STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Ρέθυμνο 78-56: Πέντε λεπτά υπόθεση

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Το εκπληκτικό πρώτο πεντάλεπτο ήταν αρκετό για να βάλει ο ΠΑΟΚ τις βάσεις μιας εύκολης επικράτησης επί του Ρεθύμνου στην 8η αγωνιστική της EKO Basket League 2019/20.

Την τρίτη νίκη του σε οκτώ αγώνες της EKO Basket League 2019/20 πήρε ο ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου (23/11). Ο Δικέφαλος έβαλε τις βάσεις στο πρώτο πεντάλεπτο και παρά το γεγονός ότι ήταν κακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν έδωσε δικαιώματα στο Ρέθυμνο που ηττήθηκε (78-56) και έπεσε με τη σειρά του στο 2-6. Άνταμ Σμιθ και Βαγγέλης Μαργαρίτης ηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά, ο Αντουέιν Γουίγκινς ήταν ο κορυφαίος όλων, με τον Κόνερ Φράνκαμπ να ξεχωρίζει για ακόμα μία φορά από τους Κρητικούς που εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων μία εβδομάδα μετά από τον θρίαμβό τους επί του Προμηθέα.

O MVP

Την περίοδο που ο Άνταμ Σμιθ κάνει ό,τι θέλει σε Ελλάδα και Ευρώπη, ο Αντουέιν Γουίγκινς κατάφερε και του "έκλεψε" το βραβείο του MVP στην αναμέτρηση με το Ρεθυμνο. Ο Αμερικανός έπαιξε 26 λεπτά για να σκοράρει 17 πόντους από 7/10 δίποντα και 3/6 βολές, να μαζέψει 12 ριμπάουντ, να δώσει μια ασίστ, να κόψει ένα σουτ και να κλέψει και δύο μπάλες, με τον Κώστα Χαραλαμπίδη να τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση για την εμφάνιση ενός παίκτη που έχει στηρίξει στη διάρκεια της τρέχουσας περιόδου.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 0/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο, για να βρεθεί στο -25. Ακόμη κι έτσι, έκανε σημαντική προσπάθεια για να μαζέψει αυτή τη διαφορά πριν κλείσει το πρώτο μέρος, με τους Κρητικούς να έχουν στο ημίχρονο δύο πόντους στη ρακέτα απέναντι στους 20 του ΠΑΟΚ που κράτησε τους αντιπάλους του χωρίς σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακός στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ έβαλε νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Προηγήθηκε με 22-0 στο πέμπτο λεπτό από 5/6 δίποντα και 4/6 τρίποντα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +25 (33-8) και δεν έδωσε δικαιώματα στο Ρέθυμνο. Η ομάδα της Κρήτης έκανε πάντως σπουδαία προσπάθεια στη δεύτερη περίοδο, έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 7-22 για το 40-30 που έδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, όμως ένα μικρό 5-0 του ΠΑΟΚ τον κράτησε στο +15 (45-30) στο ημίχρονο και ουσιαστικά δεν άφηνε πλέον σημαντικές πιθανότητες ανατροπής στην ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου που είχε δύο πόντους στο ζωγραφιστό, δύο πόντους από δεύτερη ευκαιρία και κανέναν πόντο στο ανοιχτό γήπεδο.

Όσο κι αν το Ρέθυμνο ήθελε να διεκδικήσει τη μεγάλη ανατροπή, ο ΠΑΟΚ δεν έδινε δικαιώματα. Ο Γουίγκινς κράτησε τη διαφορά ψηλά (53-35 στο 24'), το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 62-47 και το ματς συνέχισε να έχει αυτό το παντελώς αδιάφορο τέμπο με τη μία ομάδα να κάνει συντήρηση δυνάμεων και την άλλη να μη μπορεί να την απειλήσει. Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να σκέφτονται την επόμενη αποστολή τους και τους Θεσσαλονικείς μάλλον την ξεκούραση που θα απολαύσουν καθώς δεν έχουν μεσοβδόμαδα αγώνα για το Basketball Champions League.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο στο Παλατάκι, είχε όμως εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν ο ΠΑΟΚ έγραψε το φοβερό και τρομερό 22-0 που ουσιαστικά του έδωσε από νωρίς τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-8, 45-30, 62-47, 78-56

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λούις 3 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σμιθ 12 (4/13 σουτ), Μαργαρίτης 11 (1), Γουίγκινς 17 (7/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 11 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας 2, Τσόχλας 2, Χατζηνικόλας, Μπεστ 10 (2), Καραμανώλης, Εγκεκέζε 2, Νόουλς 8 (7 ριμπάουντ)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Μαραγκάκης, Μάρεϊ 2 (1/7 σουτ), Χάρις 6 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκόρντον 9 (5 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 18 (3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χριστοδούλου 9 (3/11 σουτ), Χότον 3 (7 ριμπάουντ), Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης, Λαναράς 3 (1), Γαρέζος, Ραζής 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 21/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 12/18 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 8/28 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 13/17 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα παίξει στο Φάληρο με τον Πανιώνιο (30/11 στις 19:00), ενώ το Ρέθυμνο θα υποδεχθεί τον Άρη (30/11 στις 16:15) στο Μελίνα Μερκούρη.