X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Πασαρέλα για 38'

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην Ιταλία της Σιένα με 70-62 και σημείωσε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Euroleague. Έβγαλε τον ώμο του ο Σέντρικ Σίμονς στο 14ο λεπτό του αγώνα σε σύγκρουση με τον Χάκετ.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ για 38 λεπτά και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Σιένα στη Φλωρεντία με 70-62. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία διατηρήθηκε στην πρωτη θέση του Γ' Ομίλου.

Δείτε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στη Σιένα και τον Ολυμπιακό...

Τα στατιστικά του αγώνα

Η Σιένα από την πλευρά δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα για ακόμα ένα ματς και πλέον βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου με ρεκόρ 0-4. Οι παίκτες του Κρέσπι, πάντως προσπάθησαν στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση, όμως κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό, καθώς παρότι μείωσαν την διαφορά ο Ολυμπιακός καταφερε να βρει την συγκέντρωση του στο τέλος και να πάρει τη νίκη.

Από τους Πειραιώτες, οι Λοτζέσκι, Ντάνστον και Σπανούλης τελείωσαν την αναμέτρηση με 9 πόντους, όσους και ο Μίρζα Μπέγκιτς, ο οποίος πήρε 4 ριμπάουντ και είχε 4 τάπες. Ο Σέντρικ Σίμονς στο 14ο λεπτό του αγώνα έβγαλε τον αριστερο του ώμο σε μία σύγκρουση με τον Χάκετ και αύριο (9/11) αναμένεται αφού υποβληθεί σε εξετάσεις το διάστημα που θα αποσιάσει από τους αγωνιστικούς χώρους. Για τη Σιένα Ο Ρότζεστι με τον Ινγκλς είχαν από 13 πόντους. Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό είναι η Ζιελόνα Γκόρα την επόμενη Παρασκευή (15/11, 19:00) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με αντίπαλο την Ζιελόνα Γκόρα.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε με τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση να κάνει σερί 11-0 στα πρωτα λεπτά λεπτά του αγώνα. Ο Ινγκλς έκανε το 11-2, πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι των γηπεδούχων (11-2), με τον Μίρζα Μπέγκιτς έπειτα από 2/2 βολές να κάνει το 14-2. Οι Ιταλοί σημείωσαν το 14-4 και ο Μπράιαντ Ντάνστον με κάρφωνα αύξησε την διαφορά στους 12 πόντους για τον Ολυμπιακό (16-4). Ο Ρότζεστι σημείωσε το 16-6, ενώ και πάλι ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 16-8. Ο Σπανούλης σημείωσε το 18-8 και ο Στράτος Περπέρογλου έκανε το 20-8 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Κούρνοθ με βολές μείωσε σε 20-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Χάντερ έριξε την διαφορά στους επτά πόντους (13-20) για τη Σιένα, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων. Ο Κάρτερ στην επόμενη φάση δεν θα μπορέσει να πετύχει καλάθι και ο Ντάνστον έκανε το 22-13 για τους "ερυθρόλευκους" στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ροτζέσκι έριξε την διαφορά στους επτά πόντους για ακόμα μία φορά (15-22) και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 25-15.

Ο Πέτγουεϊ στο 13' θα παίξει πολύ καλή άμυνα, θα κλέψει τη μπάλα ο Ντάνστον, ο οποίος αύξησε και την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στους 12 πόντους (15-27). Στο 14ο λεπτό του ματς ο Σέντρικ Σίμονς σε μία σύγκρουση με τον Χάκετ χτύπησε στον ώμο (αποδείχτηκε οτι τον έβγαλε) και στη θέση του πέρασε ο Μπέγκιτς. Ο Κάρτερ μείωσε σε 17-27 για να κάνει ο Κώστας Σλούκας με δύο εύστοχες βολές το 29-17 στο 15'. Ο Ινγκλς με 1/2 βολές μείωσε σε 29-18, ενώ ο Χάκετ με ακόμα δύο βολές μειώνει σε 29-20.

Ο Μπέγκιτς αύξησε την διαφορά στους 11 πόντους για τον Ολυμπιακό (31-20) και ο Λοτζέσκι έκανε το 33-20, 1:56'' πριν το ημίχρονο. Ο Ματ Λοτζέσκι και πάλι με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 36-20 για να μειώσει με τρίποντο ο Έρικ Γκριν (36-23), σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Ρότζεσκι με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 26-36 και ο Ντάνστον με 1/2 βολές αύξησε την διαφορά στους 11 πόντους για τον Ολυμπιακό. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με τρίποντο έκανε το 26-40, ανεβάζοντας την διαφορά στους 14 πόντους για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Λοτζέσκι με ακόμα ένα τρίποντο ανέβσαε την διαφορά στους 17 πόντους για πρώτη φορά στο ματς (22', 26-43). Ο Ρες με τρίποντο μείωσε σε 29-43, ενώ στην επόμενη φάση αστοχησε σε σουτ τριών πόντων ο Πρίντεζης. Ο Χάντερ μείωσε σε 43-31 και ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 46-31. Ο Ρότζεστι με 2/2 βολές έκανε το 33-46 και ο Καρτερ έριξε την διαφορά στους 11 πόντους (35-46) στο 25'.

Ο Λοτζέσκι θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων και ο Σπανούλης πέτυχε το 48-35 για τους "ερυθρόλευκους" και ο Στράτος Περπέρογλου με σουτ δύο πόντων έκανε το 50-36. Ο Ινγκλς μείωσε με τρίποντο σε 50-38 και ο Πέτγουεϊ με ένα πανέμορφο κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (52-38).

Ο Ρες έκανε το 52-40, ενώ ο Σλούκας σημείωσε το 54-40, με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 54-42, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Περπέρογλου με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 56-42 στο 31ο λεπτό του αγώνα και ο Κάρτερ έριξε με σουτ δύο πόντων την διαφορά στους 12 πόντους (44-56). Ο Ινγκλς με τρίποντο μείωσε σε 47-56 για τη Σιένα στο 32ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης έφερε την πρωταθλήτρια Ιταλίας στο -7 (49-56). Ο Περπέρογλου έκανε το 49-58. Ο Κώστας Σλούκας δεν θα καταφέρει να σημειώσει καλάθι, όπως και ο Ρες που θα αστοχήσει σε σουτ τριών πόντων.

Ο Μπέγκιτς πέτυχε το 60-49 και ο Έισι Λο σημείωσε το 62-49 και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με ακόμα ένα κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (49-64). Ο Ρότζεστι μείωσε σε 51-64, με τους Ιταλούς να ρίχνουν την διαφορά στους 11 πόντους (53-64). Ο Έισι ΚΛο με 1/2 βολές πέτυχε το 65-53 για τον Ολυμπιακό και ο Βιτζιάνο με σουτ τριών πόντων έφερε τη Σιένα στο -9 (56-65). Ο Πέτγουεϊ στα 49 δευτερολεπτα θα κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Χάκετ, με τον παίκτη των γηπεδούχων να κάνει το 58-67, ύστερα από δύο εύστοχες βολές.

Ο ίδιος παίκτης έκανε το 60-65 για τη Σιένα στα 37 δευτερόλεπτα και ο Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 60-67 στα 24 δεύτερα πριν το τέλος για να μειώσει ο Χάντερ σε 62-67. Ο Λοτζέσκι, ο οποίος πήγε στη γραμμή των βολών είχε 0/2, ο Χάκετ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Λοτζέσκι να κερδίζει και πάλι φάουλ. Ευστόχησε σε 1/2, με τον ίδιο όμως να κλέβει τη μπάλα στη συνέχεια και τον Μπράιαντ Ντάνστον να πετυχαίνει το 70-62, δίνοντας στον Ολυμπιακό την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Euroleague.