X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 61-53: Οι πράσινες έκαναν το 2-2 και ανέβασαν κατακόρυφα το ενδιαφέρον στους τελικούς της Α1 Γυναικών

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το μπρέικ στον πρώτο τελικό, πήρε τη νίκη στην έδρα του απέναντι στον Ολυμπιακό με 61-53 και έφερε τη σειρά των τελικών στην απόλυτη ισορροπία και στο 2-2.

Με όπλο του την έδρα και το μπρέικ στον πρώτο τελικό στο ΣΕΦ, ο Παναθηναϊκός συνέχισε με φόρα και πήρε τη νίκη στο κλειστό "Π. Γιαννακόπουλος" επί του Ολυμπιακού με 61-53 για τον δεύτερο τελικό της Α1 Γυναικών. Ο δρόμος για την ανάδειξη του πρωταθλητή ξεκινά από την αρχή καθώς ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-2 και ισοφάρισε τη σειρά.

Καθοριστική για ακόμα ένα ματς ήταν η άμυνα και η Ριντ που έκανε τρομερό παιχνίδι με 23 πόντους αν και αποβλήθηκε στα τελευταία λεπτά με πέντε φάουλ. Η Αμερικανίδα ήταν κορυφαία και έκανε τη διαφορά για την ομάδα της, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός έχασε ακόμα μία ευκαιρία να πάρει προβάδισμα τίτλου, έχοντας την Πλουφ πρώτη σκόρερ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες στο ΣΕΦ στις 11/5 (17:00) με τις δύο ομάδες πλέον να διεκδικούν στα ίσα τον τίτλο που θα κριθεί στις τέσσερις νίκες.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με την φόρα του πρώτου τελικού στο ΣΕΦ. Πίεσε τις ερυθρόλευκες στην άμυνα οι οποίες για ακόμα ένα παιχνίδι πληγώθηκαν από την αστοχία τους μέσα στη ρακέτα (4/14 δίποντα στην πρώτη περίοδο) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων (17-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έτρεξε σερί 10-0 και ανέκτησε το προβάδισμα (17-20). Ο Παναθηναϊκός ξεκόλλησε με βολές τις Ριντ, έμεινε κοντά, όμως οι ερυθρόλευκες παρέμειναν σε θέση οδηγού. Οι πράσινες προσπέρασαν εκ νέου, ο Ολυμπιακός έμεινε σε απόσταση ενός καλαθιού και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Το δεύτερο μισό ήταν ένα ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός διατήρησε μικρό προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός το ισοφάρισε με το δεκάλεπτο να χαρακτηρίζεται από τα πολλά λάθη και τις άστοχες επιθέσεις. Ένα τρίποντο της Λύμουρα στο φινάλε από την Λύμουρα διαμόρφωσε το 46-41 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν κλειστό, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Ολυμπιακού, έπαιξε με υπομονή και ανάγκασε τις ερυθρόλευκες σε βεβιασμένες ενέργειες. Η Ριντ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ όμως ο Ολυμπιακός δεν το εκμεταλλεύτηκε. Η Χολμς πήρε πρωτοβουλίες, καθάρισε το ματς και έφερε τη σειρά στα ίσα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Τζιοπάνος, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 23 (6/11 δίποντα, 11/ 11 βολές, 17 ριμπάουντ), Φιτζέραλντ 19 (5/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα (2), Μπουντούρη, Χολμς 7 (5 κλεψίματα), Χατζηνικολάου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 13 (4/11 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σταμολάμπρου 7 (1), Σταμάτη 6 (6 ασίστ), Αλεξανδρή 3 (1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8 (5 ασίστ), Δίελα, Βίτολα 10 (5/8 δίποντα), Χάμπλιν 6 (3/6 δίποντα)

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός: 15/39 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 22/29 βολές, 35 ριμπάουντ (31+4), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 21/49 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 5/9 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 τάπα 14 λάθη.