X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Ολυμπιακός - Σιένα 72-74

Ο Ολυμπιακός έχασε δύο εύκολα καλάθια για να "καθαρίσει" το ματς κόντρα στη Σιένα στο ΣΕΦ, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 74-72, έπειτα από λέι-απ του Μπόμπι Μπράουν.

Ο Ολυμπιακός 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς με τη Σιένα βρέθηκε πέντε πόντους μπροστά στο σκορ (72-67), όμως οι Ιταλοί επωφελήθηκαν από την αστοχία των "ερυθρολεύκων" και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη στο ΣΕΦ με 74-72.

Το τελευταίο καλάθι βέβαια του Μπράουν, μπορεί να θεωρηθεί εκπρόθεσμο για στην προηγούμενη φάση όταν ο Ολυμπιακός είχε τη μπάλα στα χέρια, κόλλησε για δυο-τρία δευτερόλεπτα το χρονόμετρο!

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τους πρωταθλητές Ιταλίας, με τον Ολυμπιακό να έχει ρεκόρ 1-3 στο "Top-16" της κορυφαίας διασυλλογική διοργάνωσης.

Από τους νικητές ο Μπόμπι Μπράουν είχε 22 πόντους, ενώ από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα οι Κάιλ Χάινς και Βασίλης Σπανούλης σημείωσαν από 13.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη θα καταφέρει να αποσπαστεί με πέντε πόντους (7-2) στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σερμαντίνι στη συνέχεια με 1/2 βολές έκανε το 8-2, ενώ ο Χάκετ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε σε 8-4 στο 4ο λεπτό του ματς.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 11-5, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό στην αναμέτρηση. Ο Μπόμπι Μπράουν με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 11-8, αλλά ο Γκιόργκι Σερμαντίνι έπειτα από ασίστ του Σπανούλη κάρφωσε, σημειώνοντας το 13-8. Ο Κανγκούρ με κάρφωμα και εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε τη Σιένα σε απόστασης αναπνοής (15-13), με τον Σπανούλη να ανεβάζει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (17-13).

Ο Μπράουν πέτυχε το 17-15 και ο Κάιλ Χάινς σημείωσε το 19-15. Ο Παπανικολάου με δύο εύστοχες βολές έκανε το 23-15 στο 8ο λεπτό του αγώνα, με τον Λούκα Μπάνκι να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Κανγκούρ με τρίποντο έφερε την διαφορά στους 5 πόντους (23-18), με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-20, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Σπανούλη και καλάθι του Ρες.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Χάκετ θα μειώσει σε 25-22 στο 11ο λεπτό, ενώ ο Μος έριξε την διαφορά στον πόντο (25-24). Ο Στράτος Περπέρογλου με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 28-24, με τον Μπράουν να σημειώνει το 28-26.

Ο Κώστας Σλούκας στο 15' πέτυχε το 30-26 και ο Τόμας Ρες μείωσε σε 30-28. Ο Κάιλ Χάινς έκανε το 32-30 και ο Περπέρογλου με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους πέντε (35-30). Ο Σανικίτζε με τρίποντο έκανε το 35-33, με τον Γεωργιανό να σημειώνει το 35-35 έπειτα από δύο ελεύθερες βολές.

Ο Μπράουν με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 18' έδωσε το προβάδισμα στους Ιταλούς για πρώτη φορά στο ματς (35-38) και ο Περπέρογλου με 1/2 βολές μείωσε για τον Ολυμπιακό σε 36-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Συμβάδιζαν στο σκορ οι δύο ομάδες

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Σιένα έκανε το 36-40 για να ανεβάσουν, όμως μετά το πρώτο λεπτό την απόδοση τους οι γηπεδούχοι και με τους Μάντζαρη Σερμαντίνι θα περάσουν μπροστά στο σκορ με 42-40 στο 23ο λεπτό εν μέσω αποθέωσης. Ο Μος, πάτως με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 42-43 για τη Σιένα. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης από τον Ολυμπιακό στην αμέσως επόμενη φάση με τρίποντο έκανε το 45-43.

Ο Καρατέρο με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 45-46 για να δώσει το προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους" ο Πρίντεζης (47-46). Ο Κώστας Παπανικολάου με 1/2 βολές σημείωσε το 48-46 για τον Ολυμπιακό στο 26ο λεπτό. Ο Σανικίτζε θα αστοχήσει σε δύο βολές, με τον αρχηγό των Πειραιωτών, Βασίλη Σπανούλη να είναι και εκείνος άστοχος.

Ο Μπόμπι Μπράουν σημείωσε ένα εξαιρετικό καλάθι, ισοφαρίζοντας σε 48-48 στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Παπανικολάου με 1/2 βολές έκανε το 49-48 για να περάσουν μπροστά οι πρωταθλητές Ιταλίας με δύο πόντους του Σανικίτζε (49-50).

Ο Μπόμπι Μπράουν ένα λεπτό πριν το τέλος σημείωσε το 49-52 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 51-52 για τους Ιταλούς.

Ο Κάιλ Χάινς στο 31ο λεπτό του αγώνα κάρφωσε, δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (53-52), αλλά ο Τόμας Ρες έκανε το 53-54 για τους Ιταλούς. Ο Καραρέτο έδωσε αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους (53-56), αλλά ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό στο 34'.

Ο Ρες και πάλι πέτυχε το 56-58 και ο Στράτος Περπέρογλου με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 59-58. Ο Μπόμπι Μπράουν, όμως με τρίποντο, 5 λεπτά πριν το τέλος έκανε το 59-61 για τη Σιένα. Ο Χάινς ισοφάρισε σε 61-61 και ο Περπέρογλου πέτυχε το 63-61. Ο Κάιλ Χάινς έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (65-61), έπειτα από πάσα του Πέρο Άντιτς, αναγκάζοντας τον Λούκα Μπάνκι να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Μος μείωσε σε 65-63, αλλά ο Έισι Λο έκανε το 67-63, 2:55'' πριν το τέλος του ματς. Ο Χάκετ, όμως με τέσσερις διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 38' (67-67). Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης 1:31'' εύστόχησε σε σουτ τριών πόντων, κάνοντας το 70-67, με τον Χάκετ να αστοχεί σε δύο βολές. Ο Σπανούλης και πάλι 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πέτυχε το 72-67, με τον Ρες να μειώνει σε 72-69. Ο Λο έχασε ένα εύκολο καλάθι και ο Άντιτς έκανε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων στον Μπράουν.

Ο Αμερικανός της Σιένα ευστόχησε σε τρεις βολές (72-72), ο Κάιλ Χάινς έπειτα από πάσα του Λο δεν καταφέρνει να σημειώσει καλάθι και ο Μπόμπι Μπράουν διασχίζει το γήπεδο, πετυχαίνοντας το 72-74, 1,7'' πριν τη λήξη. Ο Λο θα είναι άστοχος στο τελευταίο σουτ και η Σιένα θα πάρει μία πολύ σημαντική ενόψει της συνέχειας στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 36-38, 51-52, 72-74.

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 13 (9ριμπ.), Λο 4, Άντιτς, Σπανούλης 13(1τρ, 5 ασ.), Περπέρογλου 9(1), Σερμαντίνι 9 (7ριμπ.), Σλούκας 5(1), Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 8(2).

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 22(3 τρ., 6 ασ.), Έζε, Καραρέτο 5(1), Ράσιτς, Κανγκούρ 8(2), Σανικίτζε 9(1τρ, 8 ριμπ.), Ρες 10, Χάκετ 11, Μος 9(1).