X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROBASKET

Σλοβενία-Γαλλία 62-72

Με όπλο την καλή της άμυνα, η Γαλλία πέταξε εκτός 4άδας τη διοργανώτρια Σλοβενία με σκορ 72-62 και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία

Η Γαλλία κόντρα στις προβλέψεις, πέταξε τη Σλοβενία εκτός συνέχειας Ευρωμπάσκετ καθώς επικράτησε με 72-62 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Η διοργανώτρια Σλοβενία ήταν αρκετά άστοχη, δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα και τελικά ηττήθηκε, αφήνοντας πίσω της το όνειρο της τετράδας.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γκόραν Ντράγκιτς πήρε το μικρόφωνο κι ευχαρίστησε τον κόσμο της Σλοβενίας για την συγκλονιστική τους στήριξη και παρουσία.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τόνι Πάρκερ τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους σε σχεδόν 35 λεπτά αγώνα και είχε επίσης 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη. Τα στατιστικά του δεν ήταν τέλεια αλλά βοήθησε καθοριστικά τη Γαλλία με 8/9 βολές, 8/18 δίποντα και 1/2 τρίποντα.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι Σλοβένοι σούταραν έξω από τα 6.75μ. με μόλις 24%, έχοντας συνολικά 6/25 σουτ τριών πόντων. Όπως αντιλαμβάνεται κανείς, παρουσιάστηκε αδύναμη σε έναν τομέα που στηρίζει πολλά κι έχασε δίκαια.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο 1.32'' πριν το τέλος ο Μπατούμ έγραψε το 58-67 και ουσιαστικά "καθάρισε" οριστικά το παιχνίδι υπέρ της Γαλλίας. Ωστόσο, η φάση κλειδί ήταν το λέι απ του Πάρκερ ο οποίος στα 53'' χόρεψε όλη την άμυνα και σκόραρε για το 60-67.

Κακό ποιοτικά παιχνίδι στο α' δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να χάνουν πολλά σουτ και να παίζουν νευρικά. Μετά το 6-2 της Σλοβενίας, η Γαλλία ισοφάρισε σε 10-10 με τον Πάρκερ πριν τελικά ο Μπάλαζιτς γράψει το 12-10. Οι Γάλλοι στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα (14-17, 16-20), ωστόσο η Σλοβενία παρά την αστοχία της από τα 6.75μ. (0/12 σουτ τριών πόντων) έμεινε κοντά στο σκορ.

Στην επανάληψη, με τους Αζινσά και Μπατούμ, οι Γάλλοι ξέφυγαν με 10 πόντους διαφορά 26-36, όμως οι Σλοβένοι βρήκαν πλέον λύσεις έξω από τα 6.75μ. με τους Μπλάζιτς και Νάχμπαρ. Μάλιστα, ο Λόρμπεκ έγραψε το 45-50 με τρίποντο στην εκπνοή της γ' περιόδου, δίνοντας ψυχολογικό προβάδισμα στην ομάδα του. Από εκεί κι έπειτα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 49-52, αλλά οι "τρικολόρ" απάντησαν με σερί 7-0 ξεφεύγοντας και πάλι με 10 πόντους (49-59), έχοντας ως όπλο την εξαιρετική τους άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 24-26, 42-50, 62-72

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Λάκοβιτς, Μπάλαζιτς 2, Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς, Μπλάζιτς 8(2), Νάχμπαρ 10(2), Γκ. Ντράγκιτς 18(1), Ζ. Ντράγκιτς 12, Λόρμπεκ 8(1), Βίντμαρ 2, Μπέγκιτς.

Γαλλία (Κολέ): Μπατούμ 14(1), Ντιό, Πετρό 4, Πάρκερ 27(1), Πιετρούς, Ντε Κολό 4, Ντιαό 10, Αζινσά 6, Ζελαμπάλ 7(1).