X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 98-84

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στο clasico τη Μπαρτσελόνα με 98-84 και το αήττητο της έφτασε στο 25-0 από την αρχή της σεζόν. Το highlight της βραδιάς η τάπα του Ντάρντεν στον Ντόρσεϊ (video)!

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Μπαρτσελόνα, φτάνοντας στην εντός έδρας νίκη με 98-84, ενώ παράλληλα ανέβασε το αήττητο της φέτος από την αρχή της σεζόν στο 25-0.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ρούντι Φερναντεθ, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 13 πόντους. Πολύ καλό παιχνίδι για τη Βασίλισσα έκανε και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ που πέτυχε 15 πόντους.

Δείτε το Live της αναμέτρησης ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Μπαρτσελόνα...

Για τη Μπαρτσελόνα, ο Ναβάρο τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και ο Μαρσελίνιο Χουέρτας είχε 15, χωρίς μπορέσουν να σταματήσουν το σερί της Ρεάλ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν επέτρεψε στη Μπαρτσελόνα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να διεκδικήσει τη νίκη. Η Βασίλισσα με τον αρχηγό Φελίπε Ρέγιες σε εξαιρετική κατάσταση πήρε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 23-18. Τα πράγματα στην δεύτερη περίοδο, δεν άλλαξαν με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.

Με αυτόν τον τρόπο, το ημίχρονο του ματς έκλεισε στο 48-36, έπειτα από καλάθι που σημείωσε ο Μαρσελίνιο Χουέρτας. Στην τρίτη περίοδο η Μπαρτσελόνα, με τον Άμπρινες προσπάθησε και κατάφερε να μειώσει σε 48-42. Παρόλα αυτά, η Ρεάλ ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να αποσπαστεί με 15 (66-61), με καλάθι του Ρούντι Φερνάντεθ, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες με διαδοχικά σουτ τριών πόντων ανέβασαν τον ρυθμό του αγώνα. Παρόλα αυτά, η Ρεάλ Μαδρίτης διατηρούσε το προβάδισμα και έδειχνε ότι είχε λύσεις σε κάθε... πρόβλημα που προσπαθούσε να της βάλει η Μπαρτσελόνα. Με αυτόν τον τρόπο το 30ο λεπτό του αγώνα έκλεισε στο 76-65 για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τη Ρεάλ να φτάνει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 98-84 και να σημειώνει την 25η νίκη διαδοχική νίκη της από την αρχή της σεζόν.

Η τάπα του Ντάρντεν στο Ντόρσεϊ!

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 48-36, 76-65, 98-84.

Εύκολες νίκες για Μπιλμπάο, Βαλένθια

Στα άλλα παιχνίδια, η Μπιλμπάο επικράτησε εκτός έδρας χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες της Μανρέσα με 88-66 , ενώ η Βαλένθια ξεπέρασε το εμπόδιο της Καχασόλ με 95-77. Για τους νικητές, ο Ντόελμαν τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και ο Ρομέιν Σάτο πέτυχε 24. Από την Καχασόλ, ο Σάστρε είχε 15.