X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ζαλγκίρις - Μάλαγα 75-63

Την πρώτη της νίκη στο TOP-16 της Ευρωλίγκας πέτυχε η Ζαλγκίρις η οποία επικράτησε με σκορ 75-63 της Μάλαγα, παίρνοντας και διαφορά στο τέλος (vid)

Η Ζαλγκίρις ήθελε πάση θυσία τη νίκη με αντίπαλο τη Μάλαγα και την πήρε με σκορ 75-63, αφήνοντας πίσω την ήττα από τον Παναθηναϊκό, στην πρεμιέρα του TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Στα 18'' πριν το τέλος ο Γιανκούνας έστειλε τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους (73-63), ενώ με το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα ο Καουκένας έγραψε το 75-63.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, το παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις στο τέλος να ξεφεύγει με 12 πόντους και να παίρνει ένα πλεονέκτημα εν όψει της ρεβάνς του β' γύρου.

Ο αγώνας:

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε στο παιχνίδι, προηγούμενη με σκορ 15-8 στο 6ο λεπτό του αγώνα, ωστόσο η Μάλαγα ροκάνισε τη διαφορά σταδιακά, μειώνοντας σε 17-15. Ο Ντάριους Λαβρίνονοβιτς έκανε το 21-17 υπέρ των γηπεδούχων που έδειχναν να έχουν τον έλεγχο.

Στη β' περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 28-19, ωστόσο με επιμέρους 11-2 από πλευράς Ισπανών κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 30-30 και να φέρουν το ματς στα ίσα. Ωστόσο, οι Λαβρίνοβιτς, Πόποβιτς έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων στη Ζαλγκίρις με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Από την πλευρά της, η Ζαλγκίρις βρέθηκε να προηγείται με 40-34 στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ωστόσο στο 26' η Μάλαγα ισοφάρισε σε 45-45, μετά από 1/2 βολές του Ντράγκιτς. Το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι ντέρμπι και παρ' ότι ο Κουζμίνσκας έγραψε το 52-47, οι Ισπανοί έκλεισαν με ένα γρήγορο 4-0 το γ' δεκάλεπτο.

Οι Λιθουανοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο δ' δεκάλεπτο και προηγήθηκαν δύο φορές με 8 πόντους διαφορά (61-53, 63-55) στο πεντάλεπτο πριν το τέλος του αγώνα. Με όπλο της το πικ εν ρολ, η ομάδα του Ρέπεσα έμενε μέσα στο παιχνίδι, ωστόσο η Ζαλγκίρις μετά από βολές του Καουκένας βρέθηκε στο +10 (65-55) στο 36'. Στα 2.47'' πριν το τέλος, ο Λαφαγιέτ έκανε το 67-55

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 34-30, 52-51,

Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 7 (1), Τζάαμπερ, Πόποβιτς 10 (2), Ντ. Λαβρίνοβιτς 4, Γιανκούνας 11 (1), Ντέλας, Κουζμίνσκας 14, Λαφαγιέτ 9 (1), Καουκένας 8 (1), Κσ. Λαβρίνοβιτς 12 (2)

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 7 (1), Ουίλιαμς 7 (1), Πάνκο 2, Βιδάλ 3 (1), Ουρτάσουν 2, Κάλογουεϊ 11 (3), Πέροβιτς 6, Βάθκεθ 6, Ζόριτς 11, Ντράγκιτς 8 (1)