X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROCUP

Τρίτωσε το... κακό στο Eurocup

Ο ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας από την Αβτοντορ με σκορ 90-68 έχοντας παίξει πριν δύο μέρες κόντρα στον Ολυμπιακό και μην έχοντας "καθαρό" "πεντάρι" μετά τον τραυματισμό του Θωμά Κώττα.

Το έργο του απέναντι στην Αβτοντορ μόνο εύκολο δεν ήταν... Ο ΠΑΟΚ έπαιξε δύο μέρες πριν κόντρα στον Ολυμπιακό (έτσι υπήρχε κόπωση) ενώ αγωνίστηκε δίχως "καθαρό" "πεντάρι" μετά τον τραυματισμό του Θωμά Κώττα. Ετσι ο "Δικέφαλος" έχασε από την Αβτοντορ με σκορ 90-68 (το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου "πλήρωσε" την κακή τρίτη περίοδο) και αυτή ήταν η τρίτη του ήττα στο φετινό Eurocup (η κακή παράδοση στη Ρωσία συνεχίστηκε αφού αυτή η ήττα ήταν η 15η σε 17 αγώνες).

Ο πρωταγωνιστής

O Tράβις Πίτερσον προκάλεσε μεγάλη "ζημιά" στον ΠΑΟΚ. Τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, "μάζεψε" οχτώ ριμπάουντ και έδωσε τρεις ασίστ.

Ο αριθμός

Στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ δέχτηκε ένα σερί 13-0 και έτσι έδωσε το δικαίωμα στην Αβτοντορ να ξεφύγει στο σκορ. Από εκεί και πέρα ο "Δικέφαλος" τελείωσε το ματς με (μόνο) 18 ριμπάουντ και οι Ρώσοι με 40.

Εκεί κρίθηκε το ματς

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον ΠΑΟΚ... Στο 30' το σκορ ήταν 72-53 (στο ημίχρονο το σκορ ήταν 41-38) και έτσι η Αβτοντορ είχε βάλει τις βάσεις για την νίκη.

H Aβτοντορ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-2, ο ΠΑΟΚ όμως ισοφάρισε σε 6-6 στο 3'. Στην συνέχεια ο Βασιλειάδης έδωσε το προβάδισμα (6-9) αλλά με σερί 6-0, έγινε το 12-9. Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν τις λύσεις και κέρδιζαν με 14-15 στο 7' (έξι πόντους ο Βασιλειάδης, επτά ο Μάρκοβιτς). Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να είναι μπροστά (16-17) και με τρίποντο του Τσόχλα στη λήξη του πρώτο δεκαλέπτου ήταν στο +2 στο 10' (18-20).

Ο Λιάπης έκανε το 20-23 αλλά και το 23-26 με τρίποντα και ο Ντούβνιακ διαμόρφωσε το 26-29. Ο Κακαρούδης έδωσε αέρα πέντε πόντων στον ΠΑΟΚ (26-31) ωστόσο η Αβτοντορ ισοφάρισε στο 15' (31-31). Ο Τέπιτς με βολή έκανε το 31-32 και ο Μαργαρίτης το 31-34 αλλά οι Ρώσοι ισοφάρισαν (34-34) και πέρασαν μπροστά (37-34 και 39-34). Με δίποντο του Βασιλειάδη έγινε το 39-36 και στο 20' το σκορ ήταν 41-38.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δεν άρχισε καλά για τον ΠΑΟΚ που βρέθηκε στο -8 (46-38) και στο -11 (49-38) αργότερα. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (54-38) καθώς ο "Δικέφαλος" δεν "πατούσε" καθόλου καλά και οι Ρώσοι έφτασαν στο +19 (59-40, με τον Μάρκοβιτς να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο στο 24' όταν έκανε το 54-40). Στο 27' το σκορ ήταν 63-48 και στο 28' η Αβτοντορ είχε πάρει αέρα 21 πόντων (72-51). Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 72-53.

Οι γηπεδούχοι... απομακρύνθηκαν κι άλλο από τον ΠΑΟΚ (75-53) ο οποίος προσπαθούσε να "μαζέψει" την διαφορά στην τέταρτη περίοδο αφού ουσιαστικά είχε κριθεί ο νικητής του αγώνα. Ο "Δικέφαλος" κατάφερε να βρεθεί στο -14 (75-61) στο 34' αλλά με ένα ακόμη τρίποντο η Αβτοντορ αύξησε την διαφορά (78-61) και μετά "γράφτηκε" το 82-61. Στο 37' ο ΠΑΟΚ έχανε με 84-66 και τελικά ηττήθηκε με 90-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 72-53, 90-68.

ΑΒΤΟΝΤΟΡ (Γκρίνμπεργκ): Λουκάσοφ 12 (2), Αρμστεντ 13 (3), Τράμπιν, Τσάπελ 10 (1), Ρουσέτσκι, Μπρουκς 16, Ζαμπέλιν 6, Πίτερσον 23 (5), Νεστέροφ 8 (2), Μακίεφ 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4 (1), Λιάπης 6 (2), Βασιλειάδης 8 (1), Κακαρούδης 7 (1), Τσόχλας 3 (1), Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 5 (1), Ντούβνιακ 5 (1), Μάρκοβιτς 22 (1), Χάτσερ 2.