Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Πανελλήνιος-Ηρακλής: 86-77

Τζάζβιν INTIME SPORTS

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Πανελλήνιος πήρε ακόμα μία νίκη στην Α1, αυτή τη φορά επί του Ηρακλή στη Λαμία με 86-77.

Οι "Ολυμπιονίκες" δυσκολεύτηκαν μόνο στη δεύτερη περίοδο, αλλά στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και τελικά κατέκτησαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών ήταν ο Φράνσις με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ακολούθησε ο Ούντριχ με 21 πόντους (αλλά και 8 λάθη), ενώ ο Σμιθ είχε 17 και 8 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ του Ηρακλή ήταν ο Τζάζβιν με 18 πόντους. Οι Μπόουλντιν και Πέτροβιτς είχαν από 14.

Την καλή μέρα του Ούντριχ εκμεταλλεύθηκε στο ξεκίνημα του ματς ο Πανελλήνιος που κατάφερε να προηγηθεί με 12-7 παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Τζάζβιν. Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η συνέχεια της πρώτης περιόδου και με τον Σμιθ να παίρνει πρωτοβουλίες οι "Ολυμπιονίκες" διατήρησαν την κυριαρχία τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 23-19.

Ένα τρίποντο ρεσιτάλ του "Γηραιού" από Ηλιάδη, Πέτροβιτς και Εϊτουταβίτσιους τον οδήγησε στο προβάδισμα με 25-23 και 28-26 την ώρα που οι γηπεδούχοι φάνηκε να χαλαρώνουν λίγο την καλή τους περιφερειακή άμυνα μέχρι εκείνο το σημείο.

Παρόλα αυτά δεν άργησαν να ανακτήσουν τον έλεγχο του ματς κι αφού ο Κομποδιέτας με τρίποντο έριξε τη διαφορά στον πόντο (31-32) την ομάδα στις πλάτες του πήρε ο Φράνσις που με 8 συνεχόμενους πόντους έκανε το σκορ 39-35 πριν οι Σμιθ και Σκλάβος διαμορφώσουν το 43-35 του ημιχρόνου.

Διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στον αγώνα πήρε ο Πανελλήνιος με το καλάθι του Φράνσις στην αρχή του Β' μέρους (45-35). Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για να μειώσουν τη διαφορά και ο Ηλιάδης με ακόμα ένα τρίποντο μείωσε σε 49-46 αλλά η άμεση απάντηση του Ούντριχ και οι "Ολυμπιονίκες" διατήρησαν το προβάδισμά τους που έφτασε στους 8 (54-46 και 56-48) χάρη στους Σμιθ και Ούντριχ. Οι περισσότερες λύσεις των γηπεδούχων οδήγησαν στη μεγαλύτερη διαφορά του ματς +12 (67-55) στο τέλος της περιόδου.

Ως τους 7 έπεσε η διαφορά στην τελευταία περίοδο (67-60 από τον Πέτροβιτς) αλλά ο Πανελλήνιος κατάφερε άμεσα να την αυξήσει σε διψήφιο νούμερο (71-60 με Μπέιλι και Οϋντριχ). Από εκείνο το σημείο και μετά φαινόταν ότι ο Ηρακλής δεν είχε τύχη. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν αλλά εκτός από το να μειώσουν στους 7 (83-76) με τρίποντο του Ηλιάδη, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο την ομάδα του Σκουρτόπουλου που επικράτησε με 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 67-55, 86-77

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 3 (1), Μπέιλι 9, Κράμπενχοφτ 4, Σμιθ 17 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος 6, Ούντριχ 21 (2), Φράνσις 18, Όστοϊτς 2, Κομποδιέτας 6 (2)

Ηρακλής (Καλαφατάκης): Πίτερς 4, Μπόουλντιν 14 (1), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 2, Τζάζβιν 18, Πέτροβιτς 14 (3), Δέσπος, Κόλεμαν 5 (1), Ηλιάδης 11 (3), Εϊτουταβίτσιους 9 (1), Λαμπρόπουλος