X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROBASKET

Τσεχία - Εσθονία 80-57

Η Τσεχία δεν άφησε περιθώρια στην Εσθονία, κυριάρχησε στο παρκέ από την αρχή έως και το τέλος του ματς και την κέρδισε στη πρεμιέρα με σκορ 80-57, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βέσελι και Σιλμπ (vid).

Η Τσεχία των Σατοράνσκι (Μπαρτσελόνα), Βέσελι (Φενέρμπαχτσε), αλλά και του Αμερικανού (με τσεχικό διαβατήριο) Σιλμπ, σημείωσε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, καθώς κέρδισε εύκολα την Εσθονία με σκορ 80-57, για τον 4ο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι Τσέχοι κυριάρχησαν από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας εξ αρχής προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, παίρνοντας μπόλικο σκορ μέσα στη ρακέτα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι βασίστηκαν στην δραστηριότητα των εξαιρετικών Βέσελι (16π, 8ρ) και Σιλμπ (14π, 4ρ), αλλά και στη πολύτιμη βοήθεια από τους Γιέλινεκ (11π, 3ασ) και Σατοράνσκι (7π, 7ρ, 3ασ). Οι Τσέχοι είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (18/9), σε αντίθεση με τους Εσθονούς (8/15), τομέας ο οποίος στοίχισε στους ηττημένους.

Το ματς

Η Τσεχία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, με την πρώτη περίοδο να την βρίσκει να προηγείται με "double-score" επί της Εσθονίας (18-9), με τους Σιλμπ και Βέσελι να ξεχωρίζουν, σημειώνοντας μαζί τους 15 από τους 18 πόντους της ομάδας τους.

Η Τσεχία ξέφυγε με +17 (31-14) στο 15', σκοράροντας συχνά με δεύτερες προσπάθειες, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τον Βέσελι να έχει κυριαρχήσει μέσα στο παιχνίδι, μετρώντας 14 πόντους και 7 ριμπάουντ στο 18'. Οι τυπικά γηπεδούχοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κυρίως μέσα στη ρακέτα, με το πρώτο μέρος να τους βρίσκει να προηγούνται με 43-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσεχία μπήκε με όρεξη στο ματς, κάνοντας ένα σερί 8-0, αυξάνοντας την διαφορά στο +27 (51-24), με τους Σιλμπ και Βέσελι να οδηγούν την ομάδα τους στην επίθεση. Οι Εσθονοί, οι οποίοι ήταν απελπιστικά άστοχοι, βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι ύστερα από τέσσερα λεπτά, ο Βενέ έφτασε τους 14 πόντους και τα 10 ριμπάουντ, αλλά η Τσεχία έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 64-35.

Στη τελευταία περίοδο η Τσεχία... άφησε το γκάζι, ο προπονητές της ξεκούρασε τους "βασικούς", με αποτέλεσμα η Εσθονία να πατάει καλύτερα στο παρκέ, μειώνοντας σε 68-47 στο 35'. Το παιχνίδι όμως, εδώ και ώρα, είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με την παρέα του Τόμας Σατοράνσκι να ξεκινά με νίκη το φετινό Ευρωμπάσκετ, κερδίζοντας την Εσθονία με σκορ 80-57

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 43-24, 64-35, 80-57

Ανά δεκάλεπτο: 18-9, 25-15, 21-11, 16-22

Tσεχία (Γκίνζμπουργκ): Μπέντα 8π, Άουντα 3π, Πούμπρλα 5π, Χρούμπαν 4, Σατοράνσκι 7π, Βέλς 5π, Ούσκα 2π, Μπάρτον, Γιέλινεκ 11π, Σίρινα 5π, Σιλμπ 14π, Βέσελι 16π.

Εσθονία (Σοκ): Bέιντεμαν 10π, Τ. Σοκ 2π, Ντόρμπεκ, Σ. Σοκ 3π, Ταλτς 6π, Άρμπετ 4π, Κίντους 2π, Βένε 18π, Τόομε 4π, Κάνγκουρ 8π, Χαλίκ, Κούρμπας