Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Σπουδαίος ΠΑΟΚ, άλωσε με 93-88 το ΟΑΚΑ και πάει ημιτελικά

BASKET LEAGUE / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μία κλάση ανώτερος ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, κέρδισε με 93-88 την ΑΕΚ και προκρίθηκε με “sweep” (2-0) στα ημιτελικά της Stoiximan.gr Basket League για πρώτη φορά από το 2015.

Πιο εύστοχος. Πιο διαβασμένος. Πιο ψύχραιμος. Πιο συγκεντρωμενος. Ο ΠΑΟΚ ήταν όλα αυτά και ακόμα περισσότερα στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των προημιτελικών της Stoiximan.gr Basket League – αλλά και σε όλη την σειρά – πήρε τη νίκη με 93-88 και προκρίθηκε δίκαια στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του κόουτς Παπαθεοδώρου είχε το πάνω χέρι από την αρχη του αγώνα, έχοντας απαντήσεις σε όλα τα προβλήματα που έθεσε η ΑΕΚ, έβαλε μεγάλα σουτ όταν τα χρειάστηκε και γενικώς έκανε τα πάντα σωστά. Όσο για την ΑΕΚ; Πολύς κόσμος θα σταθεί – και δικαίως – στο “άδειασμα” των παικτών μετά την κατάκτηση του Basketball Champions League. Η αλήθεια ωστόσο είναι ότι έχασε 4 φορές φέτος από τον ΠΑΟΚ, κάτι που δείχνει ότι μάλλον η ομάδα του κόουτς Παπαθεοδώρου έχει βρει το “κουμπί” της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε προς στιγμήν με 13-17, αλλά η ΑΕΚ απάντησε άμεσα για το 18-17, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τελικά την πρώτη περίοδο με μία υπέρ τους διαφορά 5 πόντων (23-28) χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Κόνιαρη.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά. Εκμεταλλευόμενος κάθε στιγμή αδυναμίας της άμυνας της ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ μπόρεσε σταδιακά να ξεφύγει στο σκορ, κάνοντας το 29-39 και 33-44. Η “Ένωση” ωστόσο αντέδρασε κάπου εκεί και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση μείωσε σε 41-46 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδο τέμπο ξεφεύγοντας με 46-54 και 50-58. Η ΑΕΚ τότε μείωσε σε 56-58, ωστόσο δύο τρίποντα του Γκος έκαναν το σκορ 56-64, με τους φιλοξενούμενους να έχουν διαρκώς το πάνω χέρι και να κλείνουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα εξι πόντων (64-70).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ μείωσε σε 70-72. Ένα σερί 7-0 του ΠΑΟΚ ωστόσο τον βοήθησε να ξεφύγει εκ νέου (70-79). Η “Ένωση” προσπάθησε εκ νέου να γυρίσει το παιχνίδι, μειώνοντας σε 80-85. Δύο τρίποντα των Μαργαρίτη και Κατσίβελη ωστόσο έκαναν το σκορ 80-91, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο τέλος χάρη στην ψυχραιμία των παικτών του από τις βολές σε μία δίκαιη νίκη-πρόκριση.

Ο MVP

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ πήρε από το χέρι τον ΠΑΟΚ και τον οδήγησε στα ημιτελικά της Stoiximan.gr Basket League. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν τρομερός, έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και “εκτέλεσε” την ΑΕΚ, ολοκληρώνοντας τον αγωνα με 21 πόντους

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας το εκπληκτικό 15/24 τρίποντα, ήτοι 62%! Με τέτοια ποσοστά σε εκτός έδρας παιχνιδι δεν ήταν δυνατόν να ηττηθεί.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Με το σκορ στο 80-85 και την ΑΕΚ να πιστεύει στην ανατροπή, οι Μαργαρίτης και Κατσίβελης ευστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα (ο πρώτος με ταμπλό) για το 80-91. Αυτά τα τρίποντα έκοψαν τα πόδια της ΑΕΚ, που δεν μπόρεσε ξανά να αντιδράσει.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ούτε 2.000 άτομα δεν βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για έναν από τους αγώνες της χρονιάς για την ΑΕΚ

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Σώμος, Παναγιώτου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-28, 41-46, 64-70, 88-93

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 16 (1), Γκριν 19 (3), Χάρις 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (1), Χάντερ 8, Πάντερ 13 (1), Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος, Καββαδάς 8

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Κατσίβελης 6 (1), Τζάκσον 12, Γκος 13 (2), Τζόουνς 2, Πέτεγουει 21 (4), Κρουμπάλι 4, Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 14 (2), Ζάρας 4 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/36 δίποντα, 7/24 τριποντα, 31/36 βολές, 26 ριμπάουντ, 17 ασιστ, 7 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 16/28 δίποντα, 15/24 τρίποντα, 16/26 βολές, 33 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα.