X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Ρέθυμνο 91-85

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 91-85 το Ρέθυμνο, με τον Αμερικανό να στέλνει το ματς στην παράταση και να πετυχαίνει συνολικά 23 πόντους

Ήταν ένα ντέρμπι για γερά νεύρα, το ματς πήγε στην παράταση και τελικά ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 91-85.

Πρόσωπο του αγώνα ο Ντόνι ΜακΓκραθ, ο οποίος είχε ένα απίστευτο επιθετικό κρεσέντο από τα τέλη του τέταρτου δεκαλέπτου και ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 76-76. Το Ρέθυμνο πάντως θα μπορούσε να πάρει το ματς αν είχε πιο σωστές επιλογές στο τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου και της παράτασης.

Μπλοκαρισμένος ο Παπαδόπουλος, πρόβλημα με Πέτγουεϊ

To ματς ξεκίνησε με το Ρέθυμνο να είναι "ζεστό" έξω από τα 6.75 και να προηγείται με 2-6. Ο Πέτγουει ήταν συχνά αφύλακτος στο τρίποντο, έκανε το 5-9 στο 6' για να "γράψει" στην συνέχεια με κάρφωμα το 5-11 στο 5' έχοντας ήδη οχτώ πόντους (ήταν πρόβλημα για τον ΠΑΟΚ το ότι ο Παπαδόπουλος μέχρι εκείνη την στιγμή είχει "κλειστεί" καλά από τους Κρητικούς).

Ο Λάζαρος στην συνέχεια βρήκε τις λύσεις, με τέσσερις πόντους του ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-11 και ισοφάρισε (11-11) με σημανικό όπλο την άμυνα. Τελικώς το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 16-15 με το Ρέθυμνο από το 8΄να έχει το μεγάλο πρόβλημα των τριών φάουλ του Πέτγουει.

Επαιζε με τρίποντα το Ρέθυμνο, αντέδρασε ο ΠΑΟΚ

Οι Κρητικοί στο 12' ήταν μπροστά με 22-23 έχοντας σουτάρει ήδη 12 τρίποντα (εύστοχοι στα πέντε)! Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην συνέχεια, το σκορ ήταν 22-27 στο 15', με τον ΠΑΟΚ να έχει οχτώ λάθη και να έχει μπλοκάρει επιθετικά.

Μετά το 24-30 ο "Δικέφαλος" "πάτησε" γκάζι, με ένα σερί 7-2 διαμορφώθηκε το 31-32 και ο Χαραλαμπίδης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στο 19' (36-33). Το δεύτερο δεκάλεπτο (συχνά από τον ΠΑΟΚ υπήρχαν διαμαρτυρίες για διαιτητικές αποφάσεις) έληξε τελικά με 38-33 με ένα επιμέρους σερί 14-3 μετά το 24-30.

Βελτίωση του ΠΑΟΚ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου

Στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξε κι άλλο η διαφορά (43-36 στο 24'), αλλά με ένα τρίποντο και φάουλ που κέρδισε ο Χορν έγινε το 43-40 και μετέπειτα το 43-43 (Πέτγουει). Ο Παπαδόπουλος, που είχε φτάσει τους 12 πόντους, "έγραψε το 47-43 αλλά εκμεταλλευόμενο την τεχνική ποινή στον Δέδα το σύνολο του Κουφού ισοφάρισε (47-47).

O "Δικέφαλος" πήρε βοήθειες από τον Χάτσερ (πέντε συνεχόμενους πόντους) και στο 30' το σκορ ήταν 56-51.

Ανέλαβαν δράση Κόμματος, ΜακΓκραθ και τελικά... παράταση

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι (58-54 και 58-57 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κόμματου) και μάλιστα οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 58-60 στο 32'. Μαργαρίτης (πήρε το πέμπτο φάουλ του Πέτγουει) και Παπαδόπουλος έδωσαν τις λύσεις και έγινε το 63-60 στο 34' αλλά ο Κόμματος ισοφάρισε (63-63).

Ο ΜακΓκραθ "έγραψε" το 66-64 αλλά δόθηκε μετά τεχνική ποινή στον Χαραλαμπίδη (αποβλήθηκε) και το Ρέθυμνο βρήκε την ευκαιρία να περάσει μπροστά (69-70 στο 36' και 69-72 στο 37').

Με τον Μαργαρίτη (ήταν πολύ καλός) να παίρνει ένα σημαντικό ριμπάουντ μετά από άστοχες βολές του Παπαδόπουλου και ένα δίποντο του ΜακΓκραθ έγινε το 71-72, αλλά ο πρώην παίκτης των Ικαρων Σερρών έχασε ένα σημαντικό ριμπάουντ στο 73-74 και με φόλοου του Κόλιμον έγινε το 73-76 στα 27''. Ο ΜακΓκραθ έκανε το 76-76 στα 8'' πριν το τέλος και το ματς πήγε σε παράταση!

Το... τελείωσε ο ΜακΓκραθ

Η παράταση άρχισε με πολλές βολές (78-78) και ο Χάτσερ έκανε το 80-78 για να ισοφαρίσει ο Ντούβνιακ σε 80-80. Ο Τσαιρέλης έκανε το 82-82, μετά έκοψε τον Τσόχλα αλλά ο τελευταίος μείωσε σε 84-83. Ο ΜακΓκραθ διαμόρφωσε το 86-83, ο Τσόχλας το 86-85, με τον Αμερικανό όμως να δίνει την χαριστική βολή και να κάνει το 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 56-51, 76-76 κ.δ., 91-85

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 9 (1), Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 11 (1), ΜακΓκραθ 23 (1), Τσαιρέλης 6, Δέδας 6, Μαργαρίτης 15 (1), Παπαδόπουλος 14, Χαριτόπουλος 7 (1).

Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν 16 (2), Καλλινικίδης, Κόλιμον 6 (1), Αγγελόπουλος 8, Τσόχλας 18 (3), Ντούβνιακ 8 (1), Κόμματος 12 (3), Κάρτερ, Λάτοβιτς 3, Πέτγουέι 14 (4).