X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROBASKET

Στη δεύτερη παράταση κέρδισε η Τουρκία

Σε ένα ματς που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση (74-74, 86-86), η Τουρκία κέρδισε τη μαχητική Ολλανδία με σκορ 95-94, με τους "πορτοκαλί" να αστοχούν στο τελευταίο σουτ.

Η Τουρκία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στη πρώτη περίοδο, προηγήθηκε με 31-11, αλλά στη συνέχεια οι μαχητικοί Ολλανδοί ροκάνισαν την διαφορά, στέλνοντας το ματς στη παράταση, με το σκορ να γράφει 74-74 (7-20 η 4η περίοδος).

Στη πρώτη παράταση το σκορ "έγραψε" 86-86, με τις δύο ομάδες να παλεύουν σκληρά για να πάρουν τη νίκη, με το παιχνίδι να πηγαίνει σε δεύτερο έξτρα χρόνο. Εκεί οι Τούρκοι κατάφεραν να κερδίσουν με σκορ 95-94, με τους "πορτοκαλί" στην τελευταία επίθεση να αστοχούν. Πρώτος σκόρερ του ματς ο πλέι-μέικερ του Ρεθύμνου, Τσάρλον Κλουφ, με 25 πόντους, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, δίνοντας και 4 ασίστ.

Ανά δεκάλεπτο: 31-11, 22-24, 14-19, 7-20, 12-12 (1η παρ.), 9-8 (2η παρ.)

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 53-35, 67-54, 74-74, 86-86 (1η παρ.), 95-94 (2η παρ.)

Τουρκία (Αταμάν): Mπαλμπάι 8π, Γκιουλέρ 3π, Ερσέκ 21π, Ερντέν 5π, Μαχμούτογλου, Μπατούκ 13π, Σαβάς 18π, Κολκσάλ 13π, Σιπάχι 6π, Οζμίζρακ 2π, Κορκμάζ 6π.

Ολλανδία (Βαν Χέλφερεν): Φράνκε, Ουίλιαμς, Ντε Γιονγκ 22π, Κλουφ 25π, Κεραζί, Ντε Πάγκτερ, Άκερμπουμ 12π, Σάφτεναρ 7π, Σμέλντερς 7π, Νόρελ 9π, Σλάτερ 12π.