X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Τσεντεβίτα - Μάλαγα 63-78

Η Μάλαγα μοίρασε 18 (!) ασίστ στο πρώτο ημίχρονο κι εν τέλει έφτασε στη νίκη επί της Τσεντεβίτα με 78-63, στην Κροατία με κορυφαίους τους Τούλσον, Κουζμίνσκας και Βάσκεθ.

Ο κόουτς της Τσεντεβίτα, Γιασμίν Ρέπεσα, βρέθηκε αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του ωστόσο η Ουνικάχα πανηγύρισε τη νίκη στην ''Drazen Petrovic Basketball Hall'' με 78-63 κι έκανε το 1-0 στον Β' όμιλο.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Ο Ράιαν Τούλσον ήταν πρώτος σκόρερ για τους Ίβηρες (20π. με 4/4 βολ., 5/5 δίπ., 2/4 τρίπ.) ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βάσκεθ (13π., 8ριμπ.), Κουζμίνσκας (12π., 3ριμπ., 4ασ.). Όσον αφορά τον Κώστα Βασιλειάδη, ο διεθνής γκαρντ είχε 3 πόντους με 1/4 τρίποντα, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 2 ασίστ σε 12'07'' συμμετοχής.

Ο Κώστας Βασιλειάδης ξεκίνησε βασικός για τη Μάλαγα μαζί με τους Μάρκοβιτς, Τόμας, Κουζμίνσκας και Βάσκεθ ενώ έδωσε το προβάδισμα στους Ισπανούς (9-10, στο 4'22''), σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75. Οι Ίβηρες του Ζοάν Πλάθα πέρασαν την μπάλα στο ''ζωγραφιστό'' με τον Γκολούμποβιτς, βρήκαν λύσεις με το περιφερειακό σουτ του Γκριν ωστόσο ο Πίλεπιτς σκόραρε για την Τσεντεβίτα που έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 20-18.

Ο 25χρονος Κροάτης γκαρντ ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να παρουσιάσουν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο. Σκόραρε για το 29-29 στο 14'04'' ενώ ο Μπίλαν διαμόρφωσε το 33-33, στο 15'59''. Τι ακολούθησε; Σερί 14-0 για τη Μάλαγα και 33-47 στα 28'' για τη λήξη του πρώτου μέρους, με λέι απ του Τόμας! Στο μεταξύ ο Βάσκεθ (13π. με 6/8 δίπ.) έκανε ό,τι ήθελε στη ρακέτα της Τσεντεβίτα ενώ οι παίκτες της Ουνικάχα μοίρασαν 18 ασίστ!

Ο Γκρέιντζερ εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (36-51, στο 22'47'') με γκολ-φάουλ κόντρα στην Τσεντεβίτα που προσπάθησε να αντιδράσει με τους Τόμας, Μπάμπιτς και Μπίλαν, μειώνοντας σε 46-53, στα 2'36'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Παρ' όλα αυτά η Ουνικάχα άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και προηγήθηκε 48-61 μετά το alley-hoop κάρφωμα του Κουζμίνσκας και το νέο καλάθι του... αλάνθαστου Ράιαν Τούλσον (12π. με 3/3 δίπ.).

Η Τσεντεβίτα έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά. Ο Μπάμπιτς μείωσε σε 58-65 στο 32'41'' ωστόσο οι Κροάτες ήταν εκνευριστικά άστοχοι πίσω από τα 6μ.75 (6/26τρίπ. στο 36'48''). Εν τέλει η Μάλαγα διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα κι έφυγε με το ''διπλό'' (63-78) από την Κροατία.