X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παρτίζαν - Λοκομοτίβ Κουμπάν 81-87

Η Λοκομοτίβ αν και δυσκολεύτηκε από τον φοβερό Κίνσεϊ τελικά απέδρασε από τη Σερβία με 87-81 και πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο ΤΟΡ 16

Το Βελιγράδι αποτέλεσε αφιλόξενη έδρα για την ΤΣΣΚΑ, όμως η Λοκομοτίβ έμαθε από την συμπατριώτισσα της και κατάφερε να αποδράσει με 87-81 από την έδρα της Παρτίζαν. Η ομάδα του Πασούτιν είχε για κορυφαίους τους Σιμόν και Λικχοντέι που σημείωσαν 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Την παράσταση παρά την ήττα "έκλεψε" ο Τάρενς Κίνσεϊ, ο οποίος ήταν ασταμάτητος πετυχαίνοντας 32 πόντους και μαζεύοντας 38 βαθμούς στο σύστημα Index!

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα

Η ώθηση της έδρας ήταν εμφανής στην αρχή του αγώνα, καθώς η Παρτίζαν ξεκίνησε δυναμικά τρέχοντας ένα σερί 6-0 (στο 2'). Η απάντηση των Ρώσων ήρθε με ένα επιμέρους 11-6 (12-11 στο 6'). Οι Σέρβοι από εκείνο το σημείο κι έπειτα είχαν πρόβλημα να φτάσουν στο καλάθι κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το 12-7 του 5' να γίνει 12-17 στο 7'. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-20.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και η Παρτίζαν με τον Τάρενς Κίνσεϊ να αναλαμβάνει ρόλο ηγέτη και τον Μπογκντάνοβιτς να τον ακολουθεί κατάφερε να προηγηθεί με 27-24 (στο 12'). Απέναντι στο Σέρβικο δίδυμο η Λοκομοτίβ είχε να αντιπαραθέσει τους Μπράουν, Σιμόν και Λικχοντέι (33-37 στο 16'). Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-43.

Η επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ έδειξε ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση, κάτι που τους βοήθησε να τρέξουν ένα επιμέρους 7-2 (40-50 στο 22'). Με τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα ανέλαβαν δράση οι Λοβέρν, Γκάγκιτς και Μπογκντάνοβιτς, οι οποίοι βοήθησαν την ομάδα του να τρέξει ένα επιμέρους 11-1 ισοφαρίζοντας σε 51-51 στο 25'. Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν ανέλαβε να κρατήσει όρθια την ομάδα του και στην σέρβικη αντεπίθεση απάντησε με 5 προσωπικούς πόντους (51-56 στο 27'). Ο αγώνας μέχρι το τέλος της περιόδου ήταν ισορροπημένος και το 60-63 προμήνυε ένα δραματικό τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο οι Ρώσοι μπήκαν πιο ψύχραιμοι κι αποτελεσματικοί καταφέρνοντας να τρέξουν ένα σερί 6-0 (60-69 στο 32'). Ο αγώνας είχε μετατραπεί πλέον σε μία μάχη μεταξύ της Λοκομοτίβ και του Κίνσεϊ, καθώς ο Αμερικανός πήρε επιθέσεις και τις έφερε εις πέρας. Ο 30χρονος σκόραρε 11 συνεχόμενους πόντους, όμως η Κουμπάν με τους Χέντριξ, Γιασάιτις, Λικχοντέι και Σιμόν κατάφερνε να διατηρείται μπροστά στο σκορ (71-78 στο 36'). Οι παίκτες του Πασούτιν κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι τέλους την υπέρ τους διαφορά και τελικά έφτασαν στο ροζ φύλλο με το σκορ στο 87-81.