X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Σιένα - Χίμκι 82-76

Το αήττητο σερί της στο TOP-16 διατήρησε η Σιένα η οποία επιβλήθηκε με 82-76 της μαχητικής Χίμκι που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα

Το "3 στα 3" έκανε η Σιένα νικώντας τη μαχητική Χίμκι που υπέστη την πρώτη της ήττα στο TOP-16 της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι διατήρησε έτσι το αήττητό της εκμεταλλευόμενη το πλεονέκτημα της έδρας της, νικώντας και την δυνατή Χίμκι.

Ο αγώνας:

Πολύ δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Χίμκι στο παιχνίδι, καθώς μετά το αρχικό 0-7, προηγήθηκε με σκορ 2-16 με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Η Σιένα μείωσε σταδιακά και βρέθηκε στο -6 (14-20), πριν ολοκληρωθεί το α' δεκάλεπτο με σκορ 20-27.

Οι Ρώσοι εξακολούθησαν να διατηρούν το προβάδισμα (23-32, 30-36), μέχρι που η Σιένα έκλεισε την άμυνα της και αποφάσισε να εκμεταλλευτεί την έδρα της. Με τους Μπράουν και Ρες να αναλαμβάνουν δράση, ισοφάρισε σε 38-38 και τελικά έφυγε για τα αποδυτήρια στο -2, καθώς στο μεταξύ ο Φριντζόν είχε ευστοχήσει σε τρίποντο.

Πάντως, στο β' ημίχρονο η Χίμκι μπήκε και πάλι με μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και ξέφυγε με 44-50 στο σκορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν και να ισοαφαρίσουν σε 50-50 με τον Σανικίτζε. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και στο 30 το σκορ ήταν 60-60.

Στο δ' δεκάλεπτο είχαμε και πάλι ισοπαλίες (67-67, 70-70), μέχρι που η Σιένα βρέθηκε να ξεφεύγει με 6 πόντους διαφορά στο 39' (80-74) και ουσιαστικά να καθαρίζει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-41, 60-60, 82-76

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 20(3), Εζέ, Καραρέτο, Ράσιτς 3(1), Κανγκούρ 6(2), Σανικίτζε 11, Ρες 16(1), Τζάνινγκ 12(2), Χάκετ 4, Μος 10(3).

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 5, Φριντζόν 9(1), Κόπονεν, Βιάλτσεφ 5, Λόντσαρ 12, Ρίβερς 13(2), Μόνια 11(3), Πλάνινιτς 10, Ντέιβις 11, Νίλσεν.