X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Ολυμπιακός 66-77

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας τον Πανιώνιο με σκορ 66-77 στη Νέα Σμύρνη ,έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον "μπόμπερ" (6/10τρ) Σπανούλη που πέτυχε 26 πόντους.

Για την 13η αγωνιστική της Basket League, οι Πρωταθλητές Ευρώπης κέρδισαν τον Πανιώνιο με σκορ 66-77 στη Νέα Σμύρνη, επιστρέφοντας στις νίκες ύστερα από το άσχημο αποτέλεσμα στο Μιλάνο. Με αυτόν τον τρόπο οι Πειραιώτες πλέον ισοβαθμούν (ξεκίνησαν με -2 την σεζόν) με τους "κυανέρυθρους" στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, ενώ την επόμενη αγωνιστική είναι το παιχνίδι Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός (20/1) στο ΟΑΚΑ. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν στην μάχη των ριμπάουντ (43-30), είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (22/21), σε αντίθεση με τους γηπεδούχους (7/14), με τις δύο ομάδες να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία (7/7 fast-break οι φιλοξενούμενοι, 5/7 ο Πανιώνιος). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε ικανοποιητικά ποσοστά ευστοχίας (18/34δ-53%, 9/22τρ-41%, 14/20β-70%), με την μέγιστη διαφορά στο ματς να φτάνει στο +17 (43-60) στο 27', ελέγχοντας το παιχνίδι σε ολόκληρη την διάρκεια του. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Σπανούλης (26π, 6/10τρ, 3ασ, 5λ), Περπέρογλου (11π, 8ρ, 3ασ), Λοτζέσκι (13π, 3/3τρ, 4ασ), Σίμονς (9π, 8ρ) και Μάντζαρης (5π, 8ασ, 8ρ, 3κλ, 4λ), ενώ από τον Πανιώνιο πάλεψαν οι Μακόλουμ (19π) και Λάνγκφορντ (15π). Έκανε το ντεμπούτο του στην Ελλάδα ο Κόλινς, μετρώντας 3 πόντους και 5 λάθη σε 9 λεπτά παρουσίας.

Παρακολουθήστε το live της αναμέτρησης...

Ο πρωταγωνιστής

Ο εντυπωσιακός Βασίλης Σπανούλης πήρε το "όπλο" του και... βομβάρδισε τη Νέα Σμύρνη, καθώς ξεκίνησε το ματς μετρώντας 5/5 (!) τρίποντα, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους (1/2δ, 6/10τρ, 6/6β).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Πανιώνιος στην τελευταία περίοδο ροκάνισε την διαφορά στο 35' (59-66), αλλά το σουτ του Λοτζέσκι πίσω από τα 6.75 μέτρα και το έμμεσο τρίποντο του Μάντζαρη στο 38' "σφράγισαν" τη νίκη για τους Πειραιώτες.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο Ολυμπιακός είχε θετικό πρόσημο στον συσχετισμό assist/turnover, μέτρησε αρκετές τελικές πάσες (22 ασίστ), παίζοντας ομαδικό μπάσκετ, αλλά έκανε και πάρα πολλά λάθη (21), κάτι που θα πρέπει να προβληματίσει τους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος, βγάζοντας καλές άμυνες και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, κάνοντας το σκορ 1-10, χάρη στα τρίποντα των Σπανούλη-Λοτζέσκι. Ο Πανιώνιος ακολούθως αντέδρασε απαντώντας με ένα σερί 6-0 (7-10) με τον δραστήριο Μακόλουμ. Οι γηπεδούχοι είχαν σκληρύνει στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, πλησιάζοντας στον πόντο (11-12), αλλά οι Πειραιώτες με τον Σίμονς έφτασαν στο +5 (11-16) στο 8'. Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, βγάζοντας αιφνιδιασμούς, ενώ στην τελευταία φάση του δεκαλέπτου ο Σπανούλης "πυροβόλησε" από τα 10 μέτρα, κάνοντας το σκορ 15-23.

Ο Κόλινς στη δεύτερη περίοδο έκανε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα, με τον εντυπωσιακό Σπανούλη να μετρά 3/3 τρίποντα (17-26). Ο Πανιώνιος μείωσε (21-26) με τον Κάρτερ, Κόλινς-Περπέρογλου απάντησαν από το low-post (23-30), ενώ το πικ-εν-ρολ Σλούκα-Ντάνστον διαμόρφωσε το 26-34 στο σκορ στο 15'. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια βελτιώθηκαν στην άμυνα και έτρεξαν στο τρανζίσιον, μειώνοντας σε 33-34 με τρίποντο του Μακόλουμ, με τον Περπέρογλου με τον ίδιο τρόπο να δίνει... ανάσα στον Ολυμπιακό (33-37). Ο Σπανούλης συνέχιζε το εκπληκτικό σερί του από την περιφέρεια (5/5τρ), ανεβάζοντας την διαφορά στο +12 (34-46), με το σκορ του ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 39-48.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σπανούλης με λέι-απ έφτασε τους 21 πόντους, ενώ ο Σίμονς έδωσε προβάδισμα δεκατριών πόντων (39-52), με τον Λάνγκφορντ να ποστάρει μειώνοντας σε 43-53. Ο Σίμονς έδειχνε ανίκητος στο "ζωγραφιστό" (43-55), ο Πανιώνιος ήταν απελπιστικά άστοχος σε εκείνο το διάστημα, με τους Πειραιώτες να παίζουν πιεστική άμυνα, ενώ ο Λοτζέσκι εκτόξευσε την διαφορά στη μέγιστη τιμή, στο +17 (43-60), με τρίποντο στο 27'. Ο Μακόλουμ μείωσε από την περιφέρεια (46-60), ο Σπανούλης απάντησε γρήγορα με τον ίδιο τρόπο (46-63), με τον Μακόλουμ να είναι εύστοχος και πάλι από τα 6.75 μέτρα (51-63), με το σκορ στο 30' να "γράφει" 53-65.

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήθελε να "σφραγίσει" το "διπλό" με τις καλές άμυνες,τα χαμένα σουτ και τα λάθη να κυριαρχούν στο παιχνίδι, με το σκορ να έχει "κολλήσει" στο 55-65. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν δίχως σκορ για τέσσερα λεπτά, ο Λοτζέσκι έχασε δύο σερί βολές, με τον Πανιώνιο να καταφέρνει να ροκανίσει την διαφορά (59-66) στον αιφνιδιασμό με τον Μιλμπουρν. Ο Λοτζέσκι με τρίποντο στο 35' έδωσε... ανάσα στους Πειραιώτες (59-69), ενώ ο Μάντζαρης με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 62-76 στο 38', "καθαρίζοντας" ουσιαστικά τη νίκη για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι κέρδισαν την ομάδα της Νέας Σμύρνης με σκορ 66-77

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 39-48, 53-65, 66-77

Ανά δεκάλεπτο: 15-23, 24-25, 14-17, 13-12

Πανιώνιος(Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ (19π, 2/10δ, 3/6τρ, 4ασ), Ντούβνιακ, Κάρτερ 8, Μίλμπουρν 5, Αθανασούλας, Μπατής 6, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ (15π, 5/10δ, 1/2τρ, 4ρ), Μισέλ 3, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος.

Ολυμπιακός(Μπαρτζώκας): Ντάνστον (4π, 2/2δ, 3ρ), Σπανούλης (26π, 1/2δ, 6/10τρ, 6/6β, 3ασ, 5λ), Περπέρογλου (11π, 4/7δ, 0/3τρ, 3/4β, 8ρ, 3ασ), Σλούκας, Κόλινς (3π, 5λ), Σίμονς (9π, 8ρ, 4/6δ), Λοτζέσκι (13π, 1/4δ, 3/3τρ, 3ρ, 4ασ), Μπέγκιτς (2π), Πρίντεζης (4π, 2/6δ, 0/2τρ, 6ρ, 2κλ), Αγραβάνης, Μάντζαρης (5π, 2/3δ, 8ρ, 8ασ, 3κλ, 4λ), Κατσίβελης (DNP).