X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Το Λαύριο νίκησε την Κύμη με "βομβαρδισμό" τριπόντων

Το ανώτερο Λαύριο νίκησε την Κύμη (78-65) κυριαρχώντας στο παιχνίδι, "βομβαρδίζοντας" τον αντίπαλο με 11 τρίποντα. Πρώτος σκόρερ ο Μουρ με 15 πόντους, ο οποίος έκανε τα πάντα στο παρκέ (6ρ, 5ασ).

Για την πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League, το Λαύριο νίκησε την Κύμη με 78-65. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας εύκολα στην επικράτηση.

Ο MVP:

Ο Μακένζι Μουρ ήταν ο MVP της αναμέτρησης, αλλά και ο πρώτος σκόρερ του Λαυρίου με 15 πόντους (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές). Ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε τα πάντα στο παρκέ, καθώς μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ στους συμπαίκτες του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Το Λαύριο πήρε... φωτιά από την περιφέρεια, τελειώνοντας το παιχνίδι έχοντας 11/29 (37%) τρίποντα στην αναμέτρηση. Είναι χαρακτηριστικό πως ξεκίνησε το ματς με 5/8 στο πρώτο δεκάλεπτο. Φτωχό το μόλις 4/20 τρίποντα (20%) της Κύμης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Το Λαύριο ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι, παίζοντας πιεστική άμυνα και βρίσκοντας εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση, βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια. Ο Μέιερ στο 5' διαμόρφωσε το 12-2 με τρίποντο, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν συνεχώς από την περιφέρεια, φέρνοντας την διαφορά στο +15 (21-16) στο 6', μετρώντας 5/8 τρίποντα. Το τέλος της πρώτης περιόδου, βρήκε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να προηγείται με 27-10.

Στην δεύτερη περίοδο, το Λαύριο με τον Κουζέλογλου εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (31-11) στο 12', με το Λαύριο να κλέβει μπάλες και να σκοράρει και στο ανοιχτό γήπεδο, κάνοντας το σκορ 37-20 στο 16'. Ο Τζόουνς στο 19' μείωσε για την Κύμη (37-26), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 41-27, οι οποίοι είχαν κυριαρχήσει στην αναμέτρηση, έχοντας 7/18 τρίποντα, απέναντι στο μόλις 1/9 των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γκρέι στο 25' μείωσε την διαφορά (45-35), αλλά στο 27' ο Βεργίνης έστειλε το προβάδισμα του Λαυρίου στο +15 (50-35). Το τέλος της τρίτης περιόδου, βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με +14 (55-41), με τους Ντίξον και Μέιερ να έχουν αναλάβει δράση.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ντίξον με τρίποντο διατήρησε την διαφορά στο +15 (60-45), ο Τσαγκαράκης απάντησε με δύο σερί τρίποντα για την Κύμη, αλλά στο 26' το Λαύριο έφερε την διαφορά στο +16 (69-53) με τον Κακλαμάκη. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα μέχρι το τέλος, πήγαν στο +17 (72-55) με τον Κουζέλογλου (στο 37'), φτάνοντας στο τέλος στην επικράτηση με 78-65.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Παναγιώτου, Γεωργιάδης.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 500 άτομα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-10, 41-27, 55-42, 78-65

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 6 (1), Κακλαμανάκης 7, Μέιερ 13 (3), Ουίγκινς 7 (1), Μουρ 15 (1), Τζόνσον 4, Λεγκίκας, Νίξον 9 (3), Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κουζέλογλου 12 (1), Γκρέι 5 (1).

Κύμη (Καστρίτης): Οκερεαφόρ 6, Τσαγκαράκης 8 (2), Τρέιλορ 13, Ομπράιεν 6, Σμιθ 8, Μανωλόπουλος 4, Έντουαρντς, Τζόουνς 15 (2), Γλυνιαδάκης 5, Σακελλαρίου, Εζόμο.

Ομαδικά στατιστικά Λαυρίου: 78 πόντοι, 13/24 δίποντα-54%, 11/29 τρίποντα-37%, 19/27 βολές-70%, 29 ριμπάουντ (7-22), 20 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Κύμης: 65 πόντοι, 20/38 δίποντα-52%, 4/20 τρίποντα-20%, 13/22 βολές-59%, 39 ριμπάουντ (13-26), 14 ασίστ, 17 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Στις 14 Οκτωβρίου, το Λαύριο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τα Τρίκαλα, ενώ η Κύμη θα φιλοξενήσει την Κύμη.