X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Βαριά ήττα για τον Άρη στην Προύσα

Ο Άρης γνώρισε βαριά ήττα από την Τόφας στην Προύσα με 82-65, εμφανίζοντας αρκετές αδυναμίες. Ξεχώρισε ο "μπόμπερ" Γιάννης Αθηναίου με 21 πόντους (6/10 τρίπ.).

Ξεκάθαρα ανέτοιμος παρουσιάστηκε ο Άρης στην Προύσα, καθώς γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 82-65 από την Τόφας. Οι "κιτρινόμαυροι" εμφάνισαν αρκετές αδυναμίες, με την τουρκική ομάδα να ελέγχει στο απόλυτο τον έλεγχο του ρυθμού, έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα από την αρχή του αγώνα (26-12 πρώτο δεκάλεπτο).

Στο ημίχρονο, η Τόφας προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (48-24), ο Άρης μείωσε σε 72-57 στο 36', με την Τόφας να φτάνει στο τέλος στην νίκη με 82-65. Από την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεχώρισε ο Γιάννης Αθηναίου με 21 πόντους, έχοντας 6/10 τρίποντα (δεν δοκίμασε ούτε ένα δίποντο, συν 3/5 βολές), σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Τον ακολούθησε με 9 (2/6 δίπ., 1/2 τρίπ., 2/2 βολ.) ο Κουάμε Μπράουν, ο οποίος όμως ήταν εκτός κλίματος. Η τουρκική ομάδα έκανε... πάρτι μέσα στην ρακέτα, καθώς τέλειωσε το ματς με 22/35 δίποντα (62.9%), με τους Θεσσαλονικείς να εμφανίζουν αδυναμίες στην άμυνα.

Δεκάλεπτα: 12-26, 24-48, 40-66, 65-82.

Άρης (Γιαννάκης): Βον 9 (1 τρίπ., 5 λαθ.), Φλιώνης 5 (1), Τσαϊρέλης 6, Πουλιανίτης 3 (1), Δίπλαρος 3 (1), Χρηστίδης 2, Μούρτος 4, Αθηναίου 21 (6/10 τρίπ., 4 ριμπ.), Μόραντ 4, Βασιλόπουλος 4 (11 ριμπ., 6 ασ.), Ουίβερ 4 (0/1 τρίπ., 4/4 βολ.)

Τόφας (Ενέ): Μόργκαν 17 (5/5 δίπ., 7/7 βολ.), Ντουρμάζ 6 (6 ριμπ.), Ερμίς 6, Αρσλάν 11 (3), Μεχία 10 (1 τρίπ., 7/7 βολ.), Χένρι 5 (1), Κονούκ 6, Όουενς 8, Κάντζι 7 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Γιασάρ 6.