X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε στην Τουρκία η ΑΕΚ

Η Μπάνβιτ υποχρέωσε την ΑΕΚ στην 5η ήττα της στο Basketball Champions League με 78-71. Ο Καναδός Άντι Ράουτινς "εκτέλεσε" την "Ένωση" πίσω από τη γραμμή των 6,75μ.

Η ΑΕΚ πάλεψε επί 40 λεπτά στο "Καρά Αλί Ατσάρ Σπορ Σαλονού". Όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου όμως, στο ΟΑΚΑ, η Μπάνβιτ ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες. Επιπλέον, είχε και τον καλύτερο σουτέρ του γηπέδου στη δική της πλευρά. Ο λόγος για τον Άντι Ράουτινς, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους με 7/8 τρίποντα και οδήγησε τη Μπάνβιτ στη νίκη επί της ΑΕΚ με 78-71 για την 10η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Με τη δεύτερη νίκη της επί της ΑΕΚ (είχε νικήσει και στο ΟΑΚΑ με 74-70) η Μπάνβιτ έβαλε πια για τα καλά από κάτω της την ελληνική ομάδα, παραμένοντας παράλληλα αήττητη για έβδομο συνεχόμενο ματς σε Τουρκία και Ευρώπη. Η τελευταία ήττα που υπέστη η τουρκική ομάδα σημειώθηκε πριν από ακριβώς ένα μήνα (στις 10/12)... Η ΑΕΚ, από την άλλη, έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να αναρριχηθεί ψηλότερα στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης, ακόμα και στην πρώτη δυάδα. Η "Ένωση" έχει πλέον 5-5 και με τέσσερις αγώνες να απομένουν, θα πρέπει να πασχίσει ακόμα και για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα δεν κατόρθωσε να ξεπεράσει ποτέ το επιμέρους 14-2 που δέχτηκε από το 2' έως το 8', όταν η Μπάνβιτ μετέτρεψε το 4-5 (το τελευταίο προβάδισμα της ελληνικής ομάδας στο ματς) σε 18-7. Η Μπάνβιτ ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο 11' (28-15) και παρότι η ΑΕΚ πλησίασε αρκετές φορές στο σκορ (ακόμα και στον έναν πόντο στο 29' με 57-56), δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Κάθε φορά που οι "κίτρινοι" πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής, έριχναν πάντα την καρδάρα...

Ο MVP

Ο Άντι Ράουτινς έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στο Basketball Champions League. Ο 31χρονος Καναδός πέτυχε 23 πόντους και ισοφάρισε το φετινό ρεκόρ διοργάνωσης με τα 7 τρίποντα (σε 8 προσπάθειες) που έβαλε, το οποίο ανήκει στον Γκέιμπ Γιορκ από τον αγώνα Ολίμπια Λιουμπλιάνας-Μπαϊρόιτ 77-90) στις 25/12. Ο Ράουτινς έκανε πάντως και ατομικό ρεκόρ πόντων. Το προηγούμενο ήταν 18.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπάνβιτ τα... έσπασε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Οι Τούρκοι είχαν 11/23 βολές σε όλο το ματς, ενώ η ΑΕΚ σούταρε με 87,5% (14/16). Κι όμως, η τεράστια διαφορά ευστοχίας μεταξύ των δύο ομάδων δεν έπαιξε κανέναν απολύτως ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα...

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η ΑΕΚ παρέμεινε "μέσα" στο ματς χάρις στην αποτελεσματικότητά της κοντά στο καλάθι, καθώς πέτυχε 38 πόντους (έναντι μόλις 22 της Μπάνβιτ) μέσα από τη ρακέτα. Είχε όμως και 5/18 τρίποντα. Η ομάδα του Σάκοτα είχε μάλιστα 1/9 στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν άστοχη και τις δύο φορές που μπορούσε να προηγηθεί ή να ισοφαρίσει το σκορ στην τρίτη περίοδο, κάτι που ενδεχομένως να άλλαζε και τη ροή της αναμέτρησης.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν ήταν κατάμεστο το "Καρά Αλί Ατσάρ Σπορ Σαλονού", ωστόσο είχε τουλάχιστον 2.100 θεατές για τον αγώνα της Μπάνβιτ με την ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούλτο (Ισπανία), Τσάλικ (Πολωνία), Τσέμπισεβ (Ουκρανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 41-36, 61-56, 75-69, 78-71.

ΜΠΑΝΒΙΤ (Φιλιπόφσκι): Τόμας 18 (8/12 σουτ), Κούλιγκ 3 (1/4 βολές, 1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ), Γκετσίμ 4, Σενέλ 3, Βίντμαρ 7 (7 ριμπάουντ), Ράουτινς 23 (7/8 τρίποντα), Ουντσέλ 1, Τέιλορ 19 (7/10 σουτ, 5 ασίστ), Καλοϊάρο.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου, Τζέιμς 10, Γκριν 13 (5 ασίστ), Χάρις 15, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 13, Λαρεντζάκης 4, Μπάρλοου 2, Μαυροειδής 8, Καββαδάς 4.

Ομαδικά στατιστικά Μπάνβιτ: 17/28 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 11/23 ελεύθερες βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 21/42 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 14/16 ελεύθερες βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 12 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι θα έχει την επόμενη εβδομάδα η ΑΕΚ στο Basketball Champions League. Η "Ένωση" θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου στην Πολωνία την Ρόσα Ράντομ. Την ίδια μέρα (17/1) η Μπάνβιτ θα παίξει στη Γερμανία με αντίπαλο την Μπαϊρόιτ.

Photo credits: twitter.com/BanvitBK