X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Η Κενυάτισσα Σούμγκονγκ νικήτρια του Μαραθωνίου

Η Κενυάτισσα Τζεμίμα Σούμγκονγκ ήταν η νικήτρια του Μαραθωνίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, καθώς κάλυψε τα 42,195 χιλιόμετρα σε 2:24.04, μόλις 9 δευτερόλεπτα μπροστά από τη δεύτερη. Δείτε τι έκαναν οι τρεις Ελληνίδες.

Η Τζεμίμα Τζέλαγκατ Σούμγκονγκ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο των γυναικών, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο. Η δρομέας από την Κένυα κάλυψε τα 42,195 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 2 ώρες, 24 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα και άφησε στη δεύτερη θέση την Γιούνιςς Τζεπκιρούι Κίργουα από το Μπαχρέιν (2:24:13). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Μάρε Ντιμπάμπα από την Αιθιοπία (2:24:30).

Όσον αφορά στις τρεις Ελληνίδες που μετείχαν στην κούρσα, η Ράνια Ρεμπούλη πήρε την 88η θέση με χρόνο 2:46.32, η Σοφία Ρήγα ήταν 103η με χρόνο 2:49.07. Τελευταία από τις εκπροσώπους μας ήταν η Παναγιώτα Βλαχάκη, που πήρε την 118η θέση με 2:59.12.