X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Πανελευσινιακός 69-59

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας τον Πανελευσινιακό με σκορ 69-59. Μπλούζες με... μήνυμα που αφορούσε τον Χαραλαμπίδη φόρεσαν οι παίκτες του "Δικεφάλου" πριν το παιχνίδι.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ... Ο "Δικέφαλος" μετά από τρεις σερί ήττες (από Καρσίγιακα, Ολυμπιακό και Ζιελόνα Γκόρα) "μπήκε" και πάλι στον δρόμο των επιτυχιών κερδίζοντας στη Θεσσαλονίκη τον Πανελευσινιακό με σκορ 69-59.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήθελε την νίκη και για τον Κώστα Χαραλαμπίδη ο οποίος έχει τραυματιστεί σοβαρά και θα μείνει εκτός για 3-4 μήνες λόγω ολικής ρήξης επιγονατιδικού τέντονα στο αριστερό γόνατο. Μάλιστα οι παίκτες του ΠΑΟΚ λίγο πριν την έναρξη του αγώνα φόρεσαν μπλουζάκια στα οποία υπήρχε το μήνυμα: " Αρχηγέ περαστικά, σε περιμένουμε".

Ο πρωταγωνιστής

Θα ήταν μάλλον... αδικία αν δεν "πήγαινε" ο τίτλος του πρωταγωνιστή στον Βον. Πέτυχε 19 πόντους με 6/7 δίποντα, "μάζεψε" 10 ριμπάουντ και ήταν η μόνη αξιόπιστη λύση του ΠΑΟΚ στο πρώτο κακό ημίχρονο του "Δικεφάλου" (με τους 17 πόντους του έπαιξε ρόλο στο να μην... απομακρυνθεί αρκετά από τους "ασπρόμαυρους" ο Πανελευσινιακός ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο κέρδιζε με 31-37).

Ο αριθμός

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλή άμυνα κατά την διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, δέχτηκε μόνο επτά πόντους και αυτό τον βοήθησε στο να "γυρίσει" το παιχνίδι (από το 31-37 στο 20', στο 50-44 στο 30').

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε αρκετά καλά, προηγήθηκε με 7-3 και με 15-8 στο 4'. Στο 8' το σκορ ήταν 18-12, με τον Βον να είναι εξαιρετικός και να έχει φτάσει τους 11 πόντους ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-19 υπέρ των γηπεδούχων. Στο 13' ο ΠΑΟΚ ήταν στο +5 (24-19) αλλά στο 14' ο Πανελευσινιακός ισοφάρισε σε 26-26, με αποτέλεσμα ο Μαρκόπουλος να ζητήσει τάιμ άουτ. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα +6 στο 16' (27-33, με 13 πόντους του Μάρκοβιτς), στο 19' ήταν στο +4 (31-35) και το ημίχρονο έληξε με 31-37.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Μαργαρίτης μείωσε σε 37-39 και ο Βον ισοφάρισε σε 39-39 (στο 23'). Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια προηγήθηκαν με 39-42, ο Κάρτερ μείωσε σε 41-42 και ο Λάνγκφορντ διαμόρφωσε το 43-42. Ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό παίζοντας καλή άμυνα (47-42) και στο 30' ήταν μπροστά με 50-44. Ο "Δικέφαλος" πήρε αέρα οχτώ πόντων στο 31' (52-44), ο Κάρτερ (17 πόντους) "έγραψε" το 55-46 αργότερα και ο Τσόχλας το 58-46 στο 32'. Ο ΠΑΟΚ "πυροβολούσε" έξω από τα 6.75, με τρίποντο του Δέδα έγινε το 63-48 στο 34' και κάπου εκεί είχαν μπει οι βάσεις για την νίκη των "ασπρόμαυρων". Στο 37΄το σκορ ήταν 65-50 και το ματς ολοκληρώθηκε με 69-59 υπέρ των γηπεδούχων (είχαν... χαλαρώσει στα τελευταία λεπτά).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 31-37, 50-44, 69-59.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 5, Λιάπης, Κάρτερ 17 (3), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 6 (1), Κώττας, Οντουμ 10 (1), Βον 19, Σαλούστρος 2

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Κοξ 9 (1), Ρόμπινσον 10 (1), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 7 (1), Αθανασούλας 3, Μάρκοβιτς 15 (3), Δορκοφίκης 5, Ιωάννου 8 (1), Καλλές 2