ντεμπελέ, 52' Φόρεστ, 66' Γκρίφιθς, 72' πέν. Σινκλέρ, 85' Ρόγκιτς / 32' Σουλεϊμάν Κουλιμπαλί)